www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

noworodek i niemowlę

Paszport dla dziecka

Dzieci.pl 2012-04-03 11:53 87 opinii

26 czerwca zmieniają się przepisy dotyczące dokumentów, jakich potrzebujemy, aby wyjechać z dzieckiem za granicę kraju. Według przepisów obowiązujących obecnie, dziecku można było wyrobić indywidualny paszport lub dokonać wpisu w paszporcie jednego z rodziców. Wpisy te dokonywane były do 28 sierpnia 2006 r. więc teoretycznie dzieci sześcioletnie i starsze mogły do teraz wyjeżdżać na podstawie takich wspólnych dokumentów. Od 26 czerwca każde dziecko będzie musiało posiadać jednak własny dokument tożsamości.

Paszport dla dziecka

Jeśli wybieracie się do któregoś z krajów Unii Europejskiej, musicie zadbać o to, aby wasze dziecko miało dowód osobisty (można wyrobić go już niemowlakowi) lub paszport. Jeśli planujecie podróże poza kraje UE – nie ma wyboru - maluch potrzebuje własnego paszportu.

Dzieciom do 5. roku życia wyrabia się tzw. paszport tymczasowy, który ważny jest przez 12 miesięcy. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat a mniej niż 13 – jego paszport będzie już paszportem biometrycznym i ważny będzie maksymalnie 5 lat. Dzieci powyżej 13 roku życia otrzymują już paszporty biometryczne o ważności 10-letniej.

Na prośbę rodziców, dzieciom do lat 5 zamiast tzw. paszportu tymczasowego, może być wydany paszport biometryczny ważny 12 miesięcy. Paszporty biometryczne muszą zawierać: zdjęcie biometryczne (przygotowane wg specjalnych wskazań) i odciski dwóch palców (zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu).

Wniosek o wydanie paszportu (w biurze paszportowym odpowiednim dla miejsca stałego zameldowania) dla dziecka poniżej 18 roku życia składają rodzice wspólnie (nawet jeśli są rozwiedzeni i dziecko mieszka tylko z jednym z nich). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy jedno z rodziców pozbawione jest władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona przez sąd. Jeśli któreś z rodziców nie wyraża zgody na wyrobienie dziecku paszportu lub uzyskanie zgody nie jest możliwe, np. z powodu pobytu rodzica za granicą, zgodę na wydanie paszportu może zastąpić orzeczenie sądu rodzinnego. Jeżeli rodzic z jakichś powodów nie może osobiście przybyć, aby złożyć wniosek – może pisemnie wyrazić zgodę, jednak zgoda taka musi być potwierdzona przez przedstawiciela biura paszportowego lub notariusza.

Jeśli rodzice składają wniosek o paszport tymczasowy dla dziecka do lat 5 (paszport ten nie zawiera danych biometrycznych), dziecko nie musi być obecne podczas składania dokumentów. Obecność dziecka jest natomiast konieczna, gdy wydawany paszport biometryczny – od dziecka muszą bowiem zostać pobrane odciski palców. Wszystkie dzieci powyżej 5 roku życia muszą być więc obecne podczas składania wniosku o wydanie paszportu, aby zostały od nich pobrane odciski palców.
Do odebrania paszportu wystarczy już jeden rodzic.

Przeciętnie na wydanie paszportu czeka się ok. miesiąca (ale przed sezonem urlopowym ten czas może się wydłużyć).

Ważna informacja: jeśli rodzice planują wysyłać malucha za granicę z kimś innym (np. z babcią, ciocią, kuzynem), przed wyjazdem powinni sporządzić u notariusza zgodę rodziców na wyjazd dziecka z kraju z tą konkretną osobą (dokument powinien być w języku angielskim). Zdarza się bowiem, że w niektórych krajach (np. Chorwacja) dziecko nie zostanie wpuszczone za granicę.

Opłaty za wydanie paszportu:
• paszport ważny 10 lat – 140 zł
• paszport dla dziecka do 7 lat – 30 zł
• paszport tymczasowy – 30 zł
• paszport dla dzieci w wieku 7 – 13 lat – 60 zł

Jeśli rodzice zamiast paszportu, zdecydują się na wyrobienie dowodu dla dziecka - muszą zgłosić się do urzędu gminy w której są zameldowani. W przypadku dziecka do 13. roku życia rodzice muszą się tam stawić razem, a odebrać dowód musi osoba dorosła, w przypadku dzieci powyżej 13 roku życia – do złożenia wniosku wystarczy jeden rodzic, a do odebrania dowodu – wystarczy nastolatek bez rodzica.

(KAS)
Więcej na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (87)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

12
4
~rychu 2012-06-17 (08:05) 5 lat 5 miesięcy 2 dni 18 godzin i 54 minuty temu

po co paszporty czy dowody a nie lepiej od razu tatuowac nr pesel, dążymy do tego jako ludzie

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
1
~MAM PYTANKO 2013-05-01 (12:01) 4 lata 6 miesięcy 18 dni 14 godzin i 58 minut temu

mam dziecko 18 miesieczne mąż wyjechał do Islandii wraca po nas za 4 mies czyli mała bedzie miala wtedy 22 mies i jesli zmieniaja sie przepisy od czerwcA odnosnie wyrabiania paszportow dla dzieci (chcemy jechac w trojke przynajmniej na rok) to doradzcie mi jaki wniosek i gdzie mam go zaniesc zeby wyrobic malej paszport,chce wyrobic go jej teraz bo wiem ze w naszym kraju na wszystko trzeba bardzo dlugo czekac i nie chce pózniej miec kłopotów gdy mąż przyjedzie po nas a paszportu dla małej nie będzie (Islandia nie należy do UE) pomóżcie ;(

odpowiedz

0
0
~Krzysztof 2012-11-16 (19:19) 5 lat 3 dni 7 godzin i 40 minut temu

Z naszą 10-miesięczną córeczką jeździmy sobie po sąsiednich krajach. Mała nie ma żadnych dokumentów, poza kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

odpowiedz

0
0
~dorota 2012-08-28 (12:35) 5 lat 2 miesiące 22 dni 14 godzin i 24 minuty temu

Mam dokładnie taką samą sytuację i w biurze paszprtów dowiedziałam się, że paszport jest ważny, tyle że zdjęcie nieaktualne i osoba kontrolująca może się do tego doczepić.

odpowiedz

0
1
~ToJa 2012-08-11 (13:00) 5 lat 3 miesiące 8 dni 13 godzin i 59 minut temu

W 2005 r wyrabiałam paszport mojemu wówczas 5-letniemu dziecku. Paszport jest ważny do 2015 roku. Córka ma teraz 12 lat. Czy to oznacza, że ona ma teraz nieważny paszport ? Czy te przepisy o paszporcie na 5 lat dotyczą paszportów wydawanych od 26 czerwca. Bo ja już nic z tego nie rozumiem. Okaże się zaraz że moje dziecko nie będzie mogło lecieć z nami na wczasy. I znów będzie afera na całą Polskę.....

odpowiedz

35
0
~beki 2012-06-17 (08:12) 5 lat 5 miesięcy 2 dni 18 godzin i 47 minut temu

Odnosnie wyrabiania paszportu :) 2 lata temu wyrabialam paszport dla dziecka i siebie. Przed wizyta w urzedzie poszlismy do fotografa ktory specjalizowal sie w zdjeciach do paszportu. razem ze zdjeciami, mezem i dzieckiem udalam sie do urzedu, odczekalam 2h - moje dziecko zmeczone i glodne bylo nie do wytrzymania :) gdy w koncu dotarlam do okienka, bardzo nie mila pani stwierdzila ze zdjecia sa zle!! Mialam sie udac na dol urzedu gdzie stacjonowal fotograf :) Wiec sie udalam okazalo sie ze za zdjecie musze zaplaic o 7zl drozej niz u wczesniejszego fotografa, wiec zrezygnowalam. Poszlam z powrotem na gore odczekalam kolejna godzine. I cud nad cudami - pani ta sama co wczesniej zapytala czy zrobilam zdjecia na dole, potwierdzilam ze tak mimo ze ich tam nie zrobilam -przyjela i byly ok!! Co za chory system i naciagacze!!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~mm 2012-08-10 (08:24) 5 lat 3 miesiące 9 dni 18 godzin i 35 minut temu

jasne! , a gdzie wyrobić paszport dla dziecka które nie ma zameldowania? takich ludzi jest dużo, nie mamy zameldowania od pięciu lat.

odpowiedz

0
0
~tubis 2012-06-27 (00:20) 5 lat 4 miesiące 24 dni 2 godziny i 39 minut temu

Panowie dajcie spokój dowody za 0 z zł na unie i jazda

odpowiedz

0
0
~dziadek 2012-06-21 (07:29) 5 lat 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 30 minut temu

Polacy , tylko pamiętajcie. Niech ostatni zgasi światło.

odpowiedz

2
4
~kapitalista 2012-06-21 (02:55) 5 lat 4 miesiące 30 dni i 4 minuty temu

DOWODY sa tylko w krajach KOMUNISTYCZNYCH wiec ocencie jaka jest POLSKA--KOMUNISTYCZNA

odpowiedz