www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Zapalenie zatok

Dzieci.pl 2012-11-08 12:02 2 opinii

Jedną z chorób, których często nie rozpoznaje się u dzieci jest zapalenie zatok. W początkowej fazie łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem przebiegającym z intensywnym katarem. Tymczasem zapalenie zatok jest chorobą, która potrafi na kilka dni uniemożliwić kilkulatkowi normalne funkcjonowanie.

Zapalenie zatok

Objawy zapalenia zatok
Zaczyna się od nosa – cieknie z niego obfity, wodnisty katar. Maluch staje się płaczliwy, nic mu się nie chce, woli leżeć niż się bawić, traci apetyt, często nie chce nawet pić. Skarży się na ból głowy. Gdy zapalenie zatok przechodzi w fazę ostrą, wydzielina z nosa staje się gęstsza, nabiera koloru – od białego, przez żółty, aż po zielonkawy lub szary. Spływając niżej powoduje kaszel – stąd dziecku ciężko leżeć, gdyż dostaje wówczas ataków kaszlu, które z kolei nasilają ból głowy. Wzrasta temperatura, oczy dziecka stają się podkrążone, powieki spuchnięte, a skóra blada, jakby przezroczysta.

Co dzieje się w środku?
Aby zrozumieć, na czym polega zapalenie zatok, trzeba wyjaśnić, jak przebiega proces oddychania, zanim powietrze trafi do płuc. Powietrze wdychane przez nos ogrzewa się i nawilża, na śluzówce osadza się większość znajdujących się w nim zanieczyszczeń, które dzięki temu nie trafiają w głąb dróg oddechowych. Zarówno wnętrze nosa, jak i zatok jest wyściełane błoną śluzową, która ma na powierzchni tzw. rzęski. Wytwarzany w zatokach śluz z zanieczyszczeniami przesuwa się w kierunku ujścia zatok – są to przestrzenie powietrzne rozmieszczone symetrycznie wokół nosa i połączone z nim systemem wąskich 1- lub 2-milimetrowych szczelin. Gdy dziecko ma katar i błona śluzowa jest spuchnięta, zatoki łatwo się zatykają. Wtedy może dojść do stanu zapalnego w ich obrębie.

W obrębie zatok przynosowych rozróżniamy zatoki szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe – nie są one wykształcone u bardzo małych dzieci i rozwijają się stopniowo. To, która z zatok przynosowych zostanie zaatakowana zależy więc od wieku dziecka – zatoki szczękowe i sitowe mogą ulec stanom zapalnym u dzieci w wieku przedszkolnym, natomiast zatoki klinowe dopiero u dzieci w wieku szkolnym. Zatoki czołowe natomiast wykształcają się wprawdzie u dzieci już od 2 roku życia, jednak w pełni rozwijają się około 6 roku życia, a stany zapalne w tej części zdarzają się od ok. 9 roku życia.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mamajacka 2016-06-29 (12:31) 1 rok 3 miesiące 21 dni i 16 minut temu

Szukam informacji w internecie o zatokach. Chciałam się poradzić innych mam jak to jest z tymi zatokami u dzieci. Mój synek nie ma zapalenia ( konsultowałam to z lekarzem), ale towarzyszy mu często zapchany nosek. Mały ma 4 latka. Jak sobie z tym poradzić.

odpowiedz

0
0
~doris 2012-11-09 (11:26) 4 lata 11 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 21 minut temu

Czy niemowlęta też mogą miec zapalenie zatok?

odpowiedz