www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Gdy pojawia się drugie dziecko

wp.pl 2009-09-09 13:46 0 opinii

Kilkuletni jedynacy nie zawsze marzą o rodzeństwie.

Gdy pojawia się drugie dziecko

Kilkuletni jedynacy nie zawsze marzą o rodzeństwie. Jest im dobrze, kiedy rodzice, dziadkowie i najbliżsi krewni swoją uwagę, miłość i zainteresowanie koncentrują tylko i wyłącznie na nich. Jeśli zatem rodzice decydują się na kolejne dziecko, powinni odpowiednio przygotować swojego jedynaka do przyjścia na świat ich młodszego rodzeństwa.

Młodszy braciszek lub siostrzyczka może być dla jedynaka zarówno potencjalną konkurencją, jak i wyczekiwanym z niecierpliwością nowym domownikiem. Wiele zależy od rodziców i od tego, jak przygotują malca na nadejście rodzeństwa. Zazdrość u kilkuletnich dzieci zdaje bowiem się czymś naturalnym, więc nie należy z nią walczyć, ale ją oswajać i delikatnie tłumaczyć dziecku, że narodziny młodszego rodzeństwa dla całej rodziny mogą być szczęśliwym wydarzeniem.

Oswajanie z brzuszkiem

Rodzice, a w szczególności kobieta już podczas ciąży może powoli wtajemniczać dziecko w dziejący się cud. Ciąża, szczególnie do momentu, kiedy nie widać jeszcze brzuszka jest dla kilkulatka wielką tajemnicą, z którą można go jednak powoli oswajać. Jako mama w ciąży powinnaś przede wszystkim pozwalać dziecku głaskać się po brzuchu, przytulać do niego i go całować. Jeśli dziecko będzie tylko miało na to ochotę może np. pomóc Ci smarować brzuch kremem pielęgnacyjnym, w ten sposób dbając o Twoje zdrowie, ale i wygodę maluszka. Jak tylko ruchy płodu będą wyraźne, warto zachęcić dziecko, by dotykało brzuszek. Możecie wspólnie z dzieckiem czytać nienarodzonemu jeszcze maluszkowi bajki, puszczać piosenki i opowiadać to, co przydarzyło się Wam w ciągu mijającego dnia. Zaangażuj swoje dziecko w oczekiwania na narodziny – pozwól mu wybrać imię, niech pomaga Ci urządzać pokój – niech uczestniczy w zakupach wózka, łóżeczka czy wanienki. Jeśli ciąża jest zdrowa i dobrze się czujesz, wskazane jest, abyś nie zmieniała istotnie swoich dotychczasowych obowiązków – chodźcie nadal razem do kina, na basen. Nie pozwól, aby dziecko odczuło, że jego brat czy siostra jeszcze przed swoim narodzeniem „odbiera” mu rodziców. Aby dziecko bardziej zainteresowało się Twoim stanem i lepiej go zrozumiało, opowiedz swojemu jedynakowi jak to było, kiedy byłaś z nim w ciąży. Opowiedz mu, jaka byłaś szczęśliwa, kiedy nosiłaś go pod sercem, jak czułaś jego ruchy, a Ty głaskałaś wtedy swój brzuch i czule do niego mówiłaś. Jeśli zachowałaś na pamiątkę, pokaż mu jego pierwsze zdjęcia USG. Spróbuj wytłumaczyć mu swoje częstsze zmęczenie, senność, zachcianki smakowe.

Takie oswajanie dziecka z rozwijającą się ciążą pozwoli mu z czasem przygotować się na przyjście młodszego rodzeństwa. Jeśli Twoje starsze dziecko zacznie dopytywać się, kiedy jego rodzeństwo pojawi się wreszcie na świecie, nie podawaj mu konkretnego terminu (dzień i miesiąc), bowiem może to być dla niego zupełnie abstrakcyjna data. Spróbuj mu ten termin opisać tak, aby kojarzył mu się z czymś znajomym – powiedz, że dzidziuś urodzi się np. po wakacjach, w czasie ferii zimowych albo na Boże Narodzenie.

Podziel się

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!