www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

małe dziecko

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka

Inspirander 2010-03-08 14:47 0 opinii

Dzieci lubią bawić się jednocześnie misiami, lalkami i klockami Lego. Między budowaniem wieży, a robieniem obiadu na zabawkowej kuchence, sięgają po ulubioną książeczkę.

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka

W czasie zabawy czysty i uporządkowany pokój w mig staje się królestwem chaosu i bałaganu. Często zadajemy sobie pytanie: Czy porządek w pokoju naszego malucha jest w ogóle możliwy?

Urządzamy pokój

Utrzymanie czystości i ładu w pokoju dziecka w dużej mierze zależy od jego urządzenia. Wydzielając strefy snu, nauki i zabawy, warto zadbać nie tylko o wygodę, ale i o funkcjonalność wybieranych mebelków. Kupując łóżko, pomyślmy o takim, które będzie miało pojemnik na pościel. Dzięki niemu łatwiej będzie nam zadbać o czystość kołdry i poduszek, a odwiedzający malucha rówieśnicy nie będą musieli siedzieć na posłanym łóżku.

Urządzając strefę nauki, zadbajmy o to, by biurko wybrane dla dziecka miało dużo szufladek - na pewno przydadzą się na kredki, mazaki, długopisy i inne drobiazgi, które nie powinny leżeć na wierzchu. Wybierając szafki i półki, miejmy zawsze na uwadze to, by były praktyczne. Na ubrania przyda się duża i pojemna szafa, na książki niewysoki regał. Zawieśmy na ścianie tablicę korkową tak, by prace dziecka miały swoje stałe miejsce. Pochowane w szufladach dzieła malucha potęgują nieład, a powieszone mogą być podziwiane przez dziadków czy rówieśników. Gdy uzbiera się ich już dosyć dużo, trzeba będzie pomyśleć o segregatorach i teczkach.

Strefa zabawy to przede wszystkim dużo wolnej przestrzeni, niezbędnej do układania klocków czy urządzania wyścigów samochodowych. By dziecko nie traciło cennego czasu na układanie zabawek na półce, warto zakupić kolorowe plastikowe pojemniki, ozdobne skrzynie, tekturowe pudełka czy kosze wiklinowe z przykrywkami. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać w porządku pluszaki, klocki, żołnierzyki i inne zabawki. Są one także praktyczne z innego powodu - można je swobodnie przesuwać, chować pod łóżkiem, wstawić na szafę, ustawiać jedne na drugich.

Uczymy porządku

Dobrze urządzony pokój to tylko połowa sukcesu na drodze do utrzymania porządku. Teraz trzeba wypracować z dzieckiem domowe sposoby troski o czystość we własnym królestwie. Maluch musi wiedzieć, że porządek jest naturalnym stanem, do którego powinno się nieustannie powracać po wszelkich zabawach czy innych działaniach, wprowadzających chaos i nieład. Tylko w ten sposób będzie rozumiało, dlaczego mama każe mu każdego dnia sprzątać porozrzucane po pokoju klocki - przecież jutro będzie znowu się nimi bawił. Dziecko łatwiej nauczy się porządku, jeśli będzie miało dobry przykład w rodzicach. Jeśli oni sami troszczą się o czystość w mieszkaniu, maluch będzie przejmował te nawyki.

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ:


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!