www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Jak pomóc dziecku ze specyficznymi zaburzeniami mowy?

Dzieci.pl 2013-03-05 09:46 161 opinii

Specyficzne zaburzenia mowy lub, jak mówią niektórzy, specyficzne zaburzenia językowe to zespół trudności związanych z używaniem języka.

Jak pomóc dziecku ze specyficznymi zaburzeniami mowy?

Jeżeli nasze dziecko ma problemy z:
• artykułowaniem dźwięków;
• poprawną odmianą wyrazów;
• budowaniem dłuższych wypowiedzi;
• mało mówi i ma ubogie słownictwo jak na swój wiek;
• słabo zapamiętuje, co się do niego powiedziało;
• ma trudności ze zrozumieniem tego, co usłyszało,
a przy tym jest zdrowe, to możemy podejrzewać, że zostało dotknięte właśnie specyficznymi zaburzeniami mowy.

Jest to zaburzenie słabo zbadane, a szacuje się, że nawet 7.5 proc. populacji może je posiadać. W szkole nie mówi się o tym, chociaż znane jest pokrewne zjawisko dysleksji, czyli specyficznych trudności w nauce czytania i pisania.

Aby uświadomić sobie trudną sytuację dziecka mającego kłopoty z werbalizowaniem swoich myśli, musimy zdać sobie sprawę, że świat komunikacji międzyludzkiej jest światem werbalnym. Wszystko, co chcemy przekazać, już od najwcześniejszych lat powinno być przetłumaczone na słowa. I odwrotnie – wszystko, czego chcemy się dowiedzieć, musimy przetłumaczyć sobie ze słów. Edukacja, zarówno przedszkolna jak i szkolna, zorganizowana jest na podstawie komunikacji werbalnej. Już od najmłodszych lat poziom intelektualny dziecka – o ile nie trafi ono do psychologa – ocenia się na podstawie tego, co i jak potrafi powiedzieć. Dopiero psycholog potrafi stwierdzić, że dziecko posiada nieprzeciętny poziom inteligencji pozawerbalnej, a jego jedynym problemem jest niedostateczny rozwój mowy.

Dlatego nawet jeżeli nasze dziecko doskonale radzi sobie w świecie znaków, gestów, symboli, muzyki, tańca, powinniśmy zadbać również o odpowiedni poziom rozwoju jego mowy. Niestety, stwierdzono, że bardzo często u dzieci ze specyficznymi zaburzeniami mowy rozwijają się również specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Warto zwrócić uwagę, że o specyficznych zaburzeniach mowy możemy mówić, jeżeli dziecko ma prawidłowy słuch i dobrze rozwinięte narządy artykulacyjne, jest zdrowe, nie przejawia objawów niepełnosprawności umysłowej oraz nie stwierdzono u niego autyzmu. Nie wiadomo, co jest przyczyną specyficznych zaburzeń mowy. Wiadomo na pewno, że ryzykiem objęte są dzieci, które nie gaworzyły lub mało gaworzyły i które późno zaczęły mówić.

Dzieci ze specyficznymi zaburzeniami mowy są narażone na niepowodzenia szkolne, a co za tym idzie, problemy emocjonalne, zniechęcenie do nauki, zaburzenia w nawiązywaniu kontaktów społecznych, a w dalszym życiu nawet problemy zawodowe. To są już wystarczające powody dla rodziców, aby starać się o jak najszybsze rozpoznanie ryzyka – a u starszych dzieci – występowania specyficznych zaburzeń mowy.

Na każdym etapie możemy dziecku pomóc poprzez wciąganie go w świat mowy. Już od narodzenia powinniśmy do dziecka mówić. W książce „Toksyczne dzieciństwo” Sue Palmer, opisany jest przykład matki, która przez pierwsze miesiące życia dziecka nie odzywała się do niego w ogóle, bo czekała, kiedy ono zacznie mówić. Dramatyczne? Owszem, ale we współczesnym świecie coraz częściej dochodzi do sytuacji niewiele odbiegających od opisanej. Mama powinna wykorzystywać każdą okazję do mówienia, nawiązywać kontakt wzrokowy podczas karmienia i wykonywania czynności higienicznych. Nie powinno się zostawiać dziecka w kojcu na dłuższy czas samego. Można przecież ten kojec mieć blisko przy sobie podczas wykonywania prac domowych, obserwować zajęcia dziecka i komentować je.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Anna Łajkowska
autor porady:

Anna Łajkowska

Logopedia

Opinie (161)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Urgent 2014-08-07 (09:58) 3 lata 3 miesiące 11 dni 18 godzin i 19 minut temu

A co z przypadkami, kiedy dziecko umie ale nie chce mówić? Tak jest chociażby w przypadku mutyzmu. W domu żywe dziecko, bardzo gadatliwe, za to w przedszkolu nie odezwie się nawet słowem :/ Najgorsze jest to, że logopeda wmawiał mi, że to jej przejdzie. Otóż mylił się, dobrze że nie dałam za wygraną i szukałam dalej. Trafiłam w końcu na poradnię "Mówię" w Warszawie i tam dopiero fachowo zajmują się moją córeczką. Terapia trwa już ponad rok, ale widać efekty.

odpowiedz

30
52
~Fijne 2013-03-06 (19:11) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 9 godzin i 6 minut temu

Rodzic gugający do dziecka wygląda idiotycznie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
3
~bea 2013-03-07 (05:45) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 22 godziny i 32 minuty temu

to emancypacja kobiet a w tych czasach ich nawet arogancja i nieudolność ... doprowadzi facetów i ludzkość do zagłady ... niestety patrząc na panią Szczukę dochodzę do wniosku że kobiety dostały za długi łańcuch ....

odpowiedz

7
4
~gosc 2013-03-06 (22:55) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 5 godzin i 22 minuty temu

dla sadu rodzinnego najgorsza toksyczna matka jest lepsza od najlepszego ojca

odpowiedz

4
4
~mg 2013-03-06 (23:33) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 4 godziny i 44 minuty temu

to rtęć i aluminium zawarte w szczepionkach sieją spustoszenie w mózgach małych dzieci. Posłuchajcie na youtube filmików typu "cała prawda o szczepieniach". Dlaczego tak wielu rodziców wciąż ma klapki na oczach i nawet nie wie, że pierwsza szczepionka podana w pierwszej dobie po urodzeniu zawiera taką dawkę rtęci, że żeby mogła być bezpieczna dla noworodka ten musiałby ważyć 3,5 TONY!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
3
~kasia 2013-03-06 (22:30) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 5 godzin i 47 minut temu

Mam 2 letniego synka i zaczal mowic dokladnie jak mial 1,8 miesiecy , pewnie duzo do tego przyczynilo sie to ,ze od pierwszych dni narodzin mowilam do niego o kazdej czynnosci jaka wykonuje np ide zrobic obiadek , mama idzie do sklepu i kupi to ... itd , kazda czynnosc i to naprawde dziala , gdzy teraz on powtarza i informuje o tym co robi to jest fajne

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

153
4
~Riki 2013-03-06 (17:47) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 10 godzin i 30 minut temu

Jestej samotnym ojcem corci (4 klasa) od malunkiego ,niemal od zawsze sam ja wychowalem i wychowuje, matka malej od zawsze byla negatywnie nastawiona do dziecka, i w ogole nie angazowala sie w wychowanie, co za tym idzie nie ma z mala kontaktow i ma odebrane prawa rodzicielskie Corcia rozwija sie znakomicie, jestemy zgrana paką, mamy przyjacielskie relacje.Nie uwazam ze brak matki czyni z dziecka "ofiare braku milosci" poniewaz ja corce daje i okazuje na kazdym kroku calą moją rodzicielską milosc

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

1
3
~mama 2013-03-07 (00:47) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 3 godziny i 30 minut temu

syna mowi pieknie i od wczenego malucha, zato brat mimo wszelkiej opieki mowil wczesnie.. ponadprzecietna inteligentny juz 18latek...jako 2latek ... dwierdzil nieoczekiwanie ze nikt nie pytal nigdy jego o nic sensownego a on wszystko rozumial... dlatego nic nie mowil... mamusie nie martwcie sie. maluchy czuja sie bezpiecznie to nie czuja potrzeby wysilku wobec was.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~df 2013-03-07 (03:39) 4 lata 8 miesięcy 12 dni i 38 minut temu

A co tam. W dzisiejszych czasach prezenterzy w telewizji, a nawet spikerzy radiowi nierzadko miewają wady wymowy. No i jak wtedy można uczyć dzieci poprawnej wymowy? Wady wymowy powinny dyskwalifikować do takiej pracy, ale tak nie jest. Kto zatem krzewi ułomności?

odpowiedz

12
3
~mam_to_gdzies 2013-03-07 (00:34) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 3 godziny i 43 minuty temu

Przestańcie ciągle pisać "matko powinna to, matko powinna tamto" przez takie gadanie kobiety-matki wpadaja w depresję, a nie-matki nie chcą rodzić, bo matka ma stać wyżej niż ideał! A gdzie ojcowie? Może dodajcie im trochę tych obowiazków, bo się zanudzą na śmierć!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź