www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Badanie fal mózgowych

Dzieci.pl 2013-07-15 15:11 0 opinii

Badanie EEG (pełna nazwa to badanie elektroencefalograficzne) to bardzo ważna, nieinwazyjna metoda pozwalająca na zapis czynności bioelektrycznej mózgu. Pokazuje zmiany elektryczne, jakie zachodzą w milionach komórek nerwowych mózgu. U dzieci pozwala potwierdzić lub wykluczyć padaczkę. Jest często zlecana najmłodszym z podejrzeniem różnych schorzeń neurologicznych.

Badanie fal mózgowych

Jakie są wskazania do badania EEG?
Najczęściej na badanie EEG kierowane są dzieci, u których zdarzają się różne tzw. stany napadowe. Zaliczamy do nich zaburzenia i chwilowe utraty świadomości oraz drgawki. Ponieważ nie wszystkie takie stany oznaczają, że dziecko choruje na epilepsję, w diagnostyce konieczne jest przeprowadzenie zapisu EEG (umożliwia rozróżnienie napadów padaczkowych od nie padaczkowych), aby podejrzenia zweryfikować i w zależności od wyników – wprowadzić odpowiednie leczenie. Na badania EEG kierowane są również dzieci, u których występują zaburzenia snu, a także te, które uległy wypadkom, silnym urazom lub u których dochodzi do omdleń niewiadomego pochodzenia.

Przy tej okazji warto też wspomnieć, że aparatury EEG używa się do bardzo ostatnio popularnych treningów „biofeedback”, których zadaniem jest obniżenie poziomu stresu, poprawa koncentracji, nauczenie się odpoczywania czy poprawa pamięci.

Jak przebiega badanie EEG?
Badanie EEG jest bezpieczne dla dziecka, nie wymaga znieczulenia, nie naraża na promieniowanie ani żadne inne szkodliwe oddziaływanie. Polega ono na założeniu na głowę dziecka specjalnego czepka z elektrodami, a następnie zarejestrowaniu czynności mózgu. Jedynym problemem, jaki powstaje przy przeprowadzaniu tego typu badania jest utrzymanie dziecka w pozycji nieruchomej. Z tego powodu u małych dzieci (w tym także niemowląt) oraz u bardzo ruchliwych kilkulatków, badanie przeprowadza się w stanie snu. Choć zapis pracy mózgu podczas snu różni się od zapisu w stanie czuwania, podobnie jak zapis u niemowlęcia różni się od zapisu kilkulatka, bardzo istotne jest doświadczenie lekarza odczytującego i interpretującego wynik badania.

Przygotowanie do badania EEG
W przypadku dzieci, przeprowadzenie badania EEG wymaga specjalnego przygotowania. Ponieważ maluchom trudno uleżeć kilkadziesiąt minut w bezruchu (badanie trwa zwykle od 30 do nawet 60 minut), umawiane jest w porze, gdy dziecko zazwyczaj zasypia w ciągu dnia. Jeśli jest to dziecko, które w dzień już nie śpi, pozbawia się je nocą możliwości zaśnięcia, aby zasnęło na czas badania. Najbardziej stresującym dla niektórych badanych jest moment zakładania na głowę elektrod. Zwykle po tym „zabiegu” dziecko zasypia i dzięki temu można przeprowadzić zapis bezproblemowo.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!