www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne

Dzieci.pl 2012-07-25 11:00 87 opinii

Ciągłe mycie rąk, liczenie przedmiotów, powtarzanie określonych zwrotów i działań - to małe obsesje, które nie dają spokoju i uprzykrzają życie, a jednak nie można się ich pozbyć. To zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Jak je rozpoznać i leczyć?

Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne

Większość dzieci miewa momenty, w których martwi się czymś lub niepokoi. Zdarza się, że te uczucia są zupełnie nieuświadomione. Dziecko może odczuwać coś lecz nie potrafi tego powiązać z żadnym konkretnym wydarzeniem w jego życiu. Czasem trudności narastają do tak dużych rozmiarów, że zaczynają dominować nad codziennością. Pomimo wielu prób przezwyciężenia ich, one stale są obecne. Zmuszają dziecko do podejmowania określonych, ciągle tych samych zachowań. Mówimy wówczas o zaburzeniach obsesyjno – kompulsyjnych u dzieci, popularnie nazywanych OCD (od ang. obsessive-compulsive disorder).

Co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Najprościej rzecz ujmując to rodzaj zaburzeń lękowych. Dzieci żyją w ciągłym stresie, że coś złego może się przytrafić im samym lub bliskim osobom, że są brudne, że czyha na nie jakieś bliżej nieokreślone niebezpieczeństwo lub inne nieszczęście. Stale się zamartwiają. Takie myśli i wizje stają się na tyle natrętne, że dziecko nie potrafi ich wyeliminować – wtedy mówimy o obsesji.

Istnieje również grupa konkretnych działań i zachowań podejmowanych przez maluchy. Dzieci z OCD mogą mieć tendencje np. do zbierania nieprzydatnych zdaniem obserwatorów przedmiotów, kolekcjonowania ich, ciągłego powtarzania jednej i tej samej czynności (np. dziesięć podskoków przed wyjściem z domu, gaszenie i włączanie światła trzy razy, zanim wyjdzie się z łazienki itd.). Odczuwany przez dziecko niepokój sprawia, że zaczyna ono tworzyć tzw. rytuały, a więc powtarzające się zachowania, które niczym zaklęcia mają przed czymś uchronić. Ten rodzaj zachowań nazywamy kompulsjami.

Dzieci z OCD zazwyczaj nie potrafią podać powodów, dla których coś robią. Jednak naukowcy zajmujący się tym schorzeniem udowadniają, że podejmowane zachowania w głównej mierze służą rozładowaniu odczuwanego lęku, niepokoju i napięcia. Dzieci w ten sposób próbują upewnić się, że wszystko wokół nich jest w porządku, nic im nie grozi i nic złego się nie stanie.

Odczuwany przez nie niepokój i zmartwienia stają się tak wielkie, że dziecko zaczyna odczuwać potrzebę robienia czegoś lub ciągłego myślenia o czymś. Dzieje się to tak często, że w końcu określone czynności i myśli zaczynają przeszkadzać i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dzieci często mają świadomość, że nie muszą powtarzać wymyślonych rytuałów, jednak odczuwany niepokój jest tak olbrzymi, że jedynie ta konkretna czynność pomaga obniżyć napięcie. Niestety uczucie pojawiającej się ulgi jest tylko chwilowe. Częste powtarzanie rytuałów tak naprawdę sprzyja głębszemu rozwojowi OCD.


Opinie (87)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
12
~Lester Burnham 2012-07-27 (08:24) 5 lat 3 miesiące 28 dni 15 godzin i 1 minutę temu

No i mamy wytłumaczenie jak powstała wiara w "boga". Ludzie w obawie, niepokoju, lęku przed śmiercią zaczęli robić te rytuały, które dziś nazywamy mszami świętymi i zaczęli je przekazywać swoim dzieciom ucząc je tego lub im je nakazując. Zawsze też ta skłonność słabej psychiki mogła przejść w genach. Nie krytykujcie mnie od razu tylko najpierw pomyślcie w tych swoich zaprogramowanych mózgach, że może akurat tak było.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Anna 2012-07-30 (09:20) 5 lat 3 miesiące 25 dni 14 godzin i 5 minut temu

Jaka powinna być zdrowa dieta, która przyspieszy metabolizm - przede wszystkim powinniśmy nie odczuwać na niej głodu, powinniśmy na niej normalnie jeść, nasz organizm powinien otrzymywać niezbędne witaminy, minerały, powinna być łatwa w przygotowaniu i szybka w działaniu a przede wszystkim bezpieczna zdrowa i skuteczna. Tylko czy istnieje ?.Myślę że tak. Zróbcie tak jak ja a znacznie podniesiecie poziom przemiany materii przez co schudniecie bez efektu jojo wystarcz zapoznać się z nią ( kalorie-zdrowia.pl ) gorąco polecam.

odpowiedz

0
0
~Shelley 2012-07-29 (18:41) 5 lat 3 miesiące 26 dni 4 godziny i 44 minuty temu

Ja też od dziecka miałam problem z podobnymi zachowaniami. Dochodziło np. do tego, że kostka mydła i jedna gąbka wystarczały mi na góra 2 dni. Nie zasnęłam dopóki pościel nie była całkowicie rozprostowana bez jednej fałdki. Próbowałam i nadal próbuję walczyć z moimi obsesjami, ale nawet, gdy coś pokonałam, pojawiały się nowe, zastępcze obsesje. Liczyłam kroki, odmawiałam konkretną ilość modlitw, itd. Dzisiaj jestem dorosłą kobietą, mam 27 lat, męża i 4-letnie dziecko i niestety, nie pozbyłam się problemu. Nagminnie, najmniej kilkanaście razy dziennie myję ręce, nie toleruję włosów na podłodze i meblach, stąd albo odkurzam albo ciągle je zbieram rękami. Po każdym odkręceniu kranu wycieram go do sucha, to samo zlew, umywalka, wanna przy brzegach i pralka, jeśli spadnie choć kropla. Nie toleruję choćby kropelki wody na blatach w kuchni czy na stole. Kiedyś na okrągło myłam zęby, teraz zredukowałam do 5 razy dziennie. Wycieram zawsze do sucha szczoteczkę po umyciu. Nie zasnę, dopóki nie dowysikam się do ostatniej kropli, stąd jeśli nie mogę zasnąć, to wstaję dla pewności po kilka razy i sprawdzam. Często właśnie po tych wędrówkach nie mogę zasnąć. Okolice intymne myję po kilkanaście razy dziennie. Z jednych obsesji popadam w ciągle to inne. Najgorsze jest to, że nigdy nie zasypiam przy zgaszonym świetle - ciągle mam jakieś dziwne obrazy w głowie i lęki. Brzydzę się jeść u obcych ludzi - co najdziwniejsze nie u wszystkich. Są to konkretne osoby, ale nie mogę jakoś rozsądnie uargumentować mojego obrzydzenia w stosunku do kuchni akurat tych ludzi. To są tylko niektóre z moich obsesji/lęków. Staram się jak mogę, by nie pokazywać ich synowi, gdyż się boję, że wychowam go na dziwoląga i zaszczepię w nim to, przez co sama przechodzę. Dlatego np. po jego kąpieli i myciu zębów, nie zabieram się od razu do osuszania szczoteczek, wanny, itd. ale czekam aż się czymś zajmie i nie zwraca na mnie uwagi. Wyczuwam jednak nerwowe napięcie dopóty, dopóki nie pójdę do tej łazienki i nie zrobię porządku. Kiedyś dręczyły mnie też koszmary. Śnili mi się martwi ludzie, np. w jednym ze snów gonił mnie mój zmarły chrzestny, który czegoś ode mnie chciał. W innych koszmarach widziałam jak mój ojciec zawija zwłoki w dywan i wyrzuca je przez balkon, a potem topi w rzecze. Śniło mi się również, że w wannie utopiła się moja matka i to ja ją tam znalazłam martwą. Ludzie, z czego to może wynikać? Jak zaczęłam wymieniać, to aż sama się zatrwożyłam. Jakie są powody tego wszystkiego?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Katia 2012-07-29 (21:24) 5 lat 3 miesiące 26 dni 2 godziny i 1 minutę temu

A ja liczę wszystko co kroję. Cebulę, mięso, włoszczyznę, pieczarki, chleb itp. wszystko musi być parzyście pokrojone. Liczę kafelki parzyście, piję wodę łykami parzystymi, liczę okna w blokach, kostki chodnikowe. Wszystko, co jest do przeliczenia. Jak wychodzi mi np. siedem, to chociaż nożem już po palcach, to ósmy raz muszę machnąć. Czy ktoś tak ma?

odpowiedz

21
0
~irka 2012-07-27 (08:48) 5 lat 3 miesiące 28 dni 14 godzin i 37 minut temu

To okropna choroba. Zmagam się z nią od ponad 20 lat...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~kamyk 2012-07-29 (18:28) 5 lat 3 miesiące 26 dni 4 godziny i 57 minut temu

Ja czesto sie podmywam. Co robic .Jak sie z tego wyleczyc?Co zalecacie?

odpowiedz

0
0
~xl 2012-07-29 (18:26) 5 lat 3 miesiące 26 dni 4 godziny i 59 minut temu

A ja natomiast sama ze sobą prowadzę rozmowy. Zauważyłam raz, że obserwowali mnie znajomi i uśmiechali się pod nosem. Teraz oni mnie unikają. Czy to też jakaś choroba?

odpowiedz

6
0
~Ogi 2012-07-29 (16:32) 5 lat 3 miesiące 26 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Częste mycie rąk w tym artykule odnosi się nie do normalnej higieny, tylko do mycia obsesyjnego - delikwent szoruje je co chwila jak chirurg przed operacją, czasami nawet do krwi. Więc komentarze "ja też często myję ręce, po wyjściu z toalety itp." proszę powstrzymać. Ladnie pokazane OCD w całkiem pozytywnym i nawet śmiesznym wydaniu jest w serialu "Detektyw Monk". Tam może to śmieszyć, ale dla osoby dotkniętej tą przypadłością, to jest przekleństwo.

odpowiedz

5
12
~rAcjonalistka 2012-07-29 (15:00) 5 lat 3 miesiące 26 dni 8 godzin i 25 minut temu

Tak- często myję ręce- właściwie to zawsze to skorzystaniu z toalety, żeby mi się jakieś bakterie z kupy nie dostały do mordki. Tak- często sprawdzam czy dobrze damknęłam drzwi wejściowe- gusta są różne, ale ja np. nie lubię żeby mi si obcy po domu szwędali. Tak- często spawdzam czy światło jest wyłączone- na pieniądzach nie śpię, a oszczędzanie energii jeszcze nikomu nie wyszło na złe. Tak- często powtarzam jedno słowo w wypowiedzi- ale to raczej śiadczy o moim ubogim słownictwie, a nie o chrobowym zaburzeniu. No i qutt to kogo obchodzi? :) Niczyj świat się jeszcze od tego nie zawalił.

odpowiedz

88
9
~Oczy w słup i łup 2012-07-27 (06:16) 5 lat 3 miesiące 28 dni 17 godzin i 9 minut temu

kurde chyba chory jestem albo mam jakieś zaburzenia bo codziennie idę w to samo miejsce siedzę 8 godzin potem wracam do domu idę spać i potem znów to samo hhhmm dziwne.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi