www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Po czym poznać, że dziecko pali papierosy?

dzieci.pl 2011-07-28 11:06 35 opinii

Dlaczego dzieci sięgają po pierwszego papierosa? Powodów jest kilka – dla wizerunku, utraty wagi, poczucia niezależności, dodania sobie odwagi lub przez presję wywieraną przez grupę rówieśników.

Po czym poznać, że dziecko pali papierosy?

Nawet najbardziej przewidujący rodzice, którzy mają ze swoim dzieckiem świetny kontakt i dużo z nim rozmawiają na temat nałogów, mogą pewnego dnia w kieszeni spodni swojej pociechy znaleźć zapalniczkę. Co wtedy? Po czym poznać, że nasze ukochane „maleństwo” pali papierosy i jak do nich zniechęcić raz na zawsze?

Konsekwencje palenia tytoniu są wszystkim doskonale znane, jednak mimo wszystko nie motywują do pożegnania się z tym fatalnym nałogiem. Wielu bardzo młodych ludzi dołącza do grona palaczy każdego dnia. Okazuje się, że 90% wszystkich dorosłych nałogowców zaczęło palić, gdy było dziećmi.

Dlatego tak ważne jest przekazanie dzieciom wiedzy o zagrożeniach związanych z nałogiem. Ponadto, warto ustalić jasne zasady oraz wytłumaczyć, dlaczego są właśnie takie i co grozi za ich złamanie. Nasze działania mogą uchronić dziecko przed tym fatalnym nałogiem, co kiedyś na pewno zostanie przez nie docenione. Warto również wiedzieć, po czym poznać, że ktoś pali papierosy i jak pomóc drugiej osobie wyjść z nałogu.

Zapobieganie

Aby uchronić dziecko przed sięgnięciem po pierwszego papierosa, pamiętaj o kilku zasadach:

1. Przedyskutuj temat w przyjaznej i luźnej atmosferze, która nie przestraszy dziecka, ani też pozostawi obawy przed byciem inwigilowanym.
2. Warto przytoczyć prawdziwe dane i statystyki związane z konsekwencjami nałogowego palenia. Nawet najmłodsze dziecko zrozumie, jakie zmiany mają miejsce w ludzkim orgazmie.
3. Zapytaj dziecko o jego wiedzę na ten temat i dowiedz się, co o tym myśli. Spokojnie wysłuchaj jego argumentów nawet, jeśli mówi o nałogu w samych superlatywach. Pokaż, że szanujesz jego zdanie.
4. Czytaj, oglądaj telewizję, idź do kina ze swoim dzieckiem. Rozmawiaj z pociechą o tym, jak palenie jest przedstawiane w mediach i jak ma się to do rzeczywistości. 5. Namów dziecko, by w wolnym czasie zaangażowało się w różne aktywności – na przykład uprawianie sportu.
6. Często podkreślaj to, jak bardzo doceniasz dobre i mądre wybory swojej latorośli. Dodasz jej pewności siebie, dzięki czemu nie będzie ulegać presji ze strony rówieśników.
7. Przekonaj dziecko do unikania palących znajomych, którzy nie szanują ich wyboru.
8. Wytłumacz, jak bardzo nałóg zmienia codzienność każdego młodego człowieka. Zapytaj, skąd, zdaniem dziecka, koledzy biorą pieniądze na papierosy? Za co kupują sobie inne rzeczy? Jak palenie wpływa na ich związki i relacje z rówieśnikami? Jak ukrywają nałóg przed nauczycielami?
9. Ustanów mocne zasady, które wykluczą możliwość palenia. Wytłumacz, że palacze śmierdzą, dziecko z papierosem wygląda fatalnie i że może mieć problemy zdrowotne wykluczające z codziennych aktywności.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli poczujesz, że ubrania Twojego dziecka śmierdzą dymem papierosowym, postaraj się nie reagować zbyt impulsywnie. Zanim wydasz osąd, spokojnie zapytaj – może po prostu młodzieniec przebywał w towarzystwie palących znajomych? Poza tym, wiele dzieci pali papierosa jeden lub kilka razy, „dla spróbowania”, a jednak nie wpada w nałóg.

Symptomy – niektóre bardziej, inne mniej oczywiste, które mogą świadczyć o tym, że dziecko pali papierosy:

1. Dziecko szuka pretekstów, żeby na chwilę „wyrwać się” z domu.
2. Często czujesz zapach dymu na ubraniach i włosach dziecka.
3. Kilkakrotnie zauważyłeś zapałki lub zapalniczki w pokoju dziecka lub w kieszeniach jego ubrań.
4. Dziecko ma często otwarte okno w pokoju – nawet, jeśli na zewnątrz panuje niska temperatura.
5. Znajomi dziecka są palaczami. Pamiętaj, że przebywanie w ich towarzystwie większa ryzyko popadnięcia w nałóg aż 9-krotnie!
6. Dziecko ma nieświeży oddech, w związku z czym często żuje gumy lub kupuje różne pastylki.
7. Odnosisz wrażenie, że dziecko ma słabszą kondycję i częściej choruje.
8. Dziecko ma suchy kaszel, szczególnie intensywny o poranku.
9. Dziecko ma płytki oddech i szybko się męczy.

Jeśli sam jesteś palaczem

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i bez problemu przekładają słowa rodziców nad ich czyny, wyciągając przy tym odpowiednie wnioski. Wbrew temu, co może ci się wydawać, większość dzieci zapytana o to, z kogo czerpie wzorce odpowiada, że z rodziców. Jeżeli więc sam jesteś palaczem, przyznaj się, że zapalenie pierwszego papierosa w życiu było najgorszym błędem, jaki popełniłeś i gdybyś mógł cofnąć czas, nie powtórzyłbyś go. Często podkreślaj, że nigdy nie kończy się na jednym.

Po drugie, rzuć. Nie jest to rzecz prosta i nierzadko potrzebuje kilku podejść, ale zawsze warto próbować. Twoje dziecko na pewno będzie widzieć, jak trudną walką jest wychodzenie z nałogu i to również może je zniechęcić do zapalenie pierwszego papierosa.

kidshealth.org/ ASO/ dm

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYCHOWANIU DZIECKA:

Wychowanie dziecka - porada Małgorzaty Ohme


Opinie (35)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Klaudia patrz 2017-03-20 (12:50) 7 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 3 minuty temu

Patrz na Amelke

odpowiedz

5
1
~Doom 2015-04-29 (18:02) 2 lata 5 miesięcy 22 dni 17 godzin i 51 minut temu

Ja tam mam 10 lat i jaram xd

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Tak 2016-05-26 (16:38) 1 rok 4 miesiące 25 dni 19 godzin i 15 minut temu

A ja mam 14 lat pale elektryka i jest mi z tym dobrz

odpowiedz

0
1
~~Załamany 2015-03-27 (19:17) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 16 godzin i 36 minut temu

Osobiście mając 11 lat(już nie mam 11 lat) miałem w pokoju zapalniczki, często gadałem o zapałkach, a wracając z urodzin młodszego kumpla cały jechałem fajami(i spędziłem 2 godziny z łbem nad klopem tak się super czułem), miałem okno co chwile otwarte, mój pokój też jechał fajami i miałem nieświeży oddech, a nigdy po fajke nie sięgnąłem!

odpowiedz

18
4
~as22 2011-07-28 (18:54) 6 lat 2 miesiące 23 dni 16 godzin i 59 minut temu

sama paliłam , raptem pare lat , to i syna 16 latka nie ganiałam za to. Po pól roku wiedze te samą paczke fajek niedokończoną . Dzisiaj pytam palisz ? Nie , i ma gdzies te całe palenie!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
9
~???????? 2011-07-28 (19:03) 6 lat 2 miesiące 23 dni 16 godzin i 50 minut temu

Ja wypalam okazyjnie rocznie około 30 papierosów czasami nawet mniej.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
1
~ewa 2014-08-05 (18:30) 3 lata 2 miesiące 16 dni 17 godzin i 23 minuty temu

Mam 16 lat i lubię palić. Palę okazjonalnie, ale jeszcze się nie uzależniłam. Najgorzej jęsli komuś podoba się palenie, jeśli widzi w tym przyjemność... Wtedy ciężko jest zrezygnować.

odpowiedz

0
2
~sdsdsd 2014-07-29 (23:59) 3 lata 2 miesiące 22 dni 11 godzin i 54 minuty temu

ja także popalam od 6 miesięcy ale nie nałogowo ale nie wiem jak to jest że kika razy się zaciągałam i nie wpadłam w nałóg

odpowiedz

7
0
~ktos 2014-03-04 (19:19) 3 lata 7 miesięcy 17 dni 16 godzin i 34 minuty temu

To że ktoś ma zapalniczke to nie oznacza że pali -.-

odpowiedz

1
2
~gość321 2013-10-05 (18:04) 4 lata 16 dni 17 godzin i 49 minut temu

ja wypalam rocznie 60 paczek

odpowiedz