dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Po czym poznać, że dziecko pali papierosy?

dzieci.pl 2011-07-28 11:06 32 opinii

Dlaczego dzieci sięgają po pierwszego papierosa? Powodów jest kilka – dla wizerunku, utraty wagi, poczucia niezależności, dodania sobie odwagi lub przez presję wywieraną przez grupę rówieśników.

Po czym poznać, że dziecko pali papierosy?

Nawet najbardziej przewidujący rodzice, którzy mają ze swoim dzieckiem świetny kontakt i dużo z nim rozmawiają na temat nałogów, mogą pewnego dnia w kieszeni spodni swojej pociechy znaleźć zapalniczkę. Co wtedy? Po czym poznać, że nasze ukochane „maleństwo” pali papierosy i jak do nich zniechęcić raz na zawsze?

Konsekwencje palenia tytoniu są wszystkim doskonale znane, jednak mimo wszystko nie motywują do pożegnania się z tym fatalnym nałogiem. Wielu bardzo młodych ludzi dołącza do grona palaczy każdego dnia. Okazuje się, że 90% wszystkich dorosłych nałogowców zaczęło palić, gdy było dziećmi.

Dlatego tak ważne jest przekazanie dzieciom wiedzy o zagrożeniach związanych z nałogiem. Ponadto, warto ustalić jasne zasady oraz wytłumaczyć, dlaczego są właśnie takie i co grozi za ich złamanie. Nasze działania mogą uchronić dziecko przed tym fatalnym nałogiem, co kiedyś na pewno zostanie przez nie docenione. Warto również wiedzieć, po czym poznać, że ktoś pali papierosy i jak pomóc drugiej osobie wyjść z nałogu.

Zapobieganie

Aby uchronić dziecko przed sięgnięciem po pierwszego papierosa, pamiętaj o kilku zasadach:

1. Przedyskutuj temat w przyjaznej i luźnej atmosferze, która nie przestraszy dziecka, ani też pozostawi obawy przed byciem inwigilowanym.
2. Warto przytoczyć prawdziwe dane i statystyki związane z konsekwencjami nałogowego palenia. Nawet najmłodsze dziecko zrozumie, jakie zmiany mają miejsce w ludzkim orgazmie.
3. Zapytaj dziecko o jego wiedzę na ten temat i dowiedz się, co o tym myśli. Spokojnie wysłuchaj jego argumentów nawet, jeśli mówi o nałogu w samych superlatywach. Pokaż, że szanujesz jego zdanie.
4. Czytaj, oglądaj telewizję, idź do kina ze swoim dzieckiem. Rozmawiaj z pociechą o tym, jak palenie jest przedstawiane w mediach i jak ma się to do rzeczywistości. 5. Namów dziecko, by w wolnym czasie zaangażowało się w różne aktywności – na przykład uprawianie sportu.
6. Często podkreślaj to, jak bardzo doceniasz dobre i mądre wybory swojej latorośli. Dodasz jej pewności siebie, dzięki czemu nie będzie ulegać presji ze strony rówieśników.
7. Przekonaj dziecko do unikania palących znajomych, którzy nie szanują ich wyboru.
8. Wytłumacz, jak bardzo nałóg zmienia codzienność każdego młodego człowieka. Zapytaj, skąd, zdaniem dziecka, koledzy biorą pieniądze na papierosy? Za co kupują sobie inne rzeczy? Jak palenie wpływa na ich związki i relacje z rówieśnikami? Jak ukrywają nałóg przed nauczycielami?
9. Ustanów mocne zasady, które wykluczą możliwość palenia. Wytłumacz, że palacze śmierdzą, dziecko z papierosem wygląda fatalnie i że może mieć problemy zdrowotne wykluczające z codziennych aktywności.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli poczujesz, że ubrania Twojego dziecka śmierdzą dymem papierosowym, postaraj się nie reagować zbyt impulsywnie. Zanim wydasz osąd, spokojnie zapytaj – może po prostu młodzieniec przebywał w towarzystwie palących znajomych? Poza tym, wiele dzieci pali papierosa jeden lub kilka razy, „dla spróbowania”, a jednak nie wpada w nałóg.

Symptomy – niektóre bardziej, inne mniej oczywiste, które mogą świadczyć o tym, że dziecko pali papierosy:

1. Dziecko szuka pretekstów, żeby na chwilę „wyrwać się” z domu.
2. Często czujesz zapach dymu na ubraniach i włosach dziecka.
3. Kilkakrotnie zauważyłeś zapałki lub zapalniczki w pokoju dziecka lub w kieszeniach jego ubrań.
4. Dziecko ma często otwarte okno w pokoju – nawet, jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura.
5. Znajomi dziecka są palaczami. Pamiętaj, że przebywanie w ich towarzystwie większa ryzyko popadnięcia w nałóg aż 9-krotnie!
6. Dziecko ma nieświeży oddech, w związku z czym często żuje gumy lub kupuje różne pastylki.
7. Odnosisz wrażenie, że dziecko ma słabszą kondycję i częściej choruje.
8. Dziecko ma suchy kaszel, szczególnie intensywny o poranku.
9. Dziecko ma płytki oddech i szybko się męczy.

Jeśli sam jesteś palaczem

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i bez problemu przekładają słowa rodziców nad ich czyny, wyciągając przy tym odpowiednie wnioski. Wbrew temu, co może ci się wydawać, większość dzieci zapytana o to, z kogo czerpie wzorce odpowiada, że z rodziców. Jeżeli więc sam jesteś palaczem, przyznaj się, że zapalenie pierwszego papierosa w życiu było najgorszym błędem, jaki popełniłeś i gdybyś mógł cofnąć czas, nie powtórzyłbyś go. Często podkreślaj, że nigdy nie kończy się na jednym.

Po drugie, rzuć. Nie jest to rzecz prosta i nierzadko potrzebuje kilku podejść, ale zawsze warto próbować. Twoje dziecko na pewno będzie widzieć, jak trudną walką jest wychodzenie z nałogu i to również może je zniechęcić do zapalenie pierwszego papierosa.

kidshealth.org/ ASO/ dm

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYCHOWANIU DZIECKA:

Wychowanie dziecka - porada Małgorzaty Ohme


Opinie (32)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Doom 2015-04-29 (18:02) 26 dni 5 godzin i 25 minut temu

Ja tam mam 10 lat i jaram xd

odpowiedz

0
0
~~Załamany 2015-03-27 (19:17) 1 miesiąc 28 dni 4 godziny i 10 minut temu

Osobiście mając 11 lat(już nie mam 11 lat) miałem w pokoju zapalniczki, często gadałem o zapałkach, a wracając z urodzin młodszego kumpla cały jechałem fajami(i spędziłem 2 godziny z łbem nad klopem tak się super czułem), miałem okno co chwile otwarte, mój pokój też jechał fajami i miałem nieświeży oddech, a nigdy po fajke nie sięgnąłem!

odpowiedz

16
4
~as22 2011-07-28 (18:54) 3 lata 9 miesięcy 27 dni 4 godziny i 33 minuty temu

sama paliłam , raptem pare lat , to i syna 16 latka nie ganiałam za to. Po pól roku wiedze te samą paczke fajek niedokończoną . Dzisiaj pytam palisz ? Nie , i ma gdzies te całe palenie!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
9
~???????? 2011-07-28 (19:03) 3 lata 9 miesięcy 27 dni 4 godziny i 24 minuty temu

Ja wypalam okazyjnie rocznie około 30 papierosów czasami nawet mniej.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
1
~ewa 2014-08-05 (18:30) 9 miesięcy 20 dni 4 godziny i 57 minut temu

Mam 16 lat i lubię palić. Palę okazjonalnie, ale jeszcze się nie uzależniłam. Najgorzej jęsli komuś podoba się palenie, jeśli widzi w tym przyjemność... Wtedy ciężko jest zrezygnować.

odpowiedz

0
1
~sdsdsd 2014-07-29 (23:59) 9 miesięcy 25 dni 23 godziny i 28 minut temu

ja także popalam od 6 miesięcy ale nie nałogowo ale nie wiem jak to jest że kika razy się zaciągałam i nie wpadłam w nałóg

odpowiedz

5
0
~ktos 2014-03-04 (19:19) 1 rok 2 miesiące 21 dni 4 godziny i 8 minut temu

To że ktoś ma zapalniczke to nie oznacza że pali -.-

odpowiedz

0
2
~gość321 2013-10-05 (18:04) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 5 godzin i 23 minuty temu

ja wypalam rocznie 60 paczek

odpowiedz

9
2
~.... 2013-08-29 (15:41) 1 rok 8 miesięcy 26 dni 7 godzin i 46 minut temu

mam 16 lat i czasami palę ale tylko wtedy kiedy bardzo się zdenerwuje lub żeby się zrelaksować. Po zapaleniu papierosa czuje się świetnie , wyostrzają mi się wszystkie zmysły,co prawda potem spędzam czas na dworze żeby ten zapach wywietrzał z mojego ubrania. Wiem że nie musze tego robić i jeżeli bym chciała mogła bym w każdej chwili tym skończyć ale nie chce. Rodzice niczego się nie domyślają mam jeszcze starszą siostrę która jest już dorosła i oni wiedzą że ona pali także gdyby coś poczuli wiedzieli by że to ona.Po za tym spędzam też aktywnie czas dlatego nie odczuwam skutków palenia,czuje się dobrze.

odpowiedz

3
1
~mama 16latka 2013-04-09 (11:36) 2 lata 1 miesiąc 16 dni 11 godzin i 51 minut temu

Od jakiegoś czasu wydawało mi się, że mój 16 letni syn popala papierosy. Sama nigdy nei paliłam, więc nei wiedziąłam jak o tym z nim rozmawiać. Pomogła mi książka "Twoje dziecko pali. Możesz mu pomóc" Alena Carra. Dzięki niej zrozumiałam dlaczego dzieciaki tak naprawdę sięgają po papierosy, co myślą że im to daje i jak można zmienić ich myślenie. Nie można patrzeć an to przez palce, nie można odpuszczać - ale karanie i zabieranie fajek też nei jest odpowiedzią. Trzeba z nimi ROZMAWIAĆ!!!

odpowiedz

2
2
~kkk 2012-10-24 (20:42) 2 lata 7 miesięcy 1 dzień 2 godziny i 45 minut temu

ale faza jest nie ma co :D

odpowiedz

0
2
~DOROTA 2011-07-28 (19:43) 3 lata 9 miesięcy 27 dni 3 godziny i 44 minuty temu

P o zapachu poznać czy dziecko pali papierosy czy nie to po pierwsze po drugie samemu nie palić papierosów po trzecie powiedzieć dziecku ,że w wieku trzydziestu lat będzie wyglądać na pięćdziesiąt nastolatki są bardzo wyczulone na swój wygląd więc powinno podziałać pod warunkiem ,ze rodzic ma dobry kontakt ze swoim dzieckiem i dziecko ufa rodzicowi.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~twarda kobieta 2011-10-30 (08:57) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 14 godzin i 30 minut temu

Mój znajomy wiedział, że zakazy i gadanie o szkodliwości palenia przyniosą skutek odwrotny od zamierzonego. Jego córka jak chciała się wyrwać na fajkę to wyjął portfel i powiedział żeby kupiła kilka rzeczy i dla siebie fajki. Trochę się zdziwiła a on jej powiedział, że przecież nikt jej niezabrania palenia, przecież jest świadoma skutków palenia, więc skoro chce to robić i to na własny rachunek to proszę bardzo. Palić od razu nie przestała, ale się zaczęła zastanawiać. Dopiero później rzuciła, ale to dało jej do myślenia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
6
~ola 2012-02-01 (21:15) 3 lata 3 miesiące 24 dni 2 godziny i 12 minut temu

mam mało lat. palę , ale nie nałogowo , wytrzymam bez palenia długi czas. potrafię rzucić w każdej chwili , z tym, że przyjaciele palą, i nie chcę się z nimi rozstawać..

odpowiedz

11
0
~gość01 2011-10-30 (10:44) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 12 godzin i 43 minuty temu

Chyba niepalący dziennikarz pisał ten artykuł! Jeżeli dziecko ma poranny kaszel, duszności, słabszą kondycję i często choruje to jest już nałogowym palaczem!!!! A to nie stało się w ciągu kilku dni, czy tygodni - to trwa już dość długo. Więc rodzice gdzieś już utracili zdolność obserwowania swojego dziecka i kontaktu z nim. Raczej żadne edukacyjne rozmowy juz tu nie pomogą.

odpowiedz

21
3
~tata kazika 2011-10-30 (09:32) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 13 godzin i 55 minut temu

Najgorzej jest w dużych miastach w centrum typu Warszawa - idzie taki mały chudy długopis w długimi włosami że ciężko od dziewczyny odróżnić ubrany jak menel często gejowska mina z papierosem w dłoni i już pełny lans przed kolegami.

odpowiedz

9
1
~p.o. 2011-07-31 (02:17) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 21 godzin i 10 minut temu

Ja mówię, że od fajek zanik jajek i przestają palić!

odpowiedz

8
1
~p.o. 2011-07-31 (02:16) 3 lata 9 miesięcy 24 dni 21 godzin i 11 minut temu

Poznać, że pali po płomieniach z uszu!

odpowiedz

19
0
~Petroniusz 2011-07-30 (23:06) 3 lata 9 miesięcy 25 dni i 21 minut temu

Zacząłem palić z ciekawości, w wieku 16 lat. Moi rodzice nigdy nie rozmawiali ze mną o nałogach, a nawet dawali mi ciche przyzwolenie, twierdząc, że to moje życie i moja sprawa, co z nim zrobię. Najpierw paliło się okazjonalnie, potem coraz więcej i od jakiegoś roku jestem nałogowcem. Mam 19 lat. Dobrze, że jest ze mną mój kumpel, który mówi przy każdej okazji, że palenie jest dla ludzi słabych psychicznie. Jeśli ktoś mnie wesprze w walce z tym świństwem, to właśnie on. Już palę coraz mniej. I coraz częściej myślę o swoim zdrowiu i pieniądzach, za które mogę kupić coś fajnego. Życzę powodzenia wszystkim palaczom, którzy na poważnie myślą o rzuceniu tego śmierdzącego nałogu.

odpowiedz

9
5
~Mr.Bean 2011-07-28 (19:11) 3 lata 9 miesięcy 27 dni 4 godziny i 16 minut temu

Dobry artykuł, sam paliłem jak byłem małym chłopcem, naszczeście wyszedłem z nałogu ale było bardzo ciężko.Za pierwszym razem mi się nie udało, puzniej kolejnym razem nie paliłem juz 1,5 roku,aż wkońcu myslałem że do tego nie wróce, lecz się myliłem. Powrót do nałogu zaczoł sie od małego gupiego buszka poznie musiałem coraz wiecej aż powróciłem do palenia. Pózniej bardzo cieżko było znowu to rzucić , ale sie udało:).Dobra rada dla palaczy jeśli ktoś chce rzucic palenie na zawsze to do konca życia nie może juz (ściągnąć nawet buszka).Jak ktoś jest od czegoś uzalerzniony to jest uzalerzniony na zawsze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź