www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Krup. Zapalenie krtani i tchawicy

Dzieci.pl 2012-04-12 10:28 14 opinii

Choć nie należy do najgroźniejszych chorób, początki zapalenia krtani i tchawicy bywają bardzo dramatyczne. Nagły atak kaszlu, duszność i przerażenie swój finał mają zwykle na pogotowiu.

Krup. Zapalenie krtani i tchawicy

Wirusowe zapalenie krtani i tchawicy najczęściej wywołuje tzw. zespół krupu u dzieci między 1 a 6 rokiem życia, a największa liczba zachorowań występuje między 1 a 2 rokiem życia. Krup rzadko występuje przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Przyczyną choroby jest wirus paragrypy, rzadko do zakażenia dochodzi z powodu infekcji bakteryjnej. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt. Najczęściej występuje jesienią i wczesną zimą.

Objawy zapalenia krtani i tchawicy
Krup rozpoczyna się zwykle nagle i prawie zawsze w nocy. Dziecko oddycha ciężko, zaczyna mu brakować powietrza. Do tego dochodzi szczekający kaszel i niewysoka gorączka.
U małych dzieci można zaobserwować czasami zasysanie skóry między żebrami podczas wdechów, co jest spowodowane obrzękiem śluzówki dróg oddechowych.

W kulminacyjnym momencie choroby u małych dzieci wysłuchać można świszczący oddech w płucach, różne odgłosy furczenia i rzężenia. Dziecko szybko wpada w panikę, ponieważ wydaje mu się, że się udusi. To tylko potęguje objawy. Poza dolegliwościami ze strony układu oddechowego dochodzi także do kołatania serca, czasami maluch wykonuje gwałtowne, niekontrolowane ruchy, nieświadomie walcząc z dusznością. Atak czasami mija samoistnie, jednak zwykle dzieje się tak, że trzeba z dzieckiem natychmiast udać się do lekarza lub na pogotowie.
Zazwyczaj dzień po pierwszym ataku pojawiają objawy przeziębieniowe – gorączka, zwykły kaszel, niewielki katar… Jednak nocami kaszel i duszność mogą powracać. Ostre wirusowe zapalenie krtani trwa od kilku dni - do dwóch tygodni. Często występują nawroty choroby.

Leczenie zapalenia krtani i tchawicy
Pierwszym sposobem ulżenia dziecku jest zastosowanie inhalacji – jeśli w domu nie ma profesjonalnego inhalatora czy nebulizatora, warto w pobliżu dziecka ustawić miskę z parującą wodą, jeśli kaloryfery są ciepłe, warto na nich rozłożyć mokre ręczniki. Choć naukowcy nie potwierdzają skuteczności tej metody, praktyka pokazuje, że na wiele dzieci z atakiem krupu działa ona kojąco.
Dobrze skutkuje też wyprowadzenie dziecka na kilka minut na świeże powietrze lub otulenie go kołdrą i wpuszczenie świeżego, wilgotnego powietrza do pokoju. To zwykle pomaga na chwilę.

Bardzo ważne jest także zachowanie spokoju i zwykłe utulenie dziecka, ponieważ płacz i stres powodują, że maluch zaczyna się jeszcze bardziej dusić.
Gdy dziecko ma atak zapalenia krtani po raz pierwszy, konieczny jest szybki kontakt z lekarzem, gdyż bardzo często, zwłaszcza maluchy, nie radzą sobie z odksztuszaniem. Na skutek paniki może zabraknąć im tlenu, zaczną sinieć i może dojść do tragedii. Na pogotowiu lub w przychodni lekarz zwykle zaleci podanie zastrzyku z deksametazonu, hydrokortyzonu lub prednizolonu – leków, które niemal natychmiast powstrzymają atak kaszlu i duszność. Może tez zalecić nebulizację adrenaliny.
W skrajnych przypadkach zdarza się, że konieczna jest intubacja lub tracheotomia (wprowadzenie przez tchawicę specjalnych rurek umożliwiających dotarcie tlenu do płuc).

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Fiona 2017-09-11 (21:14) 1 miesiąc 6 dni 10 godzin i 24 minuty temu

Nasz miał zapalenie krtani w tamtym roku i przyznam, że napędził nam stracha. Kaszel jest okropny i różni się od każdego innego. Nebulizacje to podstawa. W tym roku mamy na koncie tylko jeden kaszel, na który wystarczyło podawane fosidalu. Wszystko ładnie się wyciszyło i kaszel minął.

odpowiedz

0
0
~Fiona 2017-09-11 (21:14) 1 miesiąc 6 dni 10 godzin i 24 minuty temu

Nasz miał zapalenie krtani w tamtym roku i przyznam, że napędził nam stracha. Kaszel jest okropny i różni się od każdego innego. Nebulizacje to podstawa. W tym roku mamy na koncie tylko jeden kaszel, na który wystarczyło podawane fosidalu. Wszystko ładnie się wyciszyło i kaszel minął.

odpowiedz

0
0
~idka 2017-03-21 (15:53) 6 miesięcy 26 dni 15 godzin i 45 minut temu

Ja sobie nie zdawałam sprawy, jaka to groźna choroba, dopóki moja córka nie zachorowała. Naprawdę bałam się, że się udusi od kaszlu i nic nie mogłam z tym zrobić. Pomogła dopiero nebulizacja przeciwzapalnym benodilem i kaszel zaczął słabnąć już po każdej dawce. Mam nadzieję, że nam się to więcej nie przytrafi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Dziobak 2015-06-05 (15:40) 2 lata 4 miesiące 12 dni 15 godzin i 58 minut temu

Moja siostra jest chora na krup

odpowiedz

0
0
~Wikusia99999 2015-06-05 (15:38) 2 lata 4 miesiące 12 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Dzięki wam za co jest napisane

odpowiedz

0
0
~amik 2014-10-01 (09:57) 3 lata 16 dni 21 godzin i 41 minut temu

mam 75 lat i dzisiaj w nocy mialem straszny kaszel i nie moglem oddychac , taki przypadek mialem juz 3 x dziecieca choroba krupa - ale ja jestem juz dorosly

odpowiedz

0
0
~Gośka 2014-08-30 (23:54) 3 lata 1 miesiąc 17 dni 7 godzin i 44 minuty temu

Zdecydowanie lepsze jest wystawienie dziecka na chłodne powietrze. U mojego dziecka zaczęło się dośc niewinnie, weekendową gorączką bez innych objawów. Podawałam Milifen, gorączka ustepowała, a w poniedziałek poszlismy do pediatry. Lekarka zdiagnozowała zapalenie krtani i zapisała syropki. NIestety nie uprzedziła nas o możliwości wystąpienia ataku, ani jak postępowac w takiej sytuacji. W efekcie wylądowaliśmy w szpitalu na kilka dni.

odpowiedz

0
0
~Magda 2014-06-25 (23:32) 3 lata 3 miesiące 22 dni 8 godzin i 6 minut temu

Miska z parujaca woda raczej nie wskazana, gdyż para jest ciepla a cieplo powoduje rozrzeszanie sie tkanki w krtani. Jeśli już, to nawilzanie powietrza zimna mgiełka.

odpowiedz

0
1
~mamuśka 2013-09-26 (16:44) 4 lata 21 dni 14 godzin i 54 minuty temu

Ataki tego paskudztwa nie tylko, że czasem się powtarzają ale bardzo często nawracają w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Spokój jest latem i zimą (jak jest mróz a nie plucha) Warto dodać że powietrze wpuszczone do dziecięcego pokoju podczas ataku krupu im zimniejsze tym lepiej. Hydrokortyzon czasem jest niezbędny - moje dziecko miało 2 razy podany. A chorujemy na krup (nawracające ataki) od 6 lat. Z czasem ataki łagodnieją. U nas nie było gorączki - jak się później okazało dziecko miało słabą odporność i stąd 0 gorączki i innych objawów tylko od razu taki atak - nawet 3 razy w miesiącu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Sandra 2013-10-28 (12:14) 3 lata 11 miesięcy 19 dni 19 godzin i 24 minuty temu

Moja córka miała to tydzień temu i mam nadzieje że się to nie powtórzy.

odpowiedz