www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Świnka - objawy i powikłania

Dzieci.pl 2012-04-10 09:35 0 opinii

Świnka to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób. Choć atakuje zwykle dzieci, najgroźniejsza jest dla nastolatków i dorosłych. Wskutek powikłań świnki można zachorować na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stracić słuch, a nawet stać się bezpłodnym. Dlatego tak ważne są szczepienia - jedyny sposób zapobiegania tej chorobie.

Świnka - objawy i powikłania

Świnka jest to ostra wirusowa choroba zakaźna przebiegająca z gorączką i bolesnym obrzękiem gruczołów ślinowych - najczęściej przyusznych, rzadziej podżuchwowych lub podjęzykowych i nierzadko z objawami ze strony centralnego układu nerwowego. Przyczyną wystąpienia świnki jest wirus RNA. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z chorym; rzadziej przez kontakt pośredni (przedmioty świeżo zakażone śliną osób chorych).

Choroba trwa od dwóch do trzech tygodni. Po przebyciu choroby człowiek nabywa trwałą odporność. Niemowlęta do 6 – 8 miesiąca życia chorują rzadko, ponieważ posiadają przeciwciała przekazane przez matkę. Do zachorowania może jednak dojść w okresie pomiędzy 6 a 13 miesiącem życia - dopiero wtedy bowiem dzieci są szczepione przeciw śwince. Osoba chora może zarażać już 6 dni przed wystąpieniem objawów i 9 dni po ich wystąpieniu.
Dzieci przechodzą tę niebezpieczną chorobę zwykle dużo łagodniej niż dorośli.

Objawy świnki
Choroba zaczyna się nagle od niewyraźnego, mdlącego bólu, gorączki i utraty apetytu, ogólnego złego samopoczucia. Zdarzają się dreszcze, a u małych dzieci dodatkowo wymioty i bóle brzucha. Po tym okresie następuje szybkie powiększanie gruczołów ślinowych, najczęściej w okolicy ucha i na początku zazwyczaj tylko z jednej strony. Powiększającej się opuchliznie towarzyszy ból nasilający się przy jedzeniu zwłaszcza kwaśnych potraw.

Wirus świnki atakuje oprócz gruczołów ślinowych w różnym stopniu także tarczycę, gruczoły sutkowe, trzustkę, jajniki/jądra oraz ośrodkowy układ nerwowy. Świnka jest chorobą o tyle niebezpieczną, że bardzo często powoduje powikłania. Najczęstszym jest zapalenie opon mózgowych, zapalenie trzustki oraz jajników lub jąder (u młodych mężczyzn często kończące się bezpłodnością).
Do świnkowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu dochodzi u co dziesiątego pacjenta ze świnką. W tym przypadku objawy w postaci bólów głowy, nudności, wymiotów rozpoczynają się w 5-7 dniu po wystąpieniu stanu zapalnego ślinianek. Trwałym następstwem poświnkowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych może być uszkodzenie nerwu słuchowego i jednostronna głuchota.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!