www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Biegunka - objawy i leczenie

Dzieci.pl 2012-06-27 15:17 28 opinii

Choć potocznie o biegunce mówi się zawsze, gdy dziecko ma rozwolnienie, to medycznie za biegunkę uznaje się stan, gdy maluch oddaje luźne stolce w ilości dwukrotnie większej niż zazwyczaj lub gdy kupki dziecka są podbarwione krwią lub śluzem.

Biegunka - objawy i leczenie


Istnieją dwa podstawowe typy biegunek: ostra i przewlekła. Do 5. roku życia niemal każde dziecko przechodzi co najmniej jedną infekcję rotawirusową, która jest najczęstszą przyczyną ostrej biegunki. Choć zwykle biegunka ustępuje samoistnie, jednak niekontrolowana i nieleczona, może być nawet przyczyną śmierci.

Przyczyny biegunki
Powody biegunki mogą być bardzo różne – często dzieje się tak, że jest ona tylko „efektem ubocznym” innej choroby. U podstaw leżą zwykle: infekcje wirusowe i bakteryjne, różne choroby czy stany zapalne układu pokarmowego, zatrucia, a także rozregulowania hormonalne oraz stany emocjonalne: stres, urazy psychiczne, które wzmagają perystaltykę jelit. Biegunka może być również efektem niewłaściwej diety, bolesnego ząbkowania, antybiotykoterapii, alergii czy nietolerancji pokarmowych (np. celiakii).

Objawy biegunki
Jak wspomniałam na wstępie, podstawowym objawem biegunki są luźne stolce oddawane przynajmniej 3 razy w ciągu 12 godzin. Oczywiście w przypadku niemowląt karmionych piersią ta zasada nie obowiązuje, ponieważ maluchy takie robią kupkę nawet 5-8 razy dziennie. U takich dzieci biegunkę podejrzewa się, gdy znacząco zwiększa się częstość oddawania stolców lub gdy kupki wyraźnie się zmieniają (kolor, konsystencja, zapach). Uwagę powinna zwracać także każda kupa podbarwiona krwią lub śluzem.
Bardzo często podczas biegunki pojawiają się bóle brzucha o charakterze skurczowym. Objawom tym może towarzyszyć brak apetytu, wysoka gorączka oraz nudności i wymioty - wówczas mówimy o biegunce ostrej, często o pochodzeniu rotawirusowym. Może ona wystąpić w każdym wieku, choć omija zazwyczaj dzieci w pierwszych 6 miesiącach życia. Potocznie nazywana jest także „grypą żołądkową”.

Choroba bardzo łatwo przenosi się drogą kropelkową. Można zarazić się nią jeszcze zanim u nosiciela wystąpią objawy aż do 10 dni po ustąpieniu objawów. Początek choroby jest nagły, zaczyna się 1-4 dni po kontakcie z wirusem lub bakterią - zazwyczaj wymiotami, następnie pojawia się gorączka i biegunka ze śluzem. Choroba może trwać nawet 10 dni.

Dziecko z biegunką trzeba cały czas obserwować, ponieważ u maluchów łatwo dochodzi do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Objawy, które świadczą o odwodnieniu to:
- zapadnięte gałki oczne,
- nienaturalna suchość i wiotkość skóry (skóra ściśnięta palcami po puszczeniu nie wraca natychmiast na swoje miejsce),
- wzmożone pragnienie,
- płacz bez łez,
- niechęć do picia,
- apatia,
- rzadkie oddawanie gęstego, ciemnego moczu.
Jeśli objawy te wystąpią, należy udać się jak najszybciej do lekarza, a do czasu wizyty - nawadniać dziecko, podając mu wodę lub choćby zwilżając usta.

Leczenie biegunki
W większości przypadków ostra biegunka zakaźna (wirusowa lub bakteryjna) ustępuje samoistnie i nie wymaga stosowania leków (np. antybiotyków). Można stosować takie probiotyki jak np. Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii lub smektyn (naturalny glinokrzemian) dostępny w Polsce w postaci leku Smecta. Dorosłym chorym podaje się także węgiel leczniczy (Carbo medicinalis), który wiąże toksyny, bakterie, gazy jelitowe itp. Jednak w przypadku dzieci – zwłaszcza małych – nie powinno się go stosować.

Nie jest prawdą, choć tak przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, że dziecko z biegunką należy przegłodzić. Obowiązuje zasada, że powinno ono jeść takie same pokarmy, jakie spożywało przed chorobą, powinno posiłki dostawać w małych ilościach, ale często. W żadnym razie nie są wskazane długie przerwy w jedzeniu. Wyeliminować z diety można jedynie surowe warzywa i owoce, dobrze natomiast wzbogacić dania o składniki, które mają działanie zapierające: ryż, gotowana marchewka, banany oraz czarne jagody – najlepiej suszone.

Najważniejsze w postępowaniu podczas biegunki jest jednak podawanie dziecku jak największych ilości płynów – powinna to być woda, słabe herbatki, kompoty owocowe, jogurty pitne, zupy – raczej nie soki ani mleko. Należy też podawać specjalne płyny nawadniające (dostępne w aptekach bez recepty), które zawierają niezbędne elektrolity - sód, potas, chlor.

Zapobieganie biegunce
W zasadzie nie istnieją skuteczne metody zapobiegania biegunce, jednak można dzieci uchronić przed najgroźniejszym jej typem – biegunki rotawirusowej. Obecnie w Polsce zarejestrowane są dwie szczepionki przeciw rotawirusom.. Zaszczepić dziecko można jednak tylko do 6 miesiąca życia. Starszych dzieci ani dorosłych nie szczepi się. Szczepionka jest doustna i podaje się ją 2-3 razy. Jest to szczepienie dodatkowe, a więc odpłatne (koszt trzech dawek to ok. 600 zł).
Anna Maria Jasieńska
lekarz pediatra


JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (28)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~hela 2017-08-22 (12:02) 1 miesiąc 28 dni 11 godzin i 20 minut temu

Ja stawiam na probiotyki z jogurtu, nie mogę przekonać Kubusia do naturalnych, ale chociaz z owocowych. Do tego kilka kropelek Active Flora Baby i problem tak jak nagle się pojawił, tak samo szybko ustępuje

odpowiedz

0
0
~ores 2017-07-11 (13:14) 3 miesiące 9 dni 10 godzin i 8 minut temu

Ja przy biegunce daję syrop z jagód, elektrolity uzupełniam i daję jeszcze obowiązkowo krople acidolac baby, żeby ustabilizować florę bakteryjną brzuszka, bo to pomaga łagodzić objawy biegunki i skraca jej przebieg

odpowiedz

0
0
~Iza 2017-06-26 (22:12) 3 miesiące 24 dni 1 godzinę i 10 minut temu

U nas przy biegunce zawsze włączam elektrolity i probiotyki. Szczególnie mogę polecić Jonolit jako nawadniacz. Ma dobry smak i dzięki temu dziecko wypija go sporo i unikamy odwodnienia.

odpowiedz

0
0
~barbata 2017-02-13 (11:39) 8 miesięcy 7 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Mojego synka niedawno przez tydzień jakaś jelitówka paskudna trzymała. Byliśmy w końcu u lekarza. Zalecił oczywiście dietkę lekką, elektrolity uzupełniać i acidolac podawać, żeby dobre bakterie we florze bakteryjnej zasiedlać. No i w końcu dolegliwości minęły

odpowiedz

0
0
~Nikolla 2016-09-29 (10:58) 1 rok 21 dni 12 godzin i 24 minuty temu

Każdy rodzic wcześniej czy później zetknie się z biegunką u swojego dziecka. Prawidłowa dieta i profilaktyka pomagają szybciej ją przejść. Nie zaszkodzą babcine sposoby i gotowanie marchwianki lub soku z jabłek. Do tego wspomniany acidolac, żeby wspomagać leczenie i ewentualnie elektrolity. Konsultacja lekarska również nie zaszkodzi, tym bardziej, jeśli to pierwsza biegunka dziecka.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Natka 2016-08-17 (21:13) 1 rok 2 miesiące 3 dni 2 godziny i 9 minut temu

Coś w tych probiotykach musi być bo po konsultacji z lekarzem pediatra, który również kazał probiotyk podawać, biegunka dziecka minęła.

odpowiedz

0
0
~cynka 2016-06-26 (18:21) 1 rok 3 miesiące 24 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Myślałam, że tylko uzupełniać elektrolity i ewentualnie jakaś smecta ale dziewczyny macie racje. Probiotyki są w tym temacie niezastąpione. Przynajmniej się odbuduje prawidłowa flora jelit.

odpowiedz

0
0
~moll 2016-04-29 (09:43) 1 rok 5 miesięcy 21 dni 13 godzin i 39 minut temu

U nas super się sprawdził acidolac, mam wrażenie, że wszystko się po nim ustabilizowało. Jednak podanie probiotyków jest bardzo ważne. Naprawdę pomagają w problemach brzuszkowych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~maryla 2016-04-27 (17:18) 1 rok 5 miesięcy 23 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Ja przy wszelkich problemach pokarmowych daję dzieciom acidolac, bo skutecznie uzupełnia dobre bakterie w przewodzie pokarmowym, co zdecydowanie łagodzi przebieg biegunki i też odporność wzmacnia

odpowiedz

0
0
~amelja 2016-04-19 (12:05) 1 rok 6 miesięcy 1 dzień 11 godzin i 17 minut temu

Przy biegunce nie wolno zapominać o tym, żeby dziecku podawać picie. Najlepiej wodę, bo soki aż tak dobrze się nie sprawdzają do nawadniania. Ja też w przypadku biegunki daję dziecku acidolac, czyli probiotyk, żeby o florę bakteryjną zadbać

odpowiedz