www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Zgrzytanie zębami - czy to choroba?

Dzieci.pl 2012-05-07 11:39 12 opinii

Dziecko zamiast spać spokojnie i posapywać równomiernie, wydaje z łóżka makabryczne odgłosy zgrzytania zębami. Fachowo nazywa się to zjawisko bruksizmem. Czy to powód do niepokoju?

Zgrzytanie zębami - czy to choroba?

Niektórzy twierdzą, że zębami zgrzytają dzieci, które mają owsiki. I jest w tym odrobina prawdy, bowiem ten odruch nasila się rzeczywiście w okresie zakażenia owsicą, a także innymi chorobami wywołującymi swędzenie. Maluchy mogą więc zgrzytać również podczas ospy czy na skutek alergicznych podrażnień skóry. Jednak bruksizm występuje także u zupełnie zdrowych dzieci. Samo w sobie zgrzytanie zębami nie jest jednostką chorobową, o ile dotyczy dziecka poniżej 6-7 roku życia. Dwoma okresami nasilonego zgrzytania są: moment pojawiania się zębów mlecznych oraz wyrzynanie się zębów stałych (ok. 5-7 roku życia).

Bruksizm, w terminologii medycznej, to zgrzytanie zębami albo zaciskanie szczęk, zwłaszcza podczas snu oraz pod wpływem stresu. Zjawisko to występuje u co trzeciego dziecka w wieku do 6 roku życia.

Przyczyny bruksizmu
Mimo wielu badań, nikt tak naprawdę nie wie, co jest przyczyną zgrzytania. Czasami bodźcem jest stres przeżywany w ciągu dnia, zdarza się, że dziecko zaczyna zgrzytać, gdy boli je ucho lub gdy wychodzą mu nowe zęby. Powodem bruksizmu bywa też swędzenie – dlatego nasila się podczas wspomnianego zakażenia owsikami, w przebiegu świerzbu i tym podobnych chorób. Impulsem do nocnego zgrzytania zębami są też przeżycia – nierozładowana w ciągu dnia złość, trudne sytuacje w przedszkolu lub w szkole, znaczące zmiany w rodzinie – rozwód rodziców, narodziny nowego dziecka, kłótnie… Bruksizm towarzyszy dzieciom nadpobudliwym, a także maluchom z porażeniem mózgowym lub z różnymi upośledzeniami umysłowymi.
Dodatkowo, bardziej podatne na zgrzytanie zębami są dzieci, które długo używały smoczka.

Niepokojące objawy
U dzieci, które bardzo intensywnie zgrzytają zębami, mogą występować następujące objawy:
- poranne bóle głowy;
- bóle okolic uszu;
- bóle barków i ramion;
- drętwienie okolic szyi;
- powstawanie wad zgryzu, czasem ukruszenia zębów lub starcie szkliwa powodujące nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury.

Zdarza się, że dziecko zgrzyta o takiej porze nocy, że rodzice tego nie słyszą. Wówczas warto zwrócić uwagę na następujące objawy u dziecka, które mogą wskazywać na występowanie u malucha bruksizmu.
- poranne narzekanie na ból szczęk czy szyi;
- sanie kciuka lub obgryzanie paznokci;
- gryzienie wszelkich przedmiotów - kredek, długopisów, zabawek;
- ból podczas gryzienia pokarmów albo w czasie ziewania;
- „chrupanie” w szczękach podczas ziewania i szerokiego otwierania ust.

Kiedy bruksizm należy leczyć?
Podobnie jak ssanie kciuka, bruksizm zanika zwykle samoistnie, gdy dziecko dorasta. Jeśli jednak przedłuża się, powoduje zniszczenia zębów lub uszkodzenia szczęk, należy zwrócić się do specjalisty. Pierwsze kroki należy skierować do stomatologa. Ten może zalecić stosowanie tzw. szyny nagryzowej. Chroni ona przed zgrzytaniem, nie eliminuje jednak patologicznego zaciskania zębów. Jeśli stomatolog uzna, że u dziecka zgryz jest prawidłowy i po przeprowadzeniu rozpoznania, stwierdzi, że przyczyna zaciskania zębów nocą leży raczej po stronie psychiki dziecka, może zalecić wizytę u psychologa, ten zaś podpowie rodzicom, jak rozładowywać dziecięce napięcie malucha przed snem.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (12)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Martyna 2014-08-28 (10:17) 3 lata 1 miesiąc 25 dni 17 godzin i 35 minut temu

A co jeśli moje dwuletnie dziecko zgrzyta zębami tylko w dzień np. podczas oglądania bajki, zabawy czy spaceru... Podczas snu śpi spokojnie całą noc...

odpowiedz

4
0
~ja13! 2012-10-03 (21:02) 5 lat 20 dni 6 godzin i 50 minut temu

Będąc dzieckiem zawsze co noc zgrzytałam zębami a nawet grałam na nich, nie raz mi to mówiła moja siostra i teraz wiem dlaczego mam problem ze stawami skroniowo-żuchwowymi.Muszę uwazać,by jesli mi dokuczają jeść tylko płynne pokarmy nic twardego.Kiedyś dentystka mi te trzonowe zęby wypełniała,bo miałam od zgrzytania wyrobione.Zgrzytałam zębami,by rozładaować stres,spowodowany przemocą fizyczną i psychiczną w domu przez ojca.Kiedyś nie wiedziałam o tym teraz wiem,dlaczego.Mam obecnie już 50 lat.A zgrzytac przestałam,kiedy wyszłam za mąz,potem ojciec umarł i od 30 lat już nie zgrzytam,ale szczeki sobie uszkodziłam,zęby,bo 20 lat zgrzytałam zyjąc przez całe swoje dzieciństwo tylko w lęku i stresie!Koszmarne miałam dzieciństwo,nawet nie chcem o nim pamiętać!!!

odpowiedz

0
0
~G 2012-07-11 (11:33) 5 lat 3 miesiące 12 dni 16 godzin i 19 minut temu

h t t p : / / e w a r a j . i b u t i k . p l /

odpowiedz

0
0
~Joasia 2012-05-08 (08:19) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 33 minuty temu

Ile kosztuje szyna. też to mam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
10
~paweł 2012-05-08 (06:42) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 21 godzin i 10 minut temu

pewnie też choruje na bruksizm jak widzę kaczora to od razu zgrzytam zębami

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mama_27 2012-05-08 (08:16) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 36 minut temu

moja 4 letnia córka zgrzyta tak strasznie zębami, jakby rozłupywać włoskiego orzecha, makabra, aż skóra cierpnie, ale mam nadzieje że wyrośnie

odpowiedz

1
0
~Magda K 2012-05-08 (08:13) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 39 minut temu

Ja mam 25 lat i jak mieszkałam z narzeczonym to mi mówił, że podczas snu zgrzytam zębami-nigdy nie wiedząc o tym. No i faktycznie, zęby miejscowo starte, a najgorzej w tych miejscach ze startym szkliwem. Jak czasem ugryzę zwykłego batona lub pomarańcza to czuć wrażliwość zębów.

odpowiedz

1
0
~Krysia 2012-05-08 (08:03) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 49 minut temu

To jakby o mnie, a mam 50 lat. Problem zdiagnozowałam 20 lat temu, dzięki artykułowi w miesięczniku "Twoje dziecko". Wówczas poszłam do znajomej dentystki, powiedziałam jakie skierowanie potrzebne i natychmiast miałam zrobioną szynę na noc. Dzięki szynie uratowałam zęby, bóle głowy minęły, ale mam duże problemy z kręgosłupem.

odpowiedz

5
2
~ff 2012-05-08 (07:59) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 53 minuty temu

to dziwne, mam ponad 30 lat, nie zgrzytam zębami, reszta objawów się zgadza..... umieram ?

odpowiedz

2
1
~bolo 2012-05-08 (07:56) 5 lat 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 56 minut temu

heheheh - szyna nagryzowa - kosztowała mnie mase kasy i miała być niezniszczalna - pogryzłem i wyplułem w kawałkach pierwszej nocy !!!!

odpowiedz