www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Bóle wzrostowe nóg

Inspirander 2010-06-10 11:24 0 opinii

Czyli jak ulżyć dziecku, które wkracza w etap wzrastania skokowego.

Bóle wzrostowe nóg

Ostry ból mięśni łydki czy uda potrafi dosłownie wyrwać dziecko ze snu. Niemal zawsze nie jest jednak objawem choroby, a znakiem, że malec rośnie. Skokowo.

Charakterystyczne objawy

Bóle wzrostowe, bo tak je nazywają lekarze, zazwyczaj występują w okresie skoku wzrostu, czyli u dzieci między trzecim a piątym a także ósmym i dwunastym rokiem życia. Problem dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt i z różnym nasileniem występuje prawdopodobnie aż u 40% dzieci. Intensywny wysiłek w ciągu dnia może spowodować, że późnym wieczorem, albo nocą, nastąpi atak. Dolegliwości rzadko występują codziennie (zazwyczaj co parę dni). Utrzymują się zazwyczaj do pół godziny, ale część dzieci cierpi znacznie dłużej. Zdaniem amerykańskich badaczy dopiero podczas odpoczynku nacisk na płytki wzrostowe długich kości maleje, zaczynają się więc one intensywnie wydłużać. Mięśnie i ścięgna okazują się wówczas za krótkie w stosunku do kości i zostają nienaturalnie naciągnięte.

Na pewno rośnie?

Jeśli malec cierpi z powodu bólu nóżek, wybierz się z nim do pediatry, by stwierdzić, czy na pewno przyczyną problemów bóle wzrostowe. Gdy lekarz pierwszego kontaktu będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości, może skierować malca do ortopedy lub innego specjalisty, a także zlecić szczegółowe badania. Podobne objawy mogą dawać poważniejsze schorzenia, w tym stany zapalne stawów, zmiany szpikowe, czy wady postawy (koślawość kolan). Dziecko, którego jedynym problemem jest intensywny wzrost na utyka, nie traci na wadze, nie gorączkuje. Nocne dolegliwości nie zdarzają się także rano, a malec z ich powodu w ciągu dnia nie powinien być osowiały, wyraźnie osłabiony. Jeśli boląca noga puchnie, sztywnieje lub robi się zaczerwieniona, problem jest głębszy i nie obejdzie się bez dokładniejszych analiz.

Co zrobi lekarz?

Poza starannym obejrzeniem kończyn, sprawdzeniu, jak zachowuje się wzrost dziecka na siatce centylowej (porównując wcześniejsze pomiary, łatwo stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do skoku wzrostu) i kontroli chodu, lekarz na pewno zainteresuje się, czy takie dolegliwości występują w rodzinie (to często problem dziedziczny). Nawet nie decydując jeszcze o kontroli u specjalisty, może zalecić kontrolę poziomu fosfatazy zasadowej (alkalicznej, ALP) we krwi. Przy bólach wzrostowych często wynik jest podwyższony, chociaż trzeba pamiętać, że może to być wywołane i innymi problemami. Pediatra musi więc ocenić, czy konieczna jest dodatkowa diagnostyka. Stan zapalny niekoniecznie jest natychmiast widoczny, stąd możliwa jest także kontrola poziomu OB, a przede wszystkim ogólna morfologia, by wykluczyć zaburzenia szpikowe. Nogi bolą również przy koślawości kolan czy płaskostopiu (źle ustawiane, bardziej się męczą, dochodzi do nadwyrężenia pojedynczych mięśni, itd.). Stąd zazwyczaj decyzja, by malca zobaczył także ortopeda.

Co możesz zrobić sama?

W czasie ataku bardzo skuteczne okazuje się intensywne, rozgrzewające masowanie nóżek. Zazwyczaj nie potrzeba żadnych maści, by dziecko szybko poczuło znaczną ulgę. Pomagają także ciepłe (nie gorące!) okłady i rozgrzewająca kąpiel przed snem, zapobiegawczo. Zachęć pociechę, by spróbowała rozciągnąć stopy i palce bolących nóg ku górze Część lekarzy zaleca także stosowanie przez kilka tygodni preparatu z wapniem i witaminą D3, a u dzieci bardzo szczupłych, sprawiających wręcz wrażenie niedożywionych (np. na diecie eliminacyjnej) leku o nazwie Ossopan. Wielu rodziców przyznaje, że dopiero ten środek rozwiązał definitywnie problem nocnych ataków. Preparat, chociaż zdaniem wielu specjalistów żywienia łagodny i raczej dietetyczny, niż leczniczy, jest dostępny wyłącznie na receptę. Zapytaj zatem o niego lekarza. Jeśli nie pomoże masaż, zastosuj lek przeciwbólowy (paracetamol, ibuprofen), w dawce i formie dobranej do wieku malca. W czasie dnia zadbaj, by malec sporo pił i wykonywał ćwiczenia rozciągające (najlepszy zestaw przygotuje ortopeda).

WIĘCEJ O ZDROWIU DZIECI:

Rodzinny obiad uchroni Twoje dziecko przed otyłością


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!