www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Ból głowy u dziecka

Dzieci.pl 2013-01-14 11:11 2 opinii

Ból głowy i migrena kojarzą się nam z przypadłościami ludzi dorosłych. Tymczasem dzieci także cierpią z powodu bólu głowy różnego typu i pochodzenia. I to nawet bardzo małe dzieci…

Ból głowy u dziecka

Dorośli najczęściej sięgają wówczas po środki przeciwbólowe lub kładą się do łóżka, w przypadku dzieci te metody często się nie sprawdzają. Przyjrzyjmy się zatem jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy u dziecka i jak można ulżyć jego cierpieniu.

Infekcja
Gdy w organizmie kilkulatka rozwija się jakaś choroba, jednym z pierwszych objawów jest bardzo często właśnie ból głowy. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem podwyższonej temperatury naczynia krwionośne głowy kurczą się, to znów rozszerzają. To wywołuje nie tylko ucisk i ból, ale także ogólne rozbicie i rozdrażnienie oraz płaczliwość. Jeśli temperatura u dziecka przekracza 38,5 stopni Celsjusza należy maluchowi podać środek obniżający gorączkę (paracetamol lub ibuprofen w czopku lub syropie, pamiętając, że dawkę leku dostosowuje się do wagi, a nie do wieku dziecka). Należy udać się do lekarza, aby ustalił rodzaj infekcji i zalecił odpowiednią kurację. Bóle głowy ustąpią wraz z wyleczeniem choroby.

Zapalenie zatok
To jedna z najbardziej typowych przyczyn przewlekłego i uporczywego bólu głowy. Dolegliwości towarzyszące zapaleniu zatok w pierwszej fazie nie należą do zbyt natarczywych, więc początkowo mogą mijać ledwo zauważone. Z czasem jednak ból staje się coraz mocniejszy i nawraca bardzo regularnie uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Zapalenie zatok można bardzo łatwo rozpoznać po czterech (poza bólem głowy) objawach:
- dziecko ma zatkany nos, mówi przez nos;
- spływający nocą i podczas leżenia katar powoduje kaszel;
- gorączka może dochodzić nawet do 39,5 st. C;
- twarz malucha jest lekko podpuchnięta – powieki i policzki w okolicach kości policzkowych oraz czoło wyglądają jakby cały czas były nabrzmiałe.
Zapalenie zatok zawsze wymaga interwencji lekarza (pediatry lub laryngologa) – zwłaszcza, jeśli powieki dziecka są opuchnięte i występuje wysoka gorączka (to poważne objawy ostrego zapalenia zatok, które wymaga szybkiej i fachowej pomocy).

Wada wzroku
Choć rzadko o tym myślimy, nawet u dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły, bóle głowy mogą być związane z kłopotami ze wzrokiem. Najczęściej w grę wchodzi astygmatyzm i krótkowzroczność, bo zeza trudniej przeoczyć. Jeśli więc maluch podchodzi bardzo blisko do telewizora, albo mruży oczy, gdy chce coś dokładnie zobaczyć, z wyraźną niechęcią podchodzi do zabaw wymagających precyzyjnego widzenia – możemy podejrzewać u niego problemy ze wzrokiem. W takim przypadku należy zaprowadzić dziecko do okulisty. Jeśli przyczyną bólu głowy jest wada wzroku, problem rozwiąże się, gdy dziecko zacznie nosić odpowiednie okulary.

Migrena
Choć przyjęło się, że to dolegliwość głownie kobiet i to raczej dorosłych niż dzieci – nie jest to prawdą. Z powodu migreny mogą cierpieć nawet przedszkolaki. Ból pojawia się zwykle po jednej stronie głowy – choć nie jest to regułą. Jest on silny, czasami określany przez dziecko jako „pukający, kołyszący” – dorosły powie: pulsujący. Często obok bólu pojawiają się mdłości, dziecku przeszkadzają dźwięki i zapalone światło (zwłaszcza migoczące). W przypadku bólu migrenowego należy dziecku podać ibuprofen lub paracetamol w preparacie odpowiednim do wagi dziecka i pozwolić mu spokojnie odpocząć w ciszy i ciemności (w dzień można w pokoju spuścić rolety czy zasunąć zasłony). Ulgę przynosi także położenie na główce malucha chłodnego kompresu. Ale uwaga – ponieważ objawy migreny bardzo przypominają objawy innych chorób, należy nawracające bóle głowy skonsultować z lekarzem.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ferdek 2015-07-16 (23:46) 2 lata 4 miesiące 7 dni 1 godzinę i 37 minut temu

moim dzieciakom w razie bólu głowy podaję Ibufen. Działa szybko, ma wygodny aplikator i owocowy smak przez co nawet smakuje. Najważniejsze, że dobrze pomaga

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź