www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Biegunka - objawy i leczenie

Dzieci.pl 2012-06-27 15:17 15 opinii

Choć potocznie o biegunce mówi się zawsze, gdy dziecko ma rozwolnienie, to medycznie za biegunkę uznaje się stan, gdy maluch oddaje luźne stolce w ilości dwukrotnie większej niż zazwyczaj lub gdy kupki dziecka są podbarwione krwią lub śluzem.

Biegunka - objawy i leczenie


Istnieją dwa podstawowe typy biegunek: ostra i przewlekła. Do 5. roku życia niemal każde dziecko przechodzi co najmniej jedną infekcję rotawirusową, która jest najczęstszą przyczyną ostrej biegunki. Choć zwykle biegunka ustępuje samoistnie, jednak niekontrolowana i nieleczona, może być nawet przyczyną śmierci.

Przyczyny biegunki
Powody biegunki mogą być bardzo różne – często dzieje się tak, że jest ona tylko „efektem ubocznym” innej choroby. U podstaw leżą zwykle: infekcje wirusowe i bakteryjne, różne choroby czy stany zapalne układu pokarmowego, zatrucia, a także rozregulowania hormonalne oraz stany emocjonalne: stres, urazy psychiczne, które wzmagają perystaltykę jelit. Biegunka może być również efektem niewłaściwej diety, bolesnego ząbkowania, antybiotykoterapii, alergii czy nietolerancji pokarmowych (np. celiakii).

Objawy biegunki
Jak wspomniałam na wstępie, podstawowym objawem biegunki są luźne stolce oddawane przynajmniej 3 razy w ciągu 12 godzin. Oczywiście w przypadku niemowląt karmionych piersią ta zasada nie obowiązuje, ponieważ maluchy takie robią kupkę nawet 5-8 razy dziennie. U takich dzieci biegunkę podejrzewa się, gdy znacząco zwiększa się częstość oddawania stolców lub gdy kupki wyraźnie się zmieniają (kolor, konsystencja, zapach). Uwagę powinna zwracać także każda kupa podbarwiona krwią lub śluzem.
Bardzo często podczas biegunki pojawiają się bóle brzucha o charakterze skurczowym. Objawom tym może towarzyszyć brak apetytu, wysoka gorączka oraz nudności i wymioty - wówczas mówimy o biegunce ostrej, często o pochodzeniu rotawirusowym. Może ona wystąpić w każdym wieku, choć omija zazwyczaj dzieci w pierwszych 6 miesiącach życia. Potocznie nazywana jest także „grypą żołądkową”.

Choroba bardzo łatwo przenosi się drogą kropelkową. Można zarazić się nią jeszcze zanim u nosiciela wystąpią objawy aż do 10 dni po ustąpieniu objawów. Początek choroby jest nagły, zaczyna się 1-4 dni po kontakcie z wirusem lub bakterią - zazwyczaj wymiotami, następnie pojawia się gorączka i biegunka ze śluzem. Choroba może trwać nawet 10 dni.

Dziecko z biegunką trzeba cały czas obserwować, ponieważ u maluchów łatwo dochodzi do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Objawy, które świadczą o odwodnieniu to:
- zapadnięte gałki oczne,
- nienaturalna suchość i wiotkość skóry (skóra ściśnięta palcami po puszczeniu nie wraca natychmiast na swoje miejsce),
- wzmożone pragnienie,
- płacz bez łez,
- niechęć do picia,
- apatia,
- rzadkie oddawanie gęstego, ciemnego moczu.
Jeśli objawy te wystąpią, należy udać się jak najszybciej do lekarza, a do czasu wizyty - nawadniać dziecko, podając mu wodę lub choćby zwilżając usta.

Leczenie biegunki
W większości przypadków ostra biegunka zakaźna (wirusowa lub bakteryjna) ustępuje samoistnie i nie wymaga stosowania leków (np. antybiotyków). Można stosować takie probiotyki jak np. Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii lub smektyn (naturalny glinokrzemian) dostępny w Polsce w postaci leku Smecta. Dorosłym chorym podaje się także węgiel leczniczy (Carbo medicinalis), który wiąże toksyny, bakterie, gazy jelitowe itp. Jednak w przypadku dzieci – zwłaszcza małych – nie powinno się go stosować.

Nie jest prawdą, choć tak przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, że dziecko z biegunką należy przegłodzić. Obowiązuje zasada, że powinno ono jeść takie same pokarmy, jakie spożywało przed chorobą, powinno posiłki dostawać w małych ilościach, ale często. W żadnym razie nie są wskazane długie przerwy w jedzeniu. Wyeliminować z diety można jedynie surowe warzywa i owoce, dobrze natomiast wzbogacić dania o składniki, które mają działanie zapierające: ryż, gotowana marchewka, banany oraz czarne jagody – najlepiej suszone.

Najważniejsze w postępowaniu podczas biegunki jest jednak podawanie dziecku jak największych ilości płynów – powinna to być woda, słabe herbatki, kompoty owocowe, jogurty pitne, zupy – raczej nie soki ani mleko. Należy też podawać specjalne płyny nawadniające (dostępne w aptekach bez recepty), które zawierają niezbędne elektrolity - sód, potas, chlor.

Zapobieganie biegunce
W zasadzie nie istnieją skuteczne metody zapobiegania biegunce, jednak można dzieci uchronić przed najgroźniejszym jej typem – biegunki rotawirusowej. Obecnie w Polsce zarejestrowane są dwie szczepionki przeciw rotawirusom.. Zaszczepić dziecko można jednak tylko do 6 miesiąca życia. Starszych dzieci ani dorosłych nie szczepi się. Szczepionka jest doustna i podaje się ją 2-3 razy. Jest to szczepienie dodatkowe, a więc odpłatne (koszt trzech dawek to ok. 600 zł).
Anna Maria Jasieńska
lekarz pediatra


JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (15)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Nina 2015-11-15 (13:38) 2 miesiące 28 dni 11 godzin i 41 minut temu

ja również podawałam Ibufen przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Dodatkowo kupiłam elektrolity, smecte i probiotyk. Choroba trwała w sumie trzy dni, podczas których stosowaliśmy delikatną dietę, głównie zupki. Probiotyk podawałam jeszcze kolejny tydzień.

odpowiedz

0
0
~Mamina 2015-03-28 (13:06) 10 miesięcy 15 dni 12 godzin i 13 minut temu

ja tam oraslit podaję, każdy pediatra go przepisuje na biegunkę. W końcu on ma elektrolity, które uciekają przy częstych wizytach w kibelku. Dodatkowo delikatne zupki typu ryżanki i marchwianki. A na gorączkę i skurcze jelit ibufen w zawiesinie, bo szybciutko działa. Ważne żeby kontrolować częstotliwość tych wypróżnień, jak cokolwiek was niepokoi to od razu do lekarza, żeby dzieciaki się nie odwodniły.

odpowiedz

0
0
~ela 2014-12-20 (21:48) 1 rok 1 miesiąc 23 dni 3 godziny i 31 minut temu

Magdo, nie wiem jak orsalit może zaostrzyć objawy biegunki, przecież to płyn nawadniający o składzie zgodnym z zaleceniami ESPGHAN, zawsze czytam dużo na temat leku jaki chcę podać swojemu dziecku, nie tylko opinii i komentarzy ale także fachowych informacji, muszę przyznać że odniosłam wrażenie że rodzice są z tego leku bardzo zadowoleni

odpowiedz

0
0
~Magda 2014-05-15 (20:09) 1 rok 8 miesięcy 28 dni 5 godzin i 10 minut temu

Ja nie proponuję orsalitu,ten lek tylko zaostrzył objawy. Lekarz powiedział mi o Enterol 250, lek dobry tani, ogólnie Polecam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~zmora 2012-06-28 (23:27) 3 lata 7 miesięcy 15 dni 1 godzinę i 52 minuty temu

szczepionka nie gwarantuje ze dziecko nie zachoruje jedynie jest szansa ze trochę łagodniej przejdzie "sraczkę"

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~elp 2014-02-03 (22:17) 2 lata 9 dni 3 godziny i 2 minuty temu

zaskakujaco w komentarzach przebija ciagle "orsalit" - zalosne promowanie produktu dla szukajacych pomocy w necie mam; firma moglaby sie lepiej postarac i inaczej zainwestowac w lokowanie produktu

odpowiedz

0
0
~alicja 2013-11-19 (15:54) 2 lata 2 miesiące 24 dni 9 godzin i 25 minut temu

dziewczyny-spróbujcie nowego orsalitu nutris!!! ma dużo lepszy smak-znacznie mniej słony.Kupiłam go wczoraj bo córka robi luźne kupki-chyba przez ząbkowanie i wypiła zupełnie bez problemu.Kamień z serca-bo moje dzieci generalnie nie lubią przyjmować leków/chyba jak wszystkie dzieci/.Naprawdę polecam!!!

odpowiedz

0
1
~lady bronka 2013-07-07 (13:58) 2 lata 7 miesięcy 5 dni 11 godzin i 21 minut temu

kiedy córka miała biegunkę podawałam jej orsalit do picia, bo bardzo się bałam odwodnienia. dostawała tez probiotyk. gotowałam marchwiankę i kleik ryżowy.

odpowiedz

0
0
~zossia 2013-07-03 (20:22) 2 lata 7 miesięcy 9 dni 4 godziny i 57 minut temu

nawadnianie to oczywiście podstawa, ale warto też oprócz na skutki działać na przyczyny czyli na bakterie, dlatego dobrze jest dać dziecku probiotyk, który szybko ureguluje pracę żołądka, u nas w apteczce zawsze jest acidolac

odpowiedz

0
0
~michalina 2013-06-01 (19:32) 2 lata 8 miesięcy 11 dni 5 godzin i 47 minut temu

Przy biegunce najwiecej uwagi należy poświęcić nawadnianiu. Najlepszym wyborem są doustne płyny nawadniające np Orsalit. Lepiej unikać podawania dziecku napojów gazowanych, soków gdyż mogą jeszcze odwodnić organizm lub naslić biegunkę. Warto też stosować dietę lekkostrawan. dobre efekty można też uzyskać stosując probiotyki.

odpowiedz