www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Zasiłki dla wszystkich (?) dzieci niepełnosprawnych

PAP 2009-10-23 09:19 4 opinii

Istnieje szansa na to, aby rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymywali zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wysokość zarobków.

Zasiłki dla wszystkich (?) dzieci niepełnosprawnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymywali zasiłek pielęgnacyjny niezależnie od wysokości dochodów - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister w tym resorcie Marek Bucior.

Bucior poinformował, że projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej znalazł się zapis, który likwiduje progi dochodowe w przypadku przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłanek PiS: Beaty Mazurek, Beaty Kempy i Małgorzaty Sadurskiej w sprawie propozycji rządu dotyczących kompleksowej pomocy rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Według Buciora, zniesienie kryterium dochodowego przy świadczeniu pielęgnacyjnym pozwoli na objęcie pomocą wszystkie osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia z powodu konieczności opiekowania się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Przypomniał, że pomoc ta polega nie tylko na wypłacaniu świadczenia pielęgnacyjnego, które ma częściowo zrekompensować utracony dochód, ale obejmuje również opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne, co oznacza możliwość korzystania przez opiekuna z opieki zdrowotnej, a w przyszłości ze świadczeń emerytalnych.

Posłanki pytały o możliwość zwiększenia świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości minimalnego wynagrodzenia, a także przyznawania go obojgu rodzicom, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko..

Bucior przypomniał, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie od 1 listopada tego roku, z kwoty 420 zł do 520 zł. Podkreślił, że wysokość świadczenia to kwota netto, podczas gdy minimalne wynagrodzenie to kwota 1276 brutto. Gdy odejmie się od niej składki, okaże się, że zasiłek to ponad połowa tej kwoty. "Świadczenie podnoszone jest na tyle, na ile państwo aktualnie stać" - dodał Bucior..

Według niego, przyznawanie zasiłku obojgu rodzicom nie jest dobrym rozwiązaniem. "Dezaktywizacja zawodowa obojga rodziców nie jest w opinii resortu właściwym modelem" - podkreślił wiceminister. .

akw/ ura/ woj/


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~gofer 2014-04-10 (19:50) 3 lata 6 miesięcy 13 dni 11 godzin i 48 minut temu

czy swiadczenia pielęgnacyjne należom się oboje rodzicom jeżeli w domu jest dwujka dzieci niepełnosprawnych i oboje mają orzeczenia o niepełnosprawność

odpowiedz

0
0
~aga 2009-10-28 (09:51) 7 lat 11 miesięcy 25 dni 21 godzin i 47 minut temu

czy aby chodzi o zasiłek pielęgnacyjny?
Prosze autora tekstu niech douczy sie i doczyta ustawę, projekty. Nie chodzi zapewne o debatę o zasiłku pielęgnacyjnym gdyż ten jest niezależny od dochodu ale o ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE które nadal jest zależne od dochodu wnioskodawcy. W ten właśnie sposób wprowadza się społeczeństwo w błąd.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~AGa 2010-01-23 (22:27) 7 lat 9 miesięcy 9 godzin i 11 minut temu

No wkońcu!
2 lata temu zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne,bo z mężem przekroczyliśmy dochód. Skoro stan zdrowia mojego dziecka się nie zmienił to co tu mają dochody -przecież to nie jakaś zapomoga dla biednych ....... Ciekawe kogo stać na porządną rehabilitację i opiekę dla niepełnosprawnego dziecka jakby miał tylko te śmieszne pieniądze -przecież to nawet nie pokrywa 1/3 tych wydatków(chyba,że nic się nie robi w kierunku usprawniania...)

odpowiedz