dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Obgryzanie paznokci to choroba

Dzieci.pl 2012-09-05 14:26 57 opinii

Obgryzanie paznokci jest powszechnym nawykiem obserwowanym zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Uważane jest raczej za problem kosmetyczny niż zdrowotny, jednakże jest to schorzenie, które należy leczyć. Nawykowe obgryzanie paznokci, czyli onychofagia, jest zaliczane do psychodermatoz, gdzie zmiany dermatologiczne są wynikiem zaburzeń psychicznych.

Obgryzanie paznokci to choroba

Obgryzanie paznokci może objawiać się na dwa sposoby:
- Automatyczne obgryzanie paznokci podczas wykonywania innych czynności (np. praca przy komputerze, oglądanie telewizji, czytanie książek);
- Jako główne zajęcie - z bezczynności.

Obgryzanie paznokci jest nawykiem trudnym do opanowania. Zazwyczaj pojawia się pomiędzy 4 a 6 rokiem życia, a następnie jego częstotliwość wzrasta. Ocenia się, że onychofagią dotkniętych jest 20-33 proc. dzieci między 7 a 10 rokiem życia oraz 45 proc. nastolatków.

Przyczyny obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci u najmłodszych należy do grupy czynności nawykowych, czyli zespołu zaburzeń służących rozładowaniu niepokoju, osamotnienia, bezczynności. Dzieci, które są pozbawione poczucia bezpieczeństwa, miłości, nie znajdują zaspokojenia podstawowych potrzeb emocjonalnych. Z tego powodu często szukają innych źródeł odczuwania przyjemności w celu rozładowania napięcia, gniewu lub poczucia zagrożenia. U wielu małych dzieci obgryzanie paznokci jest kontynuacją nawyku ssania kciuka, który najczęściej zanika około 4 roku życia. Z kolei w okresie dojrzewania, jak i w dorosłym wieku, proces jest zastępowany innymi nawykami jak: gryzienie warg, ołówków, drapanie nosa albo zawijanie włosów wokół palców. U osób dorosłych przyczyną onychofagii może być niedobór miedzi, żelaza, witamin, a także stresujący tryb życia (przeżywanie konfliktów rodzinnych, zawodowych lub obawa przed nieszczęściem). Często dotyka osoby zakompleksione, nadmiernie wrażliwe lub nadpobudliwe.

Długotrwałe obgryzanie paznokci prowadzi do wielu powikłań kosmetycznych i zdrowotnych takich jak:
- uszkodzenie i zniekształcenie płytki paznokciowej;
- problemy stomatologiczne – wady zgryzu, choroby stawu skroniowo – żuchwowego, zniekształcenie szczęk, pęknięcia i starcie powierzchni zębów (siekacze górne), stany zapalne dziąseł;
- zakażenia bakteryjne miejscowe i ogólnoustrojowe (najczęściej Escherichia coli, gronkowcem złocistym, czy paciorkowcem ropnym);
- choroby pasożytnicze (owsica, lamblioza).

Ponadto długotrwałe, wieloletnie obgryzanie paznokci może spowodować ich zanik. Nieprawidłowa pielęgnacja i nieestetyczny wygląd paznokci może wpływać na problemy z samoakceptacją oraz obniżać poczucie własnej wartości.

Leczenie i profilaktyka onychofagii

Najlepszym sposobem zaprzestania obgryzania paznokci jest ich właściwe obcinanie lub wykonanie manicure w salonie kosmetycznym. Pomocna w ograniczeniu nawyku może być zajęcie ust czymś innym np. żuciem gumy, zjadaniem orzechów lub suszonych owoców. Niestety wielu rodziców chcąc oduczyć nawyku obgryzania paznokci, wyznacza kary, bije po rękach, ośmiesza, dokucza, grozi, co przynosi odwrotny skutek i dodatkowo pogłębia problem. W przypadku młodszych dzieci należy wraz z psychologiem dziecięcym znaleźć przyczynę niepokoju i lęku malucha. Ważna jest także zmiana stosunku rodzica do dziecka – okazywanie aprobaty, chwalenie, wspólne gry i zabawy, by wykształcić poczucie bezpieczeństwa.

Osoby dorosłe często zaprzestają obgryzania paznokci ze strachu przed infekcją lub wstydem przed nieestetycznymi paznokciami. Dobrą metodą jest także prowadzony przez psychologów trening zmiany nawyków, który nie tylko eliminuje brzydki zwyczaj, ale uczy także prawidłowego oddychania, koncentracji na własnych odczuciach i technik relaksacji.

Aneta Kościołek
dietetyk, specjalista zdrowia publicznego, doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Aneta Kościołek
autor porady:

Aneta Kościołek

Dietetyka

Opinie (57)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
5
~aga 2012-09-09 (19:53) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 11 minut temu

Ja tez uwielbiam obgryzać paznokcie a mam już 47lat Obgryzałam od zawsze i nie mam zamiaru skończyć z tą przyjemnością Zwolennicy obgryzania paznokci łączcie się !!!!!! Dodam ze jestem zdrowa jak ryba a paznokcie obgryzam od zawsze :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
57
~666 2012-09-09 (17:16) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 8 godzin i 48 minut temu

Nie wyobrażam sobie jak można obgryzać paznokcie, chyba trzeba się nieźle namęczyć żeby przegryźć paznokcia, rozumiem małe dziecko że czasem ssie se palca ale już w pełni świadoma osoba......

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~karola 2014-08-06 (21:22) 9 miesięcy 22 dni 4 godziny i 42 minuty temu

ja tez obgryzam mam 13 lat przez 11 lat mieszkałam w patologicznej rodzinie i nie zwracałam na to uwagi dopiero 2 lata temu przyszłam do cioci która ma piękne paznokcie ale nie mogę się odzwyczaić i nie pomagają mi żadne lakiery i nawet wkładanie rak do kibla za przeproszeniem

odpowiedz

6
5
~anitella 2012-09-09 (19:26) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 38 minut temu

moja 3 letnia coreczka obgryza paznokcie czy to znaczy ze jej nie kocham? nie sadze

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~Polka 2013-05-19 (00:57) 2 lata 10 dni 1 godzinę i 7 minut temu

Paznokcie obgryzam od najmłodszych lat z przerwami-miałam też długie ładne paznokcie ale jakoś potem znów powrócił ten "paskudny"nawyk...co zrobić , żeby nie obgryzać- proszę o realne i skuteczne porady- co brać-jakie leki? co robić?

odpowiedz

8
9
~REJDYN 2012-09-09 (19:17) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 47 minut temu

Jestem zwolennikiem obgryzania i stwierdzę, że po około 10 latach praktyki nie mam żadnych innych problemów, oprócz obciętych paznokci. Są one obcięte tylko przez krótki czas, ponieważ szybko odrastają (nawet w 2 dni, a czas odrastania coraz bardziej się skraca). Polecam kobietom, którym łamią się długie paznokcie, a chcą mieć je długie w natychmiastowym czasie. Dodam, że "knykcie" stają się wytrzymalsze. Moje są można powiedzieć pancerne. Obgryzanie świetnie odstresowuje. Polecam także uczniom w szkole przed egzaminami i klasówkami. Umacnia się też układ odpornościowy organizmu, ponieważ bakterie, które są zjadane wraz z paznokciem działają podobnie jak szczepionka. Mała ilość bakterii nie działa źle na zdrowie, lecz powoduje przymusową walkę organizmu z nimi, a co za tym idzie nasz organizm jest bardziej wyhartowany i czuły na przeciwciała. Właśnie kończę mały palec u lewej ręki. Naprawdę polecam! Paznokcie to czyste zdrowie! ;)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~eli 2012-09-09 (20:11) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 5 godzin i 53 minuty temu

cos w tym jest. obgryzam paznokcie w sytuacjach kiedy czuje zagrożenia np. brak kasy albo bezradnosc. a juz wogole jak sobie mysle, ze mam mgr w kieszeni i siedze bezczynnie w domu bo żadne próchno z oświaty nie zamiaerza odejśc na emeryture. ehhh

odpowiedz

0
0
~trzesxf 2012-09-09 (20:11) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 5 godzin i 53 minuty temu

ja obgryzam jak zapomnę obciąć

odpowiedz

2
0
~szynka 2012-09-09 (20:08) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 5 godzin i 56 minut temu

obgryzam... od 4 roku życia... wcześniej nie ssałam kciuka a ni nie bylam nerwowa, ale moja mama wyjechała do pracy do UK na 6 miesięcy wtedy... jak wrociła paznokcie miałam obryzione "az po łokcie". nikt tych faktów nie skojazył, a ja myśle że stres wynikajacy z braku matki która byla przy mnie do tej pory 24/h spowodował taki sposób wyładowania stresu... obgryzam do dzis, ale mamie nie mowie ze to jej wina nawet jak na mnie krzyczy ze mam tego nie robić. Nie musi wiedziec ze to jej wina :(

odpowiedz

2
2
~Polak - Katolik 2012-09-09 (19:56) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 8 minut temu

Kogoś kompletnie porypało! A oddawanie stolca 2 razy dziennie to JUŻ choroba czy JESZCZE NIE choroba?

odpowiedz

0
1
~gg 2012-09-09 (19:55) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 9 minut temu

zadam pytanko ktora reka sie podcieracie!!!w wc?

odpowiedz

5
2
~acha 2012-09-09 (19:49) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 15 minut temu

zgadzam sie zrobieni tipsow to najlepsza metoda....zrobialm na swoj slub a potem jeszcze dwa rzy lacznie bylam w tipsach ze 3 miesiace i od tego czasu nie obryzam czyli juz rok....a wczesniej obgryzalam ponad 20 lat..zaluje ze nie zrobilam tego wczesniej..ale wstydzilam sie isc z takimi ogryzkami na tipsy..no ale w koncu zostalam zmuszona :)

odpowiedz

5
0
~Mona 2012-09-09 (19:44) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 20 minut temu

obgryzam od 40 lat... Żadne próby zwalczenia w dzieciństwie nie pomogły. Czasami udaje się na krótko, aby odrosły... tylko na krótko. Malowanie na chwilę pomaga. Tipsy odpadają same, żelowych też się nie da, bo po prostu są miękkie i łamią się po kilku dniach. Właśnie dlatego, że płytka jest miękka i słaba, to dają się ścierać bokiem zęba. Już sobie dałam spokój z leczeniem. To są moje stresy, moje lęki, moje wieloletnie emocje i chyba już tak zostanie. Zazdroszczę koleżankom szponów kilkucentymetrowych. Ale one są naprawdę mocne i w życiu by ich nie obgryzły, nawet gdyby bardzo chciały... No i w stresie muszą szukać innych obsesji...

odpowiedz

15
4
~gryzon 2012-09-09 (18:46) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 7 godzin i 18 minut temu

to jest koszmarny nawyk, walcze z nim juz ponad 30 lat, co sie zawezme i zapuszcze troche paznokcie, to byle stres i znowu obgryzione do krwi, niewiadomo kiedy. Ciagle musze myslec zeby tak ukladac dlonie zeby inni nie spostrzegli, to jest bardzo deprymujace.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
2
~max 2012-09-09 (19:41) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 23 minuty temu

a ja obgryzam i bardzo mi one smakują ha

odpowiedz

3
4
~Andrzej 2012-09-09 (19:38) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 26 minut temu

O ja zawsze muwiłem że moja stara jest psichiczna obgryza paznokcie jak szlifierka

odpowiedz

19
1
~MĘDRZEC!!!!! 2012-09-09 (19:37) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 27 minut temu

MAM 21 LAT obgryzalem od 6 roku zycia i przestalem bo po obgryzieniu paznokcie brzydko wygladaly i bolały mnie opuszki. A jak przestałem? Kupiłem w aptece LAKIER BEZBARWNY NA OBGRYZANIE PAZNOKCI, smarowalem codziennie rano, jak wsadzilem do ust palca to czułem w ustach kwas i sie orietowalem ze obgryzam. Idźcie do apteki i zapytajcie o taki lakier (nie widac go bo jest bezbarwny) NACISNIJCIE LAPKI W GORE ZEBY TEN POST BYL WIDOCZNY, MOZE POMOGE WIELU OSOBOM!! pozdro.

odpowiedz

10
1
~miska 2012-09-09 (19:34) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 6 godzin i 30 minut temu

a ja tez obgryzam a mam 23 lata i nie moge sie przestac moja najdłuzsza przerwa to rok potem znowu wróciło

odpowiedz

17
2
~waluś 2012-09-09 (18:22) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 7 godzin i 42 minuty temu

a ja obgryzam nawet u nóg ,jakie są powiklania

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

45
9
~Bert 2012-09-09 (18:36) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 7 godzin i 28 minut temu

Co tam znowu jeszcze wymyśla za głupoty, w Polsce obgryzają po prostu z głodu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi