www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Jęczmień - jak go leczyć?

Dzieci.pl 2012-12-21 14:36 1 opinii

Jęczmień to ostre, ropne zapalenie gruczołów powiek. Odpowiadają za niego zazwyczaj bakterie gronkowca, można więc łatwo wywnioskować, że choroba ta jest zakaźna.

Jęczmień - jak go leczyć?

Objawy jęczmienia
Typowy przebieg zakażenia polega na tym, że na spojówce górnego lub dolnego brzegu powieki, na gruczołach przyrzęsowych i tarczkowych tworzy się bolesny, często zaczerwieniony obrzęk. Spuchnięte miejsce boli i swędzi. Stopniowo opuchnięta część wypełnia się żółtawą wydzieliną i przeobraża w ropień. Zazwyczaj jest to ostatnia faza jęczmienia, który pęka, a ropa wycieka i miejsce po infekcji stopniowo goi się. Zdarza się jednak, że ropień zaczyna dalej pęcznieć w kierunku do wewnątrz - w stronę spojówki lub na zewnątrz - w stronę powieki. Wówczas robi się niebezpiecznie, bowiem oznacza to, że zakażenie rozwija się, a bakterie gronkowca mogą przedostać się do krwiobiegu.

Leczenie jęczmienia
Choć jęczmień jest często bagatelizowany przez rodziców, w każdym przypadku małe dziecko powinien obejrzeć lekarz, najlepiej okulista. Standardowo, gdy zmiany nie są zbyt silne, leczenie ogranicza się do nagrzewania lub stosowania ciepłych kompresów na powieki (np. z naparu z rumianku). Warto też przemywać oczy delikatnie przegotowaną letnią wodą. Choć zdarza się to rzadko, jednak bakterie mogą doprowadzić do zakażenia woreczka łzowego oraz gruczołów łzowych. Lekarz oceni ryzyko i w razie potrzeby zapisze maść antybiotykową do stosowania na oku.

W ciężkich przypadkach zdarza się, że usunięcia jęczmienia konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zabieg wykonywany jest u dzieci w znieczuleniu ogólnym i polega na nacięciu powieki o oczyszczeniu zainfekowanego miejsca. U dzieci starszych i dorosłych zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę – wywołaną przez blokadę gruczołów łojowych, natłuszczających powiekę. Gradówka jest to twardy guzek, zazwyczaj niebolesny, wyczuwalny pod skórą powieki. Nie powoduje zaczerwienienia ani obrzęku. Gradówkę leczy się ciepłymi okładami, masażem i miejscowo antybiotykami. Czasem trzeba ją usunąć chirurgicznie. Nieleczona uciska rogówkę i powoduje zaburzenia widzenia.

Pod żadnym pozorem nie wolno podejmować prób wyciskania ropy. Skutek może być tylko jeden - infekcja przeniesie się na całą powiekę. Nie należy także przekłuwać jęczmienia igłą, bo wówczas bardzo łatwo można uszkodzić gałkę oczną.

Domowe sposoby na jęczmień
U dzieci powyżej 5 roku życia, o ile objawy jęczmienia nie są mocno nasilone, można zastosować tzw. domowe sposoby leczenia:
- Ciepły okład – kawałek gazy lub wacik zanurzamy w ciepłej wodzie, lekko wyciskamy i przykładamy do oka, na którym utworzył się jęczmień. Pozostawiamy na 3-5 minut. Nie należy przyciskać okładu zbyt mocno, bo może to doprowadzić do rozprzestrzenienia choroby.
- Pocieranie złotem – jest to najstarsza metoda walki z jęczmieniem. Najlepiej nadaje się do tego złota obrączka, która – nie wolno o tym zapominać – musi zostać wcześniej zdezynfekowana. Obrączkę wkłada do gorącej wody, żeby złoto się nagrzało. Następnie należy przyłożyć ją do dotkniętego zapaleniem miejsca i delikatnie pocierać przez kilka sekund. Złoto działa bakteriobójczo, a ciepło przyspiesza dojrzewanie jęczmienia, dzięki czemu szybciej pęknie. Zabieg należy powtarzać ok. 4-5 razy w ciągu dnia.

- Okład z herbaty lub naci pietruszki – można stosować je zamiast okładów z wody. Do leczenia jęczmienia nadaje się rumianek, zielona pietruszka, herbata czarna i zielona. Działają one przeciwbakteryjnie. Zioła czy herbatę należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Powinna powstać mocna esencja. Następnie zamoczoną gazę przyłożyć do zainfekowanego miejsca. Zabieg powinien być powtórzony kilka razy dziennie.

Profilaktyka jęczmienia
Jęczmień najczęściej pojawia się wówczas, gdy dziecko jest ogólnie osłabione, na przykład po przebytych infekcjach. Zakażeniom sprzyja także pocieranie oczu brudnymi rączkami. Warto więc zadbać o ogólny dobry stan zdrowia dziecka oraz pilnować, aby nie dotykało oczu po zabawie w piaskownicy czy w ogródku. W czasie trwania choroby dziecko bezwzględnie powinno pozostać w domu - zarówno po to, aby nie zarażać innych, jak i ze względu na konieczność wzmocnienia organizmu do walki z bakteriami. W jego diecie powinny pojawić się w tym okresie owoce i warzywa bogate w witaminę C, a więc czarna porzeczka, nać pietruszki, papryka, kiwi, brukselka, cytryna, kapusta czy truskawki.

Anna Maria Jasieńska

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~czytelniczka 2014-04-15 (21:37) 3 lata 6 miesięcy 3 dni 2 godziny i 37 minut temu

Dziękuję przydało mi się:)

odpowiedz