www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Co lepsze dla dziecka - babcia, niania czy żłobek?

Inspirander 2010-01-04 10:16 3 opinii

To najtrudniejsza sytuacja, bo niewyjaśniona prowadzi do konfliktów, a nietaktownie zasygnalizowana może spowodować, że babcia poczuje się urażona i niedoceniona.

Opiekunka

To chyba jeden z najtrudniejszych wyborów, bo znalezienie obcej osoby, który szybko zdobędzie zaufanie rodziców nie jest proste. Metod poszukiwania jest kilka. Zazwyczaj zaczyna się od telefonów do znajomych, którzy korzystali z pomocy niani. I, niestety, rzadko przynosi to efekty.

Potem rozpoczynają się rozmowy z agencjami pośrednictwa, co zazwyczaj pozwala znaleźć dobrze przygotowaną osobę, ale bardzo podnosi koszty opieki. Można też szukać w najbliższej okolicy, wśród sąsiadów, choćby za pomocą ogłoszeń na klatkach schodowych.
Czasami daje to zaskakujące rezultaty.

Opiekunka to najwygodniejsza forma opieki na dzieckiem. Jest zazwyczaj dyspozycyjna i może zostać dłużej, jeśli w pracy coś się przeciągnie. Zajmuje się maluchem w jego własnym domu i w pełni jest skupiona na dziecku.

Znalezienie dobrej niani często wymaga czasu i cierpliwości. Rodzice, którzy przeszli tę drogę często opowiadają o osobach bez przygotowania, nie zainteresowanych dziećmi, a jedynie wysokością zarobków i zakresem obowiązków.

Dlatego opiekunkę warto wybrać i zatrudnić wcześniej, by mieć czas swobodnie poobserwować jej zachowanie w ciągu dnia, zanim jeszcze zostawimy dziecko samo.

Żłobek

Posłanie dziecka do żłobka nie spotyka się zazwyczaj z akceptacją starszej części rodziny. Pokutuje w nich bowiem stereotyp z zamierzchłych czasów, że żłobek to "zimna", nieprzyjazna dziecku instytucja, w której pozbawione opieki maluchy wciąż chorują.


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~kasiula 2015-07-31 (14:42) 2 lata 1 miesiąc 25 dni 13 godzin i 12 minut temu

u mnie nie ma w pobliżu babc ale jest żłobek :) nianki nie brałam nigdy pod uwagę nawet. zapisałam małą do Puchatka i widże że wyszło jej to na dobre bo na placu zabaw na spacerze jest bardziej otwarta na zabawę z innymi dziećmi

odpowiedz

0
0
~Beata 2010-10-07 (12:50) 6 lat 11 miesięcy 18 dni 15 godzin i 4 minuty temu

A jak nie ma Babci?
Babcia jest super- tylko... jak Babci nie ma???? To co???? Jestem mamą 1,5 Zosi i moim dzieckiem zajmuje się opiekunka. To nie prawda,że dziecko w żłobku nabywa szybciej nowe umiejętności. Zosia zaczęła chodzić jak miała 10 miesięcy, mówić niedługo potem prostymi zdaniami, sama jeść łyżeczką i pić z kubeczka. W tej chwili mówi pełnymi złozonymi zdaniami a nawet śpiewa proste piosenki, rysuje proste figury... Sama jestem zdumiona jak szybkie robi postępy pod okiem opiekunki... Ważne jest tylko to, aby znależź właściwa osobę. Ja znalazłam...

odpowiedz

0
0
~wnuczka 2010-01-20 (20:25) 7 lat 8 miesięcy 5 dni 7 godzin i 29 minut temu

BABCIA!
Najlepszą pomocą jest babcia. Kiedy moi rodzice pracowali, opiekowały się mną obie babcie, na zmianę. Żaden żłobek, niania... to musi być ktoś bliski,ktoś kto chociaż w małym stopniu zaoferuje matczyną opiekę. Babcie są najlepsze! Sama tego doświadczyłam! Zresztą... potem ma się z nimi lepszy kontakt.

odpowiedz