www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Zapalenie krtani, czyli "nocny dusiciel"

dzieci.pl 2010-10-29 10:31 91 opinii

Zapalenie krtani pojawia się niespodziewanie i nie jest poprzedzone żadnymi dolegliwościami. Dziecko dostaje ataku duszącego kaszlu i bardzo często wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Zapalenie krtani, czyli "nocny dusiciel"

Maluch ma trudności ze złapaniem oddechu, traci głos i dostaje szczekającego kaszlu. Co gorsza, dolegliwości nasilają się nocą.

Skąd bierze się niebezpieczeństwo?

To obrzęk krtani sprawia, że dziecko nie może oddychać. Drogi oddechowe malucha są bowiem wąskie, a sama krtań jest inna niż u osoby dorosłej. Składa się ona z luźnej tkanki łącznej, która jest bardziej podatna na skurcze i obrzęk. Przy wdechu dziecko wydaje dźwięk przypominający pianie koguta, z trudem łapie powietrze, niekiedy zapaleniu towarzyszy również gorączka. Jednakże najgorszym i najniebezpieczniejszym objawem jest charakterystyczny, duszący kaszel, który nasila się nocą (gdy obniża się poziom sterydów w organizmie) i nie pozwala dziecku na spokojny sen. Jeżeli opisane powyżej symptomy narastają i dodatkowo dochodzi co zasinienia wokół ust i nosa, należy natychmiast wezwać pogotowie - alarmuję pediatrzy. To właśnie pod osłoną nocy najwięcej dzieci wymaga bezzwłocznej hospitalizacji.

Co robić?

Jeżeli Twoje dziecko nie może złapać oddechu i dusi się kaszlem, działaj natychmiastowo. Zanim przybędzie pomoc, zabierz dziecko na dwór (np. wyjdź z nim na balkon lub otwórz okno na oścież) - po to, aby umożliwić mu dostęp do świeżego powietrza. Jeżeli masz w domu inhalator, możesz z jego pomocą zrobić chłodną mgiełkę. Lekarze odradzają inhalowania nad gorącą (parującą) wodą, ponieważ ciepło potęguje obrzęk krtani. Nie podawaj dziecku picia w momencie ataku, gdyż mogłoby się zakrztusić.

Co wywołuje zapalenie?

Podłoże choroby może być zarówno bakteryjne (90% przypadków), jak i wirusowe. Jeżeli mówimy o zapaleniu nagłośni, zakażenie jest bakteryjne; jeśli zaś mamy do czynienia z podgłośniowym zapaleniem krtani lub tchawicy, przyczyną jest wirus. W przypadku etiologii wirusowej, może nastąpić wtórne zapalenie bakteryjne.

Niestety, u wielu dzieci nie kończy się na jednorazowym zapaleniu krtani. Zazwyczaj choroba wraca co jakiś czas i może powtarzać się aż do ósmego roku życia. Dlatego warto mieć w apteczce leki, które można by szybko podać w razie ataku.

Choroba jest na tyle bezwzględna, że nietrudno się nią zarazić - i to zarówno zimą, jak i latem. Najbardziej narażone są dzieci chore na refluks oraz alergicy.

Leczenie

W przypadku początkowego stadium ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, bardzo pomocne jest wystawianie dziecka na chłodne, świeże powietrze oraz inhalacje roztworu soli fizjologicznej. Jeżeli objawy nie ustąpią lub choroba jest zaawansowana, lekarz przepisze glikokortykosteroidy, które podaje się albo domięśniowo (zastrzyk) lub w inhalacji. Ponadto, zaleca się stosowanie syropów wykrztuśnych, podawanie dziecku dużej ilości płynów (jednak nie podczas ataku duszności) oraz nawilżanie i częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa malec. Ważne, aby w sypialni malucha było chłodno oraz pod żadnym pozorem (jeśli dziecko wyzdrowieje, również) - nie palić w obecności dziecka!

A. Sobocińska

WIĘCEJ O ZDROWIU DZIECKA:

Odpornościowy jadłospis

Łakome dziecko - jak je odchudzić?


Opinie (91)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~babette 2017-10-14 (14:00) 3 dni 21 godzin i 16 minut temu

U mojego synka już drugie zapalenie oskrzeli w krótkim czasie. Na szczęście tym razem dostaliśmy przeciwzapalnie fosidal i szybko nastąpiła poprawa, a ataki kaszlu są znacznie słabsze

odpowiedz

0
0
~babba 2017-04-29 (17:06) 5 miesięcy 18 dni 18 godzin i 10 minut temu

Niestety mieliśmy okazję się przekonać co to za paskudna choroba. Na szczęście lekarz przepisał na to wziewnie benodil i po kilku inhalacjach nastąpiła poprawa i moje dziecko wróciło szybko do zdrowia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~vumka 2017-04-07 (12:13) 6 miesięcy 10 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Jak moje dziecko ma kaszel, to robię inhalacje z soli fizjologicznej i daję syrop fosidal, który jest przeciwzapalny, więc hamuje rozwój infekcji, żeby nie zaatakowała dolnych dróg oddechowych

odpowiedz

0
0
~umka 2017-03-08 (12:39) 7 miesięcy 9 dni 22 godziny i 37 minut temu

Niestety doświadczyliśmy tego :( Synek bardzo się męczył. był osłabiony i męczyły go duszności. Wyglądało to wszystko tak groźnie, że od razu zabrałam go do lekarza. Przyczyną okazał się pseudokrup. Na szczęście dostaliśmy benodil do nebulizacji i udało się szybko złagodzić wszystkie objawy tej paskudnej choroby.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Idioci 2017-02-03 (12:12) 8 miesięcy 14 dni 23 godziny i 4 minuty temu

Moja opinia ? Bede gasil pety na tym malym szczylu i dmuchal mu dymem w. Ryj jak bd sie dusil

odpowiedz

4
52
~On 2010-11-03 (21:42) 6 lat 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Mając dwujke dzieci masz przegrane zycie.
Zero imprez i wychodnych. Ja nie mam dzieci i baluje co drugi dzień. Dziecko to kula u nogi nie mówiąc o dwójce. Masz dwójke dzieci to tylko jesteś zdana na pieluchy a mąz musi robic na 2 zmiany na zlewozmywaku w Dub - linie .Gratuluje

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

1
2
~iza 2010-10-30 (21:36) 6 lat 11 miesięcy 17 dni 13 godzin i 40 minut temu

??
Mój syn chorował do 7 roku życia średnio co 4-5 miesięcy na zapalenie krtani i pierwszym działaniem była parówka z sody oczyszczonej i soli, wilgotne ręczniki i syropy -Acodin i Diphergan . W szpitalu byliśmy raz jak miał 1,5 roku (pierwsze zachorowanie). Dodam , że syn jest alergikiem. Pocieszę mamy ,że ok 6-7 roku życia dzieci wyrastają z zap. krtani:)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~mała 2010-11-03 (23:16) 6 lat 11 miesięcy 14 dni 12 godzin i 1 minutę temu

POMOCY
jak rozpoznać ten kaszel jaki on jest suchy,mokry czy szczekający.mam teraz chorą córeczkę ma 5 lat w nocy lub nad ranem się przebudzi to straszliwie kaszle że mam wrażenie że się dusi od tego kaszlu ale ten kaszel jest suchy.proszę napiszcie o jaki tu chodzi na co mam zwracać uwagę;-)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~natalia 2010-11-03 (20:02) 6 lat 11 miesięcy 14 dni 15 godzin i 14 minut temu

Zapalenie krtani, czyli "nocny dusiciel"
jak ma się przy sobie nebulizator i pulmikort to dziecko można uratować ,i oczywiscie zadzwonić po karetkę lub jak kaszel sie zmniejszy po zastosowaniu inhalacji jechac do szpitala .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~dana 2010-11-03 (22:27) 6 lat 11 miesięcy 14 dni 12 godzin i 49 minut temu

zapalenie krtani
najlepszym lekarstwem jest kozie mleko

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź