www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Zapalenie krtani

Inspirander 2009-10-14 09:37 0 opinii

Jesienią musisz wyostrzyć swoją czujność, by wiedzieć, kiedy przeziębienie Twojego malucha przeradza się w poważną chorobę.

Zapalenie krtani

Okres jesienno – zimowy sprzyja zachorowaniom na górne drogi oddechowe. Jak odróżnić zwykły katar od groźnego w skutkach stanu zapalnego?

Trochę anatomii

Niemowlęta i małe dzieci mają wąskie i krótkie oskrzela, co sprzyja szybkiemu narastaniu stanu zapalnego. Szpara głośni (glottis), ograniczona więzadłami głosowymi, dzieli krtań na dwa piętra: okolicę nadgłośniową – dość rozciągliwą i elastyczną, lejkowato rozszerzającą się w kierunku gardła dolnego, oraz okolicę podgłośniową - podtrzymywaną przez chrząstkę pierścieniowatą, która jest strefą sztywną i węższą od tchawicy. Rozwój dziecka powoduje stopniowe zmiany wielkości tego obszaru, prowadząc do poprawy niekorzystnych proporcji widocznych zwłaszcza u niemowląt. U niemowlęcia średnica okolicy podgłośniowej wynosi od 4 do 6 mm. Narastający obrzęk zapalny śluzówki w tym miejscu może, w krótkim czasie, doprowadzić do duszności. Dziecko dziesięcioletnie ma już średnicę tej okolicy wielkości 8-10 mm, a podobna infekcja wywołuje w tym wieku zaledwie chrypkę.

Skąd te świsty?

Unerwienie krtani może prowadzić do stanów skurczowych i reakcji, które mają charakter alergiczny, a tym samym do nasilonego kaszlu. Owy świst jest wynikiem głośnego oddychania, spowodowanego zmniejszeniem drożności górnych dróg oddechowych. Jeżeli zwężenie występuje w okolicy krtani lub tchawicy, wówczas powoduje świst powstający podczas wdechu, co z kolei prowadzi do trudności w nabieraniu powietrza. Jest także świst podczas wydechu powietrza, czyli taki, przy którym dziecko ma trudność w wypchnięciu powietrza z płuc. Jest on spowodowany zwężeniem oskrzeli. Objaw świstu krtaniowego może pojawiać się u niemowląt, które skończyły trzeci miesiąc życia i u małych dzieci, do piątego roku życia. Jeśli świst krtaniowy występuje u dzieci starszych, wynika to prawdopodobnie z nieprawidłowej budowy dróg oddechowych, które są za wąskie. Taka anomalia występuje u dzieci, które przeszły urazy, zabiegi operacyjne, lub były intubowane.

Zapalenie

Stan zapalny może ograniczać się tylko do krtani, ale może być też jednym z ognisk zapalnych górnych dróg oddechowych, obejmującego zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli. Zwężone światło krtani powoduje różnego rodzaju objawy, np. chrypka o różnym stopniu nasilenia, bezgłos, czy suchy kaszel. Objawy te mogą wystąpić z dnia na dzień, ale mogą być także poprzedzone infekcją kataralną. Często występują wieczorem, lub w nocy. Pamiętajmy, że małe dziecko, które boli gardło, ma podwyższoną temperaturę, powinien obejrzeć lekarz. Zwróćmy też uwagę na nawilżanie miejsca, w którym dziecko śpi i przebywa w ciągu dnia, bowiem bolące gardło bardzo nie lubi suchego powietrza, dymu papierosowego, czy domowego kurzu. Dzieci, które mają zatkany nos i są zmuszone oddychać przez usta, nie powinny wychodzić zimą na mroźne powietrze, bowiem wdychając je jeszcze bardziej mogą zaszkodzić swojemu zdrowiu i zapalenie krtani przekształci się w zapalenie płuc.

Co robić?

Leczenie dzieci z zapaleniem krtani jest uzależnione od wielu czynników. Istotny jest wiek dziecka, czas i przebieg procesu zapalnego, szybkość narastania duszności, stan odporności dziecka. W ostrym zapaleniu krtani, bez cech duszności, stosuje się, przez około pięć dni, leczenie objawowe. Należy odpowiednio odżywiać dziecko, prawidłowo nawodniać, nawilżać powietrze nawet do 90% wilgotności względnej. Dobrym, domowym sposobem na pomoc dziecku w oddychaniu jest przygotowanie garnka z gorącą wodą, nad którym maluch powinien się pochylić i powdychać parę (oczywiście pod opieką osoby dorosłej). Taka „parówka” często znosi świst krtaniowy i istotnie poprawi oddychanie w ciągu kilkunastu minut. Podobny szybki efekt można uzyskać oddychając zimnym powietrzem po uprzednim porządnym wywietrzeniu pomieszczenia. Lekarz na pewno zaordynuje maluchowi leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, a czasem uspokajające. U starszych dzieci pomocne może być stosowanie leków upłynniających wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych. W zakażeniach bakteryjnych konieczne jest podawanie antybiotyków.


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!