www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Dzieci głodują w Polsce

Dzieci.pl 2013-02-27 10:29 388 opinii

Około 800 000 dzieci w Polsce jest niedożywionych. Co dziesiąte je ciepły posiłek tylko w szkole, co oznacza, że w weekendy i dni wolne cierpią głód. Problem dotyczy głównie dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Te szokujące dane podała Fundacja Pomocy Dzieciom „Maciuś”, dla której raport przygotował Dom Badawczy MAISON.

Dzieci głodują w Polsce

Niedożywienie to poważny problem społeczny, który działa jak błędne koło. Głodne dzieci nie są w stanie prawidłowo się rozwijać i skupić na lekcjach. Medyczne konsekwencje tego zjawiska będą ponosić całe życie, część z nich zapadnie na depresję. To również gorszy start w dorosłe życie, ze względu na słabsze wyniki w nauce. Brak odpowiedniego wykształcenia przekłada się na brak pracy, czego konsekwencją jest bieda i ponownie głód.

Z przeprowadzonych badań wynika, że pod względem niedożywienia Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w Europie. Gorzej jest tylko w Bułgarii i Rumunii. Aż 8,5 proc. dzieci nie jada śniadań. Pierwszym, a często i ostatnim posiłkiem w ciągu dnia jest dla nich obiad podawany w szkole. Prawie 5 proc. uczniów nie potrafi skupić się z tego powodu na lekcjach, a 2 proc. jest nadmiernie wychudzonych.

Sytuacja pogarsza się w dni wolne od nauki: weekendy, wakacje i ferie – wówczas dzieci cierpią z głodu, ponieważ szkoły nie zapewniają posiłków. Problem w mniejszej skali dotyczy wsi i małych miejscowości (7,2 proc. niedożywionych dzieci), ponieważ tam ludzie lepiej się znają i szybciej reagują pomocą. Im większe miasto, tym poważniejszy problem. W tych powyżej 200 000 mieszkańców, co dziesiąte dziecko jest niedożywione. Największy odsetek głodnych dzieci zanotowano w woj. dolnośląskim (13,3 proc.), pomorskim (12,1 proc.) i łódzkim (10,6 proc.). Stosunkowo najlepiej jest w Małopolsce (5 proc.) i na Podlasiu (4,2 proc.).

Przyczyną niedożywienia dzieci jest pogłębiające się ubóstwo i brak odpowiednich programów pomocowych. Jak podaje Ministerstwo Pracy, co trzeci Polak rodzi się w ubóstwie. W 2011 roku poniżej minimum egzystencji żyło 6,7 proc. mieszkańców naszego kraju. Skrajna nędza dotyka najsilniej rodziny wielodzietne, mające na utrzymaniu czwórkę potomstwa lub więcej. Tam głoduje co czwarte dziecko.

kgm/dzieci.pl
Źródło: Rzeczpospolita

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (388)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
1
~Polka 2013-02-27 (13:07) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 22 godziny i 55 minut temu

To straszne jak nędza wkracza w nasze życie. Nie stać nas na nic. Zyjemy jak przed wojną w nędzy i bez perspektyw.Nasze dzieci pracują za granicą jak niewolnicy żeby zarobić parę groszy. Ci co pozostają w kraju bez pomocy rodziny nie są w stanie żyć. Co może młody człowiek za 1200zł jakie daje mu państwo Tuska? Szkoda,że tych milionów przeznaczonych na nagrody pan Tusk nie dodał do pensji!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
28
~matka 2013-02-27 (11:54) 4 lata 7 miesięcy 25 dni i 8 minut temu

Jak rodzice naklepia sobie dzieci to powiini je potem wyzywić.Ale kto ma wiecej dzieci niz jedno dwoje ci co sa juz i tak biedni a my w średnim statusie gdzie za mało zarabiamy i nie zdecydujemy sie na kolejnego potomka a za bogaci by dostać zapomoge.Najbiedniejszych co korzystają z zapomogi powinno sie wprowadzić antykopcepcje przymusową - wyjdziesz z biedy dajesz rade to zdejmujemy.Mam dosyc robienia na tzw biedną chołote która wozi sie mercami a panienki tipsy solar a dzieci niedozywione.Koleżanka pracuje w mopisie i nie raz widziałam jacy to biedni przychodzą o pomoc,Ale Bóg kiedyś ich pokarze za krzywde i kłamstwo.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

1
0
~ok 2013-02-27 (13:06) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 22 godziny i 56 minut temu

Problem jest tylko taki, że każdy rząd kradł. W sieci jest ruch demokratyczny z nikim nie powiązany, może oni nie będą kradli?

odpowiedz

43
4
~patka 2013-02-27 (11:39) 4 lata 7 miesięcy 25 dni i 23 minuty temu

A ludzie na śmietnik jedzenie wyrzucają. A Państwo wcale nie pomaga, róbcie dzieci a potem jak cierpią głód to nie ma żadnej pomocy. Nagrody brać i tyle potrafią a my jak Rumuny, z których swoja drogą się śmiejemy. Żenada normalnie.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
6
~aa 2013-02-27 (12:54) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 23 godziny i 8 minut temu

Jakim pawem ktoś młody, zarabiający najniższą krajową, niemający oczędności, ani wgl. NIC robi sobie dzieci? A potem płacz i wina Tuska

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~POL 2013-02-27 (12:59) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 23 godziny i 3 minuty temu

LUDZIE!!! NIE PISZCIE "WSTYDŹ SIĘ POLSKO" i INNE TEGO TYPU HASŁA. POLSKA NIE MA NIC Z TYM WSPÓLNEGO! TO NIE POLACY ŻĄDZĄ TYM KRAJEM!!!! DOWIEMY SIĘ KIM BYLI PO OBALENIU RZĄDU, JAK PRZYJDZIE "ROZLICZENIE".

odpowiedz

6
1
~gaba 2013-02-27 (12:37) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 23 godziny i 25 minut temu

Wstydź się Polsko !!! Twoje dzieci głodują.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~dar 2013-02-27 (12:57) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 23 godziny i 5 minut temu

Miałem wielkie szczęście, bo moje dzieciństwo przypadło na okres Polski Ludowej i wspominam je z łezką w oku. Byłem szczęśliwym dzieckiem, choć moi rodzice byli zwykłymi robotnikami i nie należeli do partii, to miałem co roku kolonie letnie, zimowiska, jeździłem na obozy harcerskie. Nigdy nie chodziłem głodny i wśród moich kolegów i koleżanek też nikt nie chodził głodny. Każdy miał co na siebie włożyć i nie chodził w dziurawych butach. Każdy miał dostęp do oświaty i to na wysokim poziomie, bo to co obecnie dzieje się w szkołach jest obliczone tylko na to żeby wychować sobie społeczeństwo matołów, którzy mają być za głupi aby cokolwiek zmienić i którymi będzie można łatwo sterować. Mimo, że później były problemy z dostępnością różnych dóbr w handlu ludzie sobie radzili nad wyraz sprawnie i pomagali jeden drugiemu. Ulice były bezpieczne i tak jakoś jakby ludzie byli lepsi, bardziej serdeczni i towarzyscy a mniej zawistni i samolubni. To oczywiście moje subiektywne odczucia. Jakoś dziwnie nie porywają mnie obecnie sklepy pełne różnego dobra w kolorowych opakowaniach, bo to tandeta tylko ładnie opakowana. Wtedy wiedziałem co jem, bo nasze polskie normy były bardzo restrykcyjne i każdy musiał się tego trzymać. W tedy jak wujek kupił mi buty sportowe (firmy Polsport - polskiej firmy) w Krakowie to o dziwo pasowały rozmiarem, teraz w tym samym sklepie przymierzam kilka par bo mimo tego samego rozmiaru mają inne wymiary. Sprzęt AGD to jednorazówki, sprzęt RTV jak się zepsuje to nie opłaca się go naprawiać bo nowy kosztuje niewiele więcej albo wręcz taniej. Przez cały ten okres życia w tej "znienawidzonej komunie" jakoś nie widziałem żeby działy się jakieś dziwne rzeczy , o których mówią panowie z tak zwanej ówczesnej opozycji. Teraz jak patrzę na to co się wokół dzieje to zastanawiam się o co ta cała Solidarność walczyła, bo chyba nie oto żeby ludzie musieli pracować po 12 godzin dziennie, w soboty i niedziele za marne grosze, które ledwie starczają aby przeżyć miesiąc a tu jeszcze trzeba ponosić horrendalne opłaty typu czynsz, prąd, gaz itp. Chyba nie oto aby w prawie 40-sto milionowym państwie było legalnie zatrudnionych tylko ponad 2 miliony obywateli. Jeżeli oto oni walczyli to powinni smażyć się w piekle i to w takim jakie wymyśli sobie katolicy czyli ogień i smoła (nawiasem mówiąc mają dość ograniczoną wyobraźnię).

odpowiedz

6
0
~a co 2013-02-27 (12:55) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 23 godziny i 7 minut temu

ale pOSŁY nie głodują

odpowiedz

5
0
~kora 2013-02-27 (12:37) 4 lata 7 miesięcy 24 dni 23 godziny i 25 minut temu

ja nie piję i ledwo wiążę koniec z końcem jak ma się 1000zł na 3 osoby a z tego 500na opłaty i żeby nie żywność z opieki to człowiek za 500zł nie wyżyje i nie mówię tu jak ktoś na pisał alkoholizm i lenistwo prawda jest taka że dzieci głodują w Polsce może by tak premię sobie nie dawali po milionach bo w innych krajach Uni o dzieci dbają ale nie nasz rząd tylko sobie i nie trzeba kogoś obwiniać czy jest alkoholikiem czy nie jest bo ja nią nie jestem ale jest ciężko żyć w naszym kraju taka jest prawda i nie dziwie się że młodzi uciekają z naszego kraju ja mieszkam w małej miejscowości i tu zostali tylko renciści i emeryci młodzi po uciekali za granicę bo nawet po studiach pracy nie można znaleść żałuję że mieszkam i urodziłam się w POLSCE za komuny było lepiej po mimo że puste półki były ale praca była a teraz same bezrobocie nie ma pracy dla młodych a co mówiąc o starszych ludziach i już lepiej nie będzie w naszym kraju a my ludzie nic z tym nie robimy siedzimy i patrzymy i narzekamy bo tak się nauczyliśmy pan Wałęsa swoje zrobił i chwała mu za to teraz nie ma komu takiej rewolucji zrobić pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi