www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Jak nauczyć dziecko pewności siebie?

Dzieci.pl 2013-09-06 13:59 1 opinii

My dorośli wiemy, jak ważna jest w życiu pewność siebie. Wychowując dzieci, myślimy też o tym. Bo nie jest największą sztuką zdobyć wiedzę, nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności. Największą sztuką jest uwierzyć w siebie.

Jak nauczyć dziecko pewności siebie?

Pewność siebie pozwala więcej osiągać i czerpać większą radość z tych osiągnięć. Jak więc uczyć jej malucha? Przede wszystkim kochając, okazując uczucia, dając poczucie bezpieczeństwa („kocham cię takim jakim jesteś i zawsze będę cię kochać”), doceniając osiągnięcia i chwaląc. Już niemowlę, które chwyta grzechotkę i głośno uderza nią o kant łóżeczka, można chwalić za spryt, zachęcając do kolejnych prób. Dźwięki grzechotki, choć wcale nie muszą nas zachwycać, mogą jednak prowokować do uśmiechu i okazywania zadowolenia.

Kiedy maluch kończy dwa lata, zbliża się czas wielkiej próby dla rodziców, a dla dziecka, szczególnie ważny okres w nabywaniu pewności siebie. To czas zdobywania samodzielności i niezależności przez dziecko. Najczęściej pojawiającym się słowem jest „ja sam”. Malec próbuje wiele rzeczy robić samodzielnie i choć nie zawsze i nie wszystko się udaje, oczekuje rodzicielskiej aprobaty. Sweterek z guziczkami na plecach to dowód, że potrafi się samodzielnie ubrać, a nie powód do żartów na temat jego gapiostwa. Lewy but na prawej nodze może utrudniać chodzenie, ale nie musi świadczyć o kiepskiej spostrzegawczości. Zamiast więc karcić, wyręczać czy ośmieszać, spróbujmy mu pomóc zapamiętać, jak wkładamy sweterek i jak odróżnić but prawy od lewego. A potem chwalmy sukcesy w samodzielnym ubieraniu. Podobnie zachwycajmy się jedzeniem bez pomocy mamy, myciem i korzystaniem z toalety. Tych pochwał nigdy nie jest zbyt wiele.

Wyręczanie dziecka, nieprzyzwalanie na samodzielność i przekonanie, że dorosły zrobi wszystko szybciej i lepiej, zniechęcają i odbierają pewność siebie. Wraz z dorastaniem dziecka, rosną rodzicielskie wymagania. Jeśli są adekwatne do możliwości malucha, to nabiera on większej pewności siebie. Jaś już w przedszkolu może rozpocząć naukę gry na pianinie pod warunkiem, że ma doskonały słuch i muzyczny talent. Kasia może uczęszczać na zajęcia akrobatyki sportowej, jeśli ma w tym kierunku zdolności. Obydwoje muszą tego chcieć i czerpać przyjemność z grania i trenowania gimnastyki. A o to wcale nie jest łatwo w tym wieku i dlatego najczęściej lepiej poczekać z takimi wyborami.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Krystyna Zielińska
autor porady:

Krystyna Zielińska

psychologia

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Ewa 2014-10-13 (21:02) 3 lata 5 dni 19 godzin i 49 minut temu

Pewność siebie to ważna cecha niezbędna w dorosłym zyciu , ale niestety często zabijana w dziecku od najmłodszych lat

odpowiedz