www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Próchnica - co ją powoduje?

Dzieci.pl 2011-11-29 15:15 9 opinii

Próchnica kojarzy się z dziurami w zębach oraz strachem przed wizytą u stomatologa. Od dawna za rozwój próchnicy obwiniano spożywanie słodyczy. Nie jest to jednak do końca słuszne stwierdzenie.

Próchnica - co ją powoduje?

Próchnica jest powszechnie występującym na całym świecie schorzeniem o charakterze zakaźnym. Dane epidemiologiczne są przerażające, ponieważ, aż 95 procent dorosłych Polaków cierpi z powodu próchnicy zębów, a tylko połowa osiemnastolatków ma wszystkie zęby. Z kolei ponad 70 procent dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę zębów mlecznych.

Próchnica zębów jest chorobą polegającą na demineralizacji tkanek zęba. Wywołują ją próchnicotwórcze bakterie Streptococcus mutans bytujące w jamie ustnej. Po spożyciu pokarmów zawierających cukier bakterie te rozkładają pokarm, powodując spadek pH poniżej 5,5. Jest to wartość krytyczna, pod wpływem której następuje rozpuszczanie szkliwa zębów. Powrót do normalnego pH następuje pod wpływem śliny, która umożliwia remineralizację powstałych ubytków w szkliwie.
Bakterie prochnicotwórcze bytują nie tylko na powierzchni zębów. Świetne miejsce do ich rozwoju stanowi także powierzchnia języka.

Najbardziej narażone są dzieci
Na próchnicę narażone są głównie dzieci do 3. roku życia. Przyczynia się do tego specyficzna budowa zębów, częste przyjmowanie pokarmów wynikające z karmienia na żądanie oraz brak właściwiej higieny jamy ustnej.
Największe ryzyko przeniesienia bakterii istnieje u dziecka zaraz po wyrznięciu zębów mlecznych. Wiele badań wskazuje, że do zakażenia dochodzi zazwyczaj w następstwie oblizywania smoczka czy łyżeczki przez rodziców, którzy są nosicielami bakterii.
U dzieci półtorarocznych występuje tzw. wczesna próchnica, pod wpływem której w krótkim okresie następuje utrata przednich zębów (jedynki, dwójki – siekacze). Próchnica zębów mlecznych najczęściej powoduje w konsekwencji próchnicę zębów stałych.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Aneta Kościołek
autor porady:

Aneta Kościołek

Dietetyka

Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~5555 2011-12-01 (10:34) 5 lat 10 miesięcy 21 dni 16 godzin i 7 minut temu

Taa... więcej FLUORU! Co wy piszecie! Fluor to poważna TRUCIZNA. Był dodawany do wody w niemieckich obozach koncentracyjnych bo powoduje otępienie. Może być stosowany "zewnętrznie" na zęby, absolutnie nie do spożywania.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mania 2011-12-01 (12:59) 5 lat 10 miesięcy 21 dni 13 godzin i 42 minuty temu

Lizanie dziecku smoka lub łyżeczki jest obrzydliwe. Moja Mama była wielką przeciwniczką nawet dmuchania na łyżeczkę dziecka, brała zawsze drugą miseczkę i część zupki przekładała do niej, żeby szybciej ostygła. Mam 58 lat i swoje zęby, syn ma 36 lat i też ma zdrowe zęby. Całkowicie się zgadzam z autorką, że nie wolno dziecku przenosić swojej śliny, ani całować go w usta. Poza tym, że jest to obleśne, matka może być chora, przeziębiona, nie mieć jeszcze objawów, a już zarażać. Nie tylko próchnicą ale i innymi zarazkami. Czasem matka może być nosicielem, np. gronkowca, u niej może nie powodować choroby, a dziecko może ciężko zachorować.

odpowiedz

3
0
~ewa 2011-12-01 (09:00) 5 lat 10 miesięcy 21 dni 17 godzin i 41 minut temu

taaa, dawajcie dla niemowlaka gumę do żucia z ksylitolem.... super pomysł

odpowiedz

5
0
~M 2011-11-30 (15:32) 5 lat 10 miesięcy 22 dni 11 godzin i 9 minut temu

Z tym całowaniem w usta to dziwna sprawa, bo w innych badaniach całowanie się dwóch osób i wymiana ich śliny jest sprzyjająca w walce z próchnicą, więc ustalcie jak to jest z tym całowaniem i wymianą śliny... Poza tym wiadomo, że węglowodany są najgorsze, powodują tycie, psucie się czegokolwiek w naszych organizmach... między innymi chleb razowy ma więcej węglowodanów niż biały :P

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~maćko 2011-11-30 (19:46) 5 lat 10 miesięcy 22 dni 6 godzin i 55 minut temu

z tym całowaniem był już materiał jak dobrze pamiętam i też stwierdzili ze to powoduje próchnice ja mam wszystkie zęby mam 22 lata i tylko 3 razy byłem u dentysty

odpowiedz

7
1
~polo 2011-11-30 (14:27) 5 lat 10 miesięcy 22 dni 12 godzin i 14 minut temu

No proszę, wp.pl mądrzejsze od stomatologów - jak nic nalezy się Wam nagroda Nobla

odpowiedz