www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Agresywne dziecko

dzieci.pl 2011-02-24 10:03 19 opinii

To, czy dziecko jest agresywne czy nie, w dużym stopniu zależy od tego, czy rodzice i opiekunowie tolerują agresję, jak na nią reagują, ile agresji jest w nich samych i ile agresji jest wokół dziecka (w przedszkolu, na telewizyjnym ekranie, w bajeczkach).

Agresywne dziecko

Dziecko uczy się agresji już od pierwszych miesięcy życia.

Niemowlę pokazuje Ci, że się gniewa, ale to jeszcze nie agresja. Gdy dziecko kończy piąty miesiąc życia potrafi już okazać swój gniew i niezadowolenie. Czasem uważa się tę reakcję za elementarną formę zachowań agresywnych. Niemowlę napina mięśnie rąk i nóg, pragnie wyswobodzić się, czerwienieje, krzyczy. Jeśli uda się wyzwolić z tej niewygodnej pozycji, gniewne zachowania zostają utrwalone. Nie ma tu jednak świadomej chęci wyrządzenia bólu czy cierpienia, zepsucia przedmiotu. Nie jest to więc typowa agresja.

Roczne dziecko może już być agresywne.

Pod koniec pierwszego roku życia, maluch chętnie naśladuje proste czynności dorosłych. W tym okresie dość łatwo można utrwalać reakcje agresywne. Dziecko bawiąc się zabawkami rzuca je, uderza nimi. W pierwszych kontaktach z rówieśnikami, pragnie się do nich zbliżyć, czasem szarpie, ciągnie za włosy. Dzieje się tak nie tyle z pobudek agresywnych, co raczej z chęci poznania tego, co nowe. Jeśli jednak takie postępowanie będzie nagradzane choćby uśmiechem, dziecko zacznie wyobrażać sobie, że wszystkie podobne zachowania są akceptowane przez dorosłego. Następnym razem znów pociągnie za warkocz, ale tym razem z chęci zadania bólu (wcześniej zorientowało się, że pociąganie za włosy może boleć). Jeśli dorosły znów uśmiechnie się, maluch ciągnąc za włosy kolejny raz, następnych kolegów, będzie przekonany, że rodzicowi podoba się jego zachowanie.

Podobnie mogą zadziałać kary w postaci klapsów. Dziecko początkowo może traktować klapsy jako zabawę, potem powtarza te zachowania i zaczyna dawać klapsy koleżankom i kolegom w piaskownicy. Jeśli do tego ma okazję obserwować bohaterów filmowych i książkowych, którzy też biją, utwierdza się w tym, że to dobry sposób na załatwianie konfliktów, zdobycie zabawki czy dokuczenie koledze. Klapsy przestają być zabawą. Zaczynają być przejawem agresji.

Dwulatek wkracza w samodzielność. Pojawiające się przeszkody stają się źródłem agresji.

Pod koniec drugiego roku życia dziecko próbuje być samodzielne. Chce samo jeść, ubierać się, myć, włączać telewizor, naprawiać zabawkę, którą przed chwilą zepsuło. "Ja sam i ja sama" - coraz częściej pojawiają się w jego wypowiedziach. Czasem, z wielkim trudem próbuje zapiąć guziczki przy bluzeczce i kiedy przy zapinaniu ostatniego, mama zwróci uwagę, że jedna dziurka została wolna - lawina wściekłości spada jej na głowę. Bardzo chciało zapiąć równiutko, włożyło w to sporo pracy i na koniec ta przykrość ze strony mamy. Szarpie nieszczęsną bluzeczkę, szarpie mamę i nie bardzo wie, jak jeszcze mógłby okazać swoje niezadowolenie. Jest złe na siebie i na cały świat. Potrafi uderzyć mamę, bo nie wie, co zrobić ze złością, która wręcz kipi w nim.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYCHOWANIU DZIECKA:

Jak wychowywać małego buntownika?

Czy dziecko może wychować psa?


Opinie (19)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
1
~Enmerkar 2011-02-27 (11:43) 6 lat 7 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 9 minut temu

Typowy błąd popełniany przez naiwnych psychologów rozwojowych.
"kiedy przy zapinaniu ostatniego, mama zwróci uwagę, że jedna dziurka została wolna - lawina wściekłości spada jej na głowę." Drogie psycholożki, żadne normalne dziecko się tak nie zachowuje. Może się to zdarzyć wyłącznie dziecku psychologa, który wcześniej w sytuacji demonstrowania przez dziecko agresji "spokojnie i krótkimi zdaniami tłumaczył" rzeczy, które dziecko będzie w stanie zrozumieć może za 5 lat, zamiast przywalić klapsa. Jeśli ktoś pisze "...poczekaj aż ochłonie. Rozmawiaj, gdy już będzie spokojne" - to świadczy o całkowitym braku podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania mózgu (bodźce pozytywne czy negatywne nie zostaną skojarzone ze zdarzeniem, jeśli nastąpią z opóźnieniem). Podobnie, jeśli ktoś pisze "Wymierzając klapsa, prowokujesz do jeszcze większej złości i co najwyżej tylko na chwilę rozwiązujesz problem" - podobnie. Natychmiast wymierzony klaps zostanie skojarzony z nieprawidłowym zachowaniem i dziecko następnym razem tak nie postąpi (aby uniknąć kary). Proste warunkowanie. Przez tysiące lat wspaniale działało. Teraz nieprzypadkowo największe problemy z dyscypliną i równowagą psychiczną mają dzieci psychologów.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~NUMER 2011-03-06 (16:18) 6 lat 7 miesięcy 13 dni 20 godzin i 34 minuty temu

Która godzina?
Czemu nie wszyscy na fejsbuku?!!!

odpowiedz

0
0
~ala 2011-03-06 (11:51) 6 lat 7 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 1 minutę temu

A dlaczego agresywny jest obecny świat?
No właśnie, taki dzieci panowanie jakie ich wychowanie. Dzieci po części wychowują się same, czerpią z otoczenia, i mamy to co im dajemy. Jako antidotum dobre jest czytanie bajek. Nie oglądanie w telewizji bzdurnych kreskówek ale wspólne czytanie i rozmowa. Zachęca do tego serwis nasze-bajki.pl Wciąż tych którzy czytają bajki jest niewielu. Akcja Cała Polska czyta dzieciom nie odniosła dużego sukcesu. Czy to zmienimy? Czy zadbany oto by przyszły świat nie był tak agresywny? Odpowiedzmy sobie sami, odpowiedzmy, czy my czytamy dzieciom bajki? Czy mamy tylko oczekiwani by dziecko były wytresowaną grzeczną zabawką?

odpowiedz

0
0
~yutuyg 2011-02-27 (13:48) 6 lat 7 miesięcy 22 dni 23 godziny i 4 minuty temu

oguio
takimu dziecku wtedy najlepiej troszku uderzyc i powiedzec jestes nie dobry, nie nie umiesz , jestes zly to sie nauczy:)g

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~wiedza 2011-03-05 (14:57) 6 lat 7 miesięcy 14 dni 21 godzin i 55 minut temu

Agresje
budzi we mnie glupota nieukow."Psychologia rozwojowa " do reki,co najmniej dwoje dzieci wychowac i wtedy zabierac glos.NIE MA AGRESYWNCH NIEMOWLT.Jezeil niemowle placze to:jest glodne,chce pic,ma mokro,kolke albo jest chore.Bywa ze kwileniem wola o milosc,o matczyne ramiona.TO JEGO PRAWO.Kazda kochajaca matka ,po placzu, bezblednie rozpoznaje potrzeby swojej pociechy.Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje przekora i egocentryzm-to nie ma nic wspolnego z agresja.

odpowiedz

0
0
~sac 2011-03-04 (23:15) 6 lat 7 miesięcy 15 dni 13 godzin i 37 minut temu

jak niemowlę może być agresywne ? no jak?
a jak jakieś się znajdzie to wystarczy dać do księdza szybko załatwią sprawę.

odpowiedz

0
0
~maja 2011-03-04 (21:15) 6 lat 7 miesięcy 15 dni 15 godzin i 37 minut temu

do autora
Proszę się więcej uczyć, a potem jeszcze uczyć i uczyć i czytać - dużo czytać- to wszystko w zamian za pisanie tak bzdurnych artykułów. Światowa wiedza na temat agresji wczesnodziecięcej jest bardzo obszerna i oparta o twarde dowody..... I mówi o zupełnie innych przyczynach, niż podaje autor tego artykułu.

odpowiedz

0
0
~jurek71 2011-03-04 (14:36) 6 lat 7 miesięcy 15 dni 22 godziny i 16 minut temu

są agresywne bo ich ojcem jest Dexter Morgan

odpowiedz

0
0
~ojciec 2011-03-04 (14:22) 6 lat 7 miesięcy 15 dni 22 godziny i 30 minut temu

raj wyśniony
Są agresywne bo boją się że nowoczesna mamuśka będzie go włuczyć po jadłodajniach z zatrutym jedzeniem.prowadzać do Małpiego Gaju na zabawę,do Supermarkietu na edukację.

odpowiedz

0
0
~wiedza 2011-02-27 (15:17) 6 lat 7 miesięcy 22 dni 21 godzin i 35 minut temu

rodzina
Warto wylaczyc media i przyjrzec sie zabawom naszych dzieci z rowiesnikami.W zabawach dowolnych jak w lustrze odbija sie wiedza o otaczajacym swiecie, o zyciu rodzinnym we wszystkich jego przejawach.Zrodlo wiedzy i wzorce do nasladowania- wyrocznia-to my rodzice.Agresja, takze slowna , zawsze budzi agresje.Wiem,to trudne-dajmy dzieciom jak nawiecej czasu,dajmy im POCZUCIE BEZPIECZENSTWA.Dobra materiale przemina,milosc dzieci niech bedzie wieczna,nawet wtedy ,gdy my przeminiemy.

odpowiedz