www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Rusza program "Bezpieczne dziecko na wsi"

PAP 2011-03-11 10:39 2 opinii

Co roku ofiarami wielu wypadków na wsi są dzieci - odnoszą obrażenia podczas zabawy i przy pracach polowych. Ograniczenie liczby takich wypadków to cel adresowanego do przedszkolaków programu "Bezpieczne dziecko na wsi", który rusza w kilku powiatach woj. śląskiego.

Rusza program "Bezpieczne dziecko na wsi"

O grożących im niebezpieczeństwach dzieci będą się dowiadywały na spotkaniach z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy i policjantami, oraz ze specjalnego komiksu. Według organizatorów to pierwszy tego typu program w Polsce.

W czwartek w śląskim urzędzie wojewódzkim porozumienie w sprawie realizacji programu podpisali p.o. okręgowego inspektora pracy w Katowicach Beata Marynowska i szef śląskiej policji nadinsp. Dariusz Biel. Akcję honorowym patronatem objął wojewoda śląski.

Wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa podkreślał, że rolnictwo - obok górnictwa - jest w czołówce liczby wypadków, także śmiertelnych. "Choć z roku na rok ilość wypadków w naszym rolnictwie spada, nas to wciąż nie zadowala" - zaznaczył.

Jak zaznaczyła Marynowska, w akcji chodzi o to, by z jednej strony uświadomić zagrożenia dzieciom, ale też przekazać informację rodzicom.

Program "Bezpieczne dziecko na wsi" jest skierowany do 5-6-latków. W tym roku akcja obejmie 1200 dzieci z powiatów: gliwickiego, raciborskiego, zawierciańskiego i kłobuckiego, w przyszłym roku - grupę 1600 dzieci z powiatów: pszczyńskiego, lublinieckiego, częstochowskiego i myszkowskiego.

Podczas spotkań w przedszkolach inspektorzy pracy omówią najczęstsze przyczyny wypadków, w których biorą udział dzieci. Każdy uczestnik otrzyma komiks pt. "Bezpieczna przygoda na wsi".

Druga część zajęć to spotkanie policjantem. Na podstawie fragmentów książki Ralfa But "Mam przyjaciela policjanta" dzieci dowiedzą się m.in, w jakich sytuacjach mogą liczyć na jego pomoc.

Podsumowaniem zajęć będzie spotkanie ze „Sznurkiem” - maskotką śląskiej policji, podczas którego dzieci otrzymają kolorowanki z numerami alarmowymi, numerem infolinii oraz jego adresem e-mailowym.

Jak mówił Dąbrowa, "Bezpieczne dziecko na wsi" jest uzupełnieniem realizowanej od czterech lat w regionie akcji "Bezpieczne wakacje na obszarach wiejskich", adresowanej do uczniów gimnazjów i podstawówek.

Według badań UNICEF 20,1 proc. dzieci mieszkających na wsi i pomagających rodzicom w pracach polowych ulega wypadkom. Do najczęstszych należą upadki z wysokości, oparzenia oraz porażenia prądem.

PAP/ kon/ itm/ako

WIĘCEJ O ZDROWIU I WYCHOWANIU DZIECKA:

Mój synek zaczął się jąkać

Czy król może się jąkać?


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~m 2011-03-13 (10:30) 6 lat 7 miesięcy 10 dni 6 godzin i 50 minut temu

Rusza program
Nie śmieszcie ludzi pisaniem o pracy dzieci w polu.Ja jak idę do pracy to nmie biorę z sobą małego dziecka.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź