www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Mały daltonista

Dzieci.pl 2012-11-20 13:30 4 opinii

Kiedy zatem rodzice powinni zacząć podejrzewać, że ich dziecko nie rozróżnia kolorów? Przede wszystkim wtedy, gdy pomyłki dotyczą prawie zawsze odcieni zielonych i czerwonych i nie mijają z wiekiem (dziecko w pierwszej klasie nadal myli barwy). W codziennym życiu daltonizm można podejrzewać, gdy maluch nie jest w stanie dobrać do pary skarpetek albo gdy na prośbę o podanie czerwonej kredki, nie jest w stanie wybrać z pudełka tej właściwej.

Jeśli rodzice zauważą, że ich pociecha ma kłopoty z rozróżnianiem kolorów, powinni udać się z nią do okulisty. Zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie były już przypadki daltonizmu. Lekarz przeprowadzi specjalistyczne testy. Do diagnozowania ślepoty barw służą tzw. tablice pseudoizochromatyczne – są to obrazki złożone z różnokolorowych kropek. Osoba, która widzi barwy prawidłowo, bez trudu wyławia ukryte wśród plamek cyfry w innym kolorze. Są też tablice, które umożliwiają badanie małych dzieci – zamiast liczb widać na nich prosty obrazek. Podstawowe testy można przeprowadzić już u trzylatków.

Leczenie daltonizmu
Daltonizmu, podobnie jak każdej innej odmiany ślepoty barw, nie da się wyleczyć. Jednak odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwoli dziecku uniknąć wielu kłopotów, a okulista podpowie, jak pomóc maluchowi poruszającemu się w świecie, który ma inne kolory niż nasz. Rozpoznanie defektu pozwoli także wyeliminować sytuacje, w których dziecko nie byłoby w stanie uczyć się przy użyciu standardowych podręczników. Wiele książeczek dla przedszkolaków opiera się na rozróżnianiu kolorów: „połącz wszystkie przedmioty w kolorze czerwonym, policz ile jest elementów w kolorze zielonym, zakreśl na niebiesko, oznacz na żółto”, itp. W przypadku dzieci ze zdiagnozowanym daltonizmem stosuje się inne elementy nauczania lub pozwala się mu omijać te zadania, które wymagają odróżniania barw.

Równie ważna jak specjalne traktowanie podczas nauki, jest pomoc w wyćwiczeniu technik, które pozwolą maluchowi omijać problemy wynikające z nieodróżniania kolorów. Ważne, aby dziecko nauczyło się posługiwać intensywniej innymi zmysłami niż tylko zmysł wzroku i aby wyeliminować te sytuacje, które wymagają odróżniania kolorów.

• Dziecko powinno unikać decydowania o czymś jedynie na podstawie kolorów.
• Niech zwraca większą uwagę na jaskrawość, położenie i kształt danych przedmiotów.
• Unikajcie kupowania identycznych z wyglądu skarpetek, kredek i innych rzeczy różniących się jedynie barwą.
• Oznakujcie identyczne, a różniące się jedynie kolorem przedmioty specjalnymi naklejkami.
• Nauczcie dziecko wąchać i sprawdzać dłońmi strukturę przedmiotów.
• Nauczcie dziecko, że czerwone światło na przejściu dla pieszych znajduje się na górze, a zielone na dole, itp.

W ostatnich latach pojawiły się na ryku tzw. filtry chromagenowe - rodzaj szkieł kontaktowych m.in. dla osób mających problemy z odróżnianiem barw. Kolorowy filtr zmienia drogę jaką biegną do mózgu kolorystyczne sygnały. Terapia chromagenowa nie daje idealnej zdolności rozróżniania kolorów, pozwala jednak na częściowe rozróżnianie barw, których daltoniści do tej pory nie dostrzegali ani nie potrafili zidentyfikować.

Konsekwencje daltonizmu
Choć ludzie nieodróżniający kolorów mogą prawie zupełnie normalnie funkcjonować w codziennym życiu, muszą mieć świadomość swoich ograniczeń wybierając swój przyszły zawód. Daltoniści nie mnogą być np. chemikami, pilotami samolotów, nawigatorami, zawodowymi kierowcami, farmaceutami, drukarzami, kartografami, grafikami… Gdy dziecko wchodzi w wiek, w którym zaczynają się krystalizować jego zamiłowania i plany zawodowe, warto uświadomić mu i pomóc zrozumieć, że pewne profesje są dla niego niedostępne.

Anna Maria Jasieńska
pediatra
kgm/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Daltonista 2017-05-07 (13:33) 4 miesiące 18 dni 12 godzin i 29 minut temu

Dyskryminacja. Czemu dla inwalidów tworzy się miejsca pracy i miejsca parkingowe, a daltoniści są dyskryminiwani i zabrania im się wykonywać pewnych zawodów? Wg mnie niezgodnie z konstytucją i prawami człowieka. Znam wielu kierowców daltonistów i nigdy nie mieli wypadku, ani mandatu. Kwalifikacje muszą załatwiać prywatnie bo są dyskryminiwani.

odpowiedz

0
0
~tibia 2016-01-19 (14:30) 1 rok 8 miesięcy 6 dni 11 godzin i 32 minuty temu

Lubię grać w tibię

odpowiedz

0
3
~ewae 2014-02-28 (21:33) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 4 godziny i 29 minut temu

Jestem pedagogiem i po przeczytaniu tego artykułu zwatpilam w życie kto te brednie dopuścił do publikacji po pierwsze to należy dziecko spróbować pouczyć kolorów bo nikt nie rodzi się z tą umiejętnością więc gdy nawet 6 latka poprosimy o podanie czerwonej kredki a nikt mu wcześniej nie pokazywał która to to nie znaczy że jest daltonista

odpowiedz

12
6
~architekt daltonista 2012-11-25 (06:58) 4 lata 10 miesięcy 19 godzin i 4 minuty temu

Co za durny artykuł, Pani pediatro od siedmiu boleści, daltonizm nie polega tylko na nieodróznianiu zielonego od czerwonego i ich odcieni. Odmian daltonizmu jest bardzo ale to bardzo wiele. Jestem kobietą, architektem, zielony od czerwonego odróznię wszystkie kolory odróznię a tesu z obrazkami z kropek nie przejdę, dodam że w dzieciństwie taki test przechodziłam. O dziwo daltonizmu można nabawić się z wiekiem, i może miec on bardzo różne formy. A mój były szef tez architekt fakt typowy daltonista zielonego od czerwonego nie odróżni i nie ma z tym żadnego problemu.

odpowiedz