www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Dzieci.pl 2015-10-16 12:14 0 opinii

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób. Jej przebieg jest bardzo ciężki, często powoduje powikłania wymagające interwencji chirurgicznej, upośledza słuch, uszkadza mózg...

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Do zakażenia tą niezwykle groźną chorobą zwykle dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej, rzadziej grzybiczej lub pasożytniczej. Tzw. aseptyczne zapalenie opon mózgowych jest charakterystyczne dla etiologii wirusowej, może być powikłaniem świnki, grypy, opryszczki, ugryzienia przez kleszcza.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia niemowląt oraz małych dzieci - do 5 roku życia. Czynnikiem usposabiającym może być infekcja dróg oddechowych lub styczność z nosicielem bakterii wywołujących zapalenie opon.
Okres wylęgania choroby trwa średnio od 1 do 10 dni.

Co to są opony mózgowe?
Mózg oddzielony jest od czaszki trzema błonami – tzw. oponami. Bezpośrednio do tkanki mózgowej przylega opona miękka, następną warstwę stanowi tzw. pajęczynówka, a najbardziej zewnętrzną jest opona twarda. Amortyzują one wstrząsy i doprowadzają krew do mózgu. Pomiędzy oponą miękką a pajęczynówką jest przestrzeń, w której krąży płyn mózgowo-rdzeniowy.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Objawy i etiologia są zależne od wieku chorego. Początek jest na ogół nagły, z gorączką, dreszczami i bólem głowy oraz wymiotami. U niemowląt dominuje niepokój, drażliwość, przeczulica (nasilone odczuwanie bólu, nieproporcjonalne do bodźca, np. podczas głaskania) lub senność, aż do zaburzeń świadomości, występują też często drgawki. Niemowlęta mają uwypuklone i napięte ciemiączko, układają się z nóżkami przykurczonymi. U starszych dzieci występuje sztywność karku i dodatnie objawy oponowe. Czasem występuje nasilająca się wysypka krwotoczna z wylewami do skóry, co jest objawem źle rokującym.

Objawy wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są podobne do oznak zapalenia bakteryjnego, choć zazwyczaj przebiegają łagodniej. O rozpoznaniu decyduje badanie płynu mózgowo-rdzeniowego z nakłucia lędźwiowego, który wypływa pod wzmożonym ciśnieniem. Skład płynu pozwala ocenić rodzaj i etiologię zapalenia opon.

Rokowanie zależy od wieku dziecka, pochodzenia zakażenia, wczesnego rozpoznania i właściwego leczenia.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!