www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Wyrosnąć z autyzmu?

Daily Mail Reporter 2012-01-25 12:09 30 opinii

Badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts w USA sugerują, że część osób, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm, nie wykazuje jego cech w wieku późniejszym.

Wyrosnąć z autyzmu?

Zespół ekspertów, prowadzony przez dr Andrew Zimmermana przeprowadził ankiety wśród 1336 rodziców nastoletnich dzieci, u których we wcześniejszych latach wykryto autyzm. W 453 przypadkach rodzice stwierdzili, że dziecko nie wykazuje już cech autystycznych. Wyniki tych zaskakujących badań opublikowano w czasopiśmie "Pedtiatrics".

Jak się okazało, objawy autyzmu w większym stopniu utrzymywały się u osób, które borykały się również z opóźnieniem w rozwoju oraz trudnościami w nauce, a także padaczką i zaburzeniami lękowymi. Natomiast dzieci, których autyzmowi towarzyszyły wcześniej jedynie zaburzenia słuchu, nie wykazywały jego cech jako nastolatki.

Naukowcy podkreślają, że inne zaburzenia, nieprawidłowości w rozwoju i problemy zdrowotne, które idą w parze z autyzmem, mogą utrudnić prawidłowe zdiagnozowanie oraz wybór odpowiedniego leczenia.

Nie wyjaśniono również, czy kontrowersyjne wyniki badań są skutkiem źle postawionej diagnozy w wieku dziecięcym, czy faktycznych zmian, które zaszły u chorych dzieci. Profesor John Matson z Uniwersytetu w Luizjanie podtrzymuje, że autyzm nie jest uleczalny i nie można z niego wyrosnąć. Nawet jeśli stan pacjenta ulegnie z czasem poprawie, powinien on kontynuować terapię, aby utrzymać ten postęp.

Dr Zimmerman dodaje, że wczesne rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia zwiększa prawdopodobieństwo rzeczywistej i długoterminowej poprawy stanu chorego.

- To niezwykłe, kiedy obserwujemy, jak cechy głębokiego autyzmu stają się łagodniejsze wraz z wiekiem i rozwojem dziecka. – stwierdza Zimmerman - Nie znamy dokładnych przyczyn tego zjawiska, wiemy jedynie, że rozwijający się mózg ma ogromne możliwości. Kluczowe jest tutaj wczesne postawienie diagnozy i właściwe leczenie, które ma wpływ na złagodzenie objawów autyzmu.

Dr Georgina Gomez de la Cuesta z National Autistic Society zaznacza, że autyzm jest poważną i upośledzającą całe życie człowieka chorobą.
- Autystyczne dziecko wyrośnie na autystycznego dorosłego. Dopóki nie ma na to lekarstwa, zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju i terapii pozwala jedynie na zmniejszenie problemów zdrowotnych, z którymi boryka się chory. Mimo pozytywnych zmian w kondycji i zachowaniu danego człowieka, choroba pozostaje i stawia mu ogromne wyzwania na każdym poziomie życia.

KG

Źródło: Daily Mail Reporter

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

BAJKA DLA TWOJEGO DZIECKA
Ośle smutki


Opinie (30)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~Agata 2014-03-10 (23:24) 3 lata 9 miesięcy 4 dni 8 godzin i 4 minuty temu

Mam syna 7 lat. Zaczął mówić dzięki młodszej o 3 lata siostrze. Z nią odkrywa świat wspólnej zabawy i rozmowy. Właściwie można powiedzieć, że kompletnie nie rozwijał zdolności komunikacji z otoczeniem od 1 do 4 roku życia - nie wiem dlaczego. A być może na skutek zbiegu wielu różnych czyników - genetyka, niedosłuch, zmiana miejsca zamieszkania. Gorąco namawiam posiadaczy dzieci z takimi trudnościami do posiadania licznej rodziny.

odpowiedz

5
0
~Jadzia 2012-11-18 (00:14) 5 lat 27 dni 7 godzin i 14 minut temu

Mamy dwoje dzieci autystycznych. Ciezko do nich trafic Bo zatykaja uszy I chca zyc w swoim swiecie. Nie mowia. Kochamy ich bardzo bedziemy o ich walczyc koszty leczenia sa bardzo duze ale wiara w wyleczenie jeszcze. Wieksza.

odpowiedz

0
0
~zzz 2012-03-27 (15:27) 5 lat 8 miesięcy 17 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Patrz kobieto, żeby nie sparyżała

odpowiedz

0
1
~yula 2012-01-31 (20:57) 5 lat 10 miesięcy 13 dni 10 godzin i 31 minut temu

tiak, wyrośli z autyzmu, i to w opinii rodziców, ale wiarygodne badania :/ A może by spytać otoczenie tych młodych ludzi, a najlepiej świeżo poznanych ludzi, raczej nie będzie tych dużo i na 90% w ich opinii ci ludzie nadal będą ekscentrykami. To że w miarę dobrze funkcjonują wcale nie znaczy że wyrośli z autyzmu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Ola 2012-02-13 (05:40) 5 lat 10 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Mamy w rodzinie 2 je dzieci autystyczne. Kochamy je bardzo. Narazie jest postawiona diagnoza I strach. Czy uda nam sie. Dzieci wyleczyc I co bedzie dalej. Czy wystarczy nam. Sily do. Walki o. Kazdy. Dzien. Dziecka. Jak pokierowac. Dziecmi. Zeby. Leczenie. Bylo skuteczne.

odpowiedz

2
0
~jomate 2012-01-25 (22:22) 5 lat 10 miesięcy 19 dni 9 godzin i 6 minut temu

moja córka ma prawie 19 lat i jakoś nie wyrosła z autyzmu ( mimo terapii) nadal nie mówi i......

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
0
~agnieszka 2012-01-31 (13:55) 5 lat 10 miesięcy 13 dni 17 godzin i 33 minuty temu

ha! nie tylko z autyzmu! kopacz uzdrowiła wielu ludzi- po prostu choroby przewlekłe są wykreślane z listy :D

odpowiedz

4
1
~PIL 2012-01-31 (12:14) 5 lat 10 miesięcy 13 dni 19 godzin i 14 minut temu

Dodam jeszcze, że autyzm można pomylić nie tylko z zachowaniami wynikającymi z głuchoty, niedosłuchu, uszkodzeń mózgu, ale także z zachowaniami będącymi skutkiem chorób metabolicznych, niektórych genetycznych, oraz wielu innych zaburzeń psychiatrycznych ..... i potem mamy cudowne wyleczenia z autyzmu.

odpowiedz

2
1
~pil 2012-01-31 (12:11) 5 lat 10 miesięcy 13 dni 19 godzin i 17 minut temu

Wynikać to może z 1) zbyt obszernej definicji autyzmu, teraz bardzo wiele zachowań mieści się w kategorii autyzmu atypowego lub zachowań ze spektrum autyzmu, 2) błędnej diagnozy, np. dzieci głuche czy z niedosłuchem, a zwłaszcza te, u których nastąpiło pogorszenie słuchu mogą zostać bardzo łatwo zdiagnozowane jako dzieci autystyczne, 3) jeżeli na dziecko nie patrzymy holistycznie i nie mamy dokładnych informacji o jego historii i innych nieprawidłowościach rozwojowych, nieprawidłowościach, uszkodzeniach mózgu, dotychczasowym rozwoju, to można postawić taką diagnozę, autyzm można pomylić z afazją i innymi zaburzeniami mowy, które mogą i zwykle są, ale nie muszą być związane z autyzmem, 4) autyzm jest ostatnio bardzo "modnym" tematem i coraz więcej dzieci właśnie taką diagnozę ma. Potem okazuje się, że dzieci te poddane działaniom rehabilitacyjnym przestaja wykazywać cechy autystyczne, bądź jest ich mniej. I tu pojawia się pytanie: dlaczego? czy czegoś o autyźmie nie wiedzieliśmy czy są to błędne diagnozy, jak do tej pory na ogół gdy mieliśmy do czynienia z cudem ozdrowienia to była to zwykle błędna diagnoza i wydaje się to być możliwym wytłumaczeniem. Oczywiście sądzę, że ma to miejsce gdy mówimy o autyźmie atypowym, bo tzw. klasyczny trudno pomylić na ogół z czymkolwiek innym.

odpowiedz

6
1
~T 2012-01-26 (07:12) 5 lat 10 miesięcy 19 dni i 16 minut temu

Stek bzdur. Autyzm będzie na zawsze, tylko osoba nauczy się upodabniać do społeczeństwa (jeśli ma łagodny autyzm typu Z. Aspergera), albo nie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi