www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Zapalenie płuc

Dzieci.pl 2013-01-09 09:03 7 opinii

Jedną z groźniejszych chorób, jakie dotykają zarówno dzieci jak i dorosłych jest zapalenie płuc. Zdarza się, że jest ono wynikiem zaniedbań podczas leczenia zapalenia oskrzeli. Czasem jest reakcją organizmu na zbyt długie niepodejmowanie leczenia przeziębienia.

Zapalenie płuc

Objawy zapalenia płuc podobne są do objawów przeziębienia czy grypy. Dlatego czasami są bagatelizowane. Tymczasem obustronne zapalenie płuc może niekiedy prowadzić nawet do śmierci chorego. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenia płuc u dzieci, ponieważ choroba rozwija się u nich bardzo szybko. To najczęstsza przyczyna umieralności dzieci do 5 roku życia.

Występują dwa podstawowe rodzaje zapalenia płuc – wirusowe oraz bakteryjne. U dzieci do 5 roku życia często występuje pierwszy typ choroby. U dzieci powyżej 5 roku życia – drugi, bakteryjny typ choroby, wywoływany zazwyczaj przez dwoinkę zapalenia płuc, gronkowca, czy pałeczki Mycoplasma pneumoniae, Moraxella, Haemophilus.

Objawy zapalenia płuc
Zaczyna się od podwyższonej gorączki - 38- 39 stopni oraz kaszlu. Do tego dochodzi często ból głowy oraz zaburzenia oddychania. Dziecko oddycha szybciej niż zwykle, nierówno. Wprawne ucho potrafi też wysłuchać charakterystyczny szmer – określany jako świsty i trzeszczenia przy nabieraniu powietrza, jednak dopiero osłuchanie przez lekarza daje pewną informację, że mamy do czynienia z zapaleniem płuc. Chore dziecko może też odczuwać bóle w klatce piersiowej zarówno podczas oddychania, jak i w czasie kaszlu.

Przebieg choroby o pochodzeniu wirusowym jest podobny, jednak zazwyczaj mniej gwałtowny. Gorączka przeważnie nie przekracza 38 stopni, objawy rozwijają się stopniowo, dłużej trwa faza męczącego kaszlu, często jest on napadowy i u dziecka może prowadzić do wymiotów.

W ciężkich przypadkach choroby, lekarz może zdecydować o skierowaniu dziecka na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ustalić czy nie doszło do tzw. śródmiąższowego zapalenia płuc oraz sprawdzić, gdzie znajdują się zagęszczenia okołooskrzelowe, nacieki czy płyn. Może też zlecić badania bakteriologiczne i morfologię krwi.

Leczenie zapalenia płuc
W zapaleniu płuc niemal zawsze stosuje się antybiotykoterapię. Jeśli chore dziecko przebywa w domu, antybiotyki podaje się doustnie. Jeśli jednak stan chorego jest zły lub dochodzi do zapalenia płuc u noworodka lub niemowlęcia, lekarz zazwyczaj decyduje o hospitalizacji – wówczas antybiotyk podaje się dożylnie, a dodatkowo wprowadza się także tlenoterapię.
W leczeniu zapalenia płuc stosuje się również czasami kortykosteroidy, które działają m.in. rozkurczowo i przeciwzapalnie. Obniża się także gorączkę zarówno preparatami farmakologicznymi, jak i poprzez stosowanie chłodnych okładów, które przy okazji łagodzą także bóle głowy.

Choć brzmi to jak frazes, w leczeniu zapalenia płuc bardzo ważne jest zapewnienie dziecku spokoju. Chory powinien leżeć lub przynajmniej polegiwać w łóżku. Należy też ograniczyć odwiedziny oraz szczególnie dbać o to, aby każdy wchodzący z zewnątrz dokładnie umył ręce i zdjął wierzchnie okrycie przed zbliżeniem się do chorego dziecka.

Choremu dziecku podawać trzeba jak najwięcej napojów oraz proponować mu pokarmy w postaci półpłynnej. Nie należy zmuszać do jedzenia. Bezwzględnie trzeba też utrzymywać niezbyt wysoką temperaturę pomieszczenia – ok. 20 – maksymalnie 22 stopni C. Pokój, gdzie przebywa chory na zapalenie płuc, należy często wietrzyć. Nie wolno też przegrzewać dziecka.


Opinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
3
~Babcia 2014-01-29 (10:26) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 17 godzin i 48 minut temu

rodzice chcą zabrać czteroletnie dziecko w góry w kilka dni po przebytym zapaleniu płuc i leżeniu w szpitalu. dziecko miało sciągany płyn. pobyt w szpitalu ponad dwa tygodnie. Było to drugie zapalenie płuc w ciągu dwóch lat.

odpowiedz

0
0
~reona 2013-07-04 (13:43) 4 lata 4 miesiące 14 dni 14 godzin i 31 minut temu

http://pytajozdrowie.pl/ tu dowiesz się więcej na temat zapalenia płuc

odpowiedz

3
1
~liteo 2013-01-10 (12:40) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 15 godzin i 34 minuty temu

Dzieci w Polsce najczęściej są mordowane przez matki i to jest najczęstsza przyczyna zgonów a nie szczepionki czy zapalenie płuc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
11
~pap 2013-01-10 (14:23) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 13 godzin i 51 minut temu

Ludzie nie szczepcie się, a tymbardziej dzieci. Aż dziwne, że ktoś w ogóle jeszcze namawia do tej zbrodni.... Anna Maria Jasieńska (autorka)=masakra

odpowiedz

6
16
~dziad 2013-01-10 (12:19) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 15 godzin i 55 minut temu

dzieci najczesciej umieraja przez szczepienia niestety

odpowiedz

1
1
~kekarz 2013-01-10 (05:00) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 23 godziny i 14 minut temu

5 OBJAWÓW ŚWINSKIEJ GRYPY LINK DO OPISUhttp://utnij.net/liveon

odpowiedz