www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Czy ubezpieczenie na życie dla dziecka to dobra inwestycja? Sprawdź dlaczego

Artykuł sponsorowany 2017-10-23 09:52 0 opinii

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w dorosłe życie. Dlatego pracuje nawet na kilka etatów – tak, by móc odłożyć oszczędności z myślą o kolejnych latach. Czasami dochodzi do nieprzewidzianych tragedii, które pozbawiają dziecko środków do życia. Wcale jednak tak być nie musi – wystarczy odpowiednia polisa posagowa.

Czy ubezpieczenie na życie dla dziecka to dobra inwestycja? Sprawdź dlaczego

Polisa posagowa to nic innego jak ubezpieczenie na życie, najczęściej o charakterze ochronno-inwestycyjnym. Jej istotą jest finansowe zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci rodzica. Jednocześnie pozwala gromadzić środki z myślą o dorosłym życiu.

Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można podpisać do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. Umowa zawierana jest na czas określony – najczęściej od 5 do 25 lat (w zależności od warunków konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego). W przypadku PZU umowa może zakończyć się nie później niż w roku, w którym dziecko ukończy 25 lat, a ubezpieczający – 75 lat.

Ubezpieczenie na życie nie tylko chroni

Ubezpieczenie na życie w formie polisy posagowej spełnia między innymi funkcję ochronną. Jeżeli dojdzie do śmierci rodzica, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca dziecku rentę ustaloną w umowie polisy – aż do momentu zakończenia umowy. Wysokość świadczenia najczęściej jest wielokrotnie wyższa w porównaniu z wysokością wpłaconych składek.

Warto jednak mieć świadomość, że polisa posagowa stanowi formę inwestycji. Wraz z każdą wpłaconą składką, dochodzi do powiększania się gromadzonego kapitału. W ten sposób, po zakończeniu umowy ubezpieczenia, można uzyskać środki z przeznaczeniem na start w dorosłość, np. zagraniczne studia, ślub, wkład własny na mieszkanie, itp.

Ubezpieczenie na życie a moment wypłaty środków

Wypłata środków zgromadzonych w ramach ubezpieczenia na życie następuje na różnych warunkach – w zależności od wewnętrznych ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypłata środków w razie śmierci rodzica

W tym przypadku często dziecko otrzymuje środki w momencie śmierci rodzica – albo w formie comiesięcznej renty lub jednorazowo. Czasami jednak wypłata środków następuje po zakończeniu trwania umowy, a dalszym gromadzeniem kapitału zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wypłata środków z myślą o przyszłości

Jeżeli nie doszło do śmierci rodzica, wówczas środki wypłacane są dopiero po zakończeniu trwania umowy.

Dlaczego warto wykupić dziecku polisę na życie?

Ubezpieczenie na życie w formie polisy posagowej to doskonała inwestycja w przyszłość dziecka. Jest to rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami.

Możliwość regularnego odkładania środków na potrzeby pociechy

Start w dorosłe życie jest trudny i bardzo kosztowny. Polisa posagowa pozwala na długoterminowe gromadzenie środków, które wypłacane są po zakończeniu umowy ubezpieczeniowej. Jako że składki opłaca się w systemie miesięcznym, ich wysokość nie jest nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.

Finansowe zabezpieczenie w razie śmierci rodzica

Nikt nie jest w stanie przewidzieć tragedii, jaka czyha na rodzinę. Gdy dochodzi do śmierci rodzica, dziecko może pozostać bez środków do życia. Dzięki polisie posagowej można otrzymać finansowe wsparcie w formie renty.

Możliwość uniknięcia podatków

Ubezpieczenie na życie w formie polisy posagowej jest specyficznym produktem ochronno-inwestycyjnym. Dlatego zwolniony jest z podatku od spadków i darowizn oraz z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Możliwość zawarcia umowy nie tylko przez rodziców

Polisy posagowej nie musi zawrzeć wyłącznie rodzic. Umowę ubezpieczeniową może podpisać dowolna osoba (nie starsza niż 56 lat), np. wujek, ciocia, przyjaciel rodziny, babcia, dziadek. Dlatego polisa posagowa świetnie sprawdzi się w roli prezentu na chrzciny, pierwsze i kolejne urodziny, itp.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę posagową?

Ubezpieczenie na życie w formie polisy posagowej jest ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Aby jednak osiągnąć korzyści, nie należy pochopnie wiązać się z przypadkowym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wybór polisy powinien być dokładnie przemyślany – przeanalizowany pod kątem warunków umowy.

Należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- sposób wyliczenia ryzyka śmierci rodzica,
- dodatkowe opłaty, np. za zerwanie polisy przed czasem, przerwanie opłacania składek,
- proporcje między częścią składki pobieraną na ochronę a inwestycyjną częścią składki,
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- minimalny i maksymalny czas trwania umowy,
- limity na minimalną kwotę miesięcznej składki,
- warunki wypłaty świadczenia.

Ponadto koniecznością jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które dokładnie informują o wszelkiego rodzaju wyłączeniach i zasadach.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!