www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Nastolatki piją coraz więcej

PAP 2010-10-06 08:27 3 opinii

Nastolatkowie z Europy Wschodniej piją coraz więcej alkoholu - wynika z badań przeprowadzonych wśród prawie 80 tys. piętnastolatków w 23 krajach, które zostały opublikowane na łamach "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".

Nastolatki piją coraz więcej

Największy wzrost spożycia alkoholu zanotowano wśród dziewczynek.

Naukowcy z Lozanny zauważają, że w ciągu ostatniej dekady nastoletni mieszkańcy Europy Wschodniej zaczęli prześcigać swoich rówieśników z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej pod względem spożycia napojów alkoholowych.

Jak zauważają autorzy badań, brak reklamowania alkoholu i kontrola aktywności społeczeństwa za żelazną kurtyną przyczyniały się do mniejszego spożycia alkoholu wśród nastolatków w porównaniu z ich zachodnimi rówieśnikami. W latach 90. coraz bardziej agresywny marketing sprawił jednak, że tendencja zaczęła się odwracać.

W siedmiu krajach Europy Wschodniej odsetek nastolatków, którzy przyznali, że kiedykolwiek byli pijani wzrósł o około 40 proc. Jednocześnie w 14 krajach w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej odsetek ten zmniejszył się o 25 proc. Choć widoczne jest zacieranie się różnic pomiędzy płciami, chłopcy wciąż spożywają alkohol częściej niż dziewczynki (z wyjątkiem Grenlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii).

Główny autor badań Emmanuel Kuntsche wyjaśnia, że przyczyną tych zmian jest przede wszystkim nasilenie reklamowania alkoholu w Europie Wschodniej. Na Zachodzie nastąpił z kolei przesyt, dlatego picie alkoholu jest coraz częściej postrzegane jako konformizm.

koc/ krf/

WIĘCEJ O WYCHOWANIU DZIECKA :

Znalazłam półnagie zdjęcia córki


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~oliwka1355 2010-10-06 (22:25) 7 lat 11 dni 3 godziny i 47 minut temu

takie sa fakty
niestety z przykrością trzeba stwierdzic że, nastolatki naduzywają alkocholu, i to przeraża.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi