www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Dzieci indygo

Dzieci.pl 2013-08-12 16:12 201 opinii

Dla jednych geniusze i niemal przybysze z innej planety, dla innych dzieci z zaburzeniami o cechach ADHD. Kim są dzieci indygo?

Dzieci indygo

Obiektywna charakterystyka tych dzieci mogłaby wyglądać mniej więcej tak: błyskotliwe i twórcze, wyróżniające się dużą wyobraźnią. Bardzo aktywne, czasem trudne do okiełznania. Niechętnie reagujące na zakazy i przymus, stąd mające kłopoty z przystosowaniem się do sztywnych i konwencjonalnych zasad panujących w szkołach. Subiektywny opis zależy z kolei od pozytywnych lub negatywnych ocen wyjątkowości tych dzieci. Niewiele jest bowiem osób, które pozostają wobec nich obojętne.

Aura indygo
Zaskakuje was dorosłość i trafność sądów waszego dziecka? Zauważacie, że rozumie i wie więcej niż jego rówieśnicy? A może czujecie się przy nim wyjątkowo i macie wrażenie, że nie tylko ono się od was uczy, ale i wy zyskujecie jakąś energię, spokój i wiedzę od niego?

Czasem o takich dzieciach mówi się „stary malutki”, ale są ludzie, którzy znajdują inne wytłumaczenie dla takiego zachowania. Uważają, że to oznaka wyjątkowych zdolności, bo w rzeczywistości w takich dzieciach mieszkają dusze istot pozaziemskich, które dobrowolnie przebywają w ludzkich ciałach, by przekazać w ten sposób ludzkości swoją wiedzę. Inni z kolei twierdzą, że dorosłymi dziećmi indygo byli hipisi. Najwięcej zwolenników tych pseudonaukowych teorii narodziło się w kręgach związanych z ruchem New Age.

Terminem „dzieci indygo” posłużyli się Lee Carroll i Jan Tober w publikacji “The Indigo Children: The New Kids Have Arrived” (1999). Opisali w niej specyficzne zachowanie i paranormalne zdolności niektórych dzieci, a kolor indygo miał być barwą otaczającej ich aury.

Mali ekscentrycy
Co jest tak wyjątkowego w dzieciach indygo? Według ich zwolenników, charakteryzuje je pewność siebie i brak wstydu w wyrażaniu swoich sądów i potrzeb. Tak, jakby od początku swojego istnienia miały poczucie „zasługiwania, aby tutaj być”. Niektóre mogą też otwarcie mówić rodzicom kim w istocie są.

Ale takie dzieci mają także spore – przyziemne wydawałoby się – problemy. Trudno im się podporządkować i uznać bezwarunkową władzę, zwłaszcza gdy ktoś nie udziela wyjaśnień i nie pozostawia im możliwości wyboru. Dlatego zwykle sprawiają kłopoty w przedszkolu i szkole. Niewątpliwie są indywidualistami i ekscentrykami. Lubią robić wszystko po swojemu i funkcjonować na własnych zasadach. Często mówią, że nikt ich nie rozumie.

Wyłamują się też ze sztywnego systemu i robią na przekór nauczycielom, rodzicom, kolegom. Nie reagują, kiedy dorośli starają się je dyscyplinować, nawet próbując wzbudzić w nich poczucie winy. Lepiej funkcjonują, gdy znajdą podobne do siebie dzieci. Ale generalnie mają problemy w integracji społecznej, co objawia się na przykład podczas zajęć grupowych lub kiedy trzeba na coś cierpliwie poczekać, choćby w kolejce po bilet do kina.

Dorośli, wierzący w wyjątkowość dzieci indygo, uważają, że system – najpierw edukacji szkolnej, a potem społeczny – hamuje rozwój wewnętrzny tych osób. Choć akurat z teorią, że szkoła czy praca z przymusu niszczy kreatywność, propaguje schematy i nie wymaga twórczego myślenia, mogłoby się zgodzić wielu rodziców.

Naukowy punkt widzenia
Lekarze i psychologowie nie zostawiają suchej nitki na koncepcji propagującej paranormalne zdolności dzieci indygo. Stwierdzają, że nie istnieją naukowe dowody na potwierdzenie tych teorii. Niektórzy podkreślają zbieżność charakterystycznych cech i zachowań z objawami niektórych zaburzeń psychicznych i neurologicznych.

I rzeczywiście. Najłatwiej można zobaczyć podobieństwa z objawami ADHD. W medycynie jest w ten sposób określany zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Nie można dokładnie określić jego przyczyn, ale głównie zwraca się uwagę na pochodzenie genetyczne tej przypadłości. Dzieci nią dotknięte wyróżniają się impulsywnością i mają kłopoty z koncentracją uwagi. Stąd trudno im wytrwać w realizacji zadań wymagających skupienia, jak np. na szkolnych lekcjach.

Odznaczają się także skłonnością do porzucania rozpoczętych aktywności i zaczynania następnych, by w efekcie nie ukończyć żadnej z nich. W tym kontekście za człowieka z ADHD można uznać samego geniusza sztuki renesansowej Leonarda da Vinci, który słynął z nieukończonych dzieł. Choć akurat postać tego wielkiego artysty pojawia się w publikacjach z kategorii New Age, gdzie podawany jest jako przykład istnienia człowieka indygo.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (201)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
3
~nader wszystko byc soba 2014-07-04 (08:34) 3 lata 4 miesiące 17 dni 8 godzin i 15 minut temu

szukam kontaktu z innymi indygo / posiadam wiedze dla lepszej pszyszlosci rasy ludzkiej i calego zycia na ziemi - 0d 1,5roku mam olsniennie, nachodza mnie idee ,nie majace kompleksow a kture rozwiazuja problemy spolecznosci ludzkiej wzgledem wlasnego postrzegania siebie i otoczenia a tak ze otoczajacych nas rzeczy materialnych w czasie rzeczywistym na poziomie duchowym, psychisznym fizycznym i emocionalnym.... mam to wszystko w sobie ale tylko podczas polemiki potrawie ta wiedze przekazac, taka jaka ona jest, taka jaka mam w sobie, poniewaz pisanie zwalnia moje myslenie i przemyslenia wzgledem tego co naprawde czuje .tylko podczas mowienia jestem w staniie myslec tworczo i logicznie, przekazac to jak czuje mysle i pojmuje logicznie, dajac rowny rachunek ,na lepszy system i schemat dla zycia na ziemi...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
4
~głupie matki 2013-08-18 (21:10) 4 lata 3 miesiące 2 dni 19 godzin i 39 minut temu

Może od razu wymyślcie sobie, że to są carowie lub królowie wszechświata.

odpowiedz

13
0
~Longisland 2013-08-13 (15:20) 4 lata 3 miesiące 8 dni 1 godzinę i 29 minut temu

Kolejna bzdura jak ADHD. Spoób na wyciąganie kasy od nieporadnych rodziców. Firmy farmaceutyczne nie szukają leku na dolegliwości. Wpierw tworzą lek a potem wmawiają nam dolegliwość, zawsze się coś znajdzie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~NADER-INDYGO-83 2014-07-04 (08:27) 3 lata 4 miesiące 17 dni 8 godzin i 22 minuty temu

onet.pl chyba ze ludzkosc niechce juz istniec

odpowiedz

0
0
~Goering 2014-05-27 (21:02) 3 lata 5 miesięcy 24 dni 19 godzin i 47 minut temu

Kaplon, jesteś idiotą. Neandertalczycy mieli niebieskie oczy i to pozostałość po tym gorszym gatunku człowieka. Człowiek myślący mieszał się z podludźmi, w wyniku czego niektóre cechy nendertalskie w nas pozostały.

odpowiedz

8
0
~mama 2013-09-11 (20:57) 4 lata 2 miesiące 9 dni 19 godzin i 52 minuty temu

adhd zostało wymyślone na potrzeby farmaceutów. ostatnio odkrywca tej choroby wyrażał skruchę, że dzieci brały przez niego leki. to chore jak jesteśmy podatni na sugestie innych a nie słuchamy własnych dzieci!

odpowiedz

50
59
~Kaplon 2013-08-13 (13:39) 4 lata 3 miesiące 8 dni 3 godziny i 10 minut temu

Moim zdaniem niebieskoocy sa pozostaloscia " boska" w ludziach. Widziales Ty malpe albo murzyna z niebieskimi oczami? A przeciez niby zycie w Afryce sie zaczelo.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

7
11
~Witold T. 2013-08-18 (18:20) 4 lata 3 miesiące 2 dni 22 godziny i 29 minut temu

Ja mam takie dzieciaki, leję w d.. czym popadnie. Niestety żony nie mogę wyleczyć z tych przypadłości. Aż wstyd się przyznać przed znajomymi, że mam taką rodzinkę, więc z nikim się nie spotykam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Dr. Propper 2013-08-18 (21:11) 4 lata 3 miesiące 2 dni 19 godzin i 38 minut temu

To znaczy tyle co płyn do mycia naczyń.

odpowiedz

14
1
~czyżby Indygo? 2013-08-18 (19:02) 4 lata 3 miesiące 2 dni 21 godzin i 47 minut temu

ja tez nie potrafie sie pogodzic z krzywdą,zakłamaniem,obłudą i nienaiwscia,brakiem tolerancji...tez jestem wrazliwa,sprawiedliwa i inteligentna,tez nie cierpie schematów i wiary w stereotypy,w to co ktos kiedy wymyslil pod wpływem subiektywnych doznań i przemyslen,patrze na ludzi z dystansem i denerwuje sie kiedy ktos mnie chce w czyms ograniczyc,cos mi narzucić...nie mam ADHD,psychiatra nie stwierdził u mnie zadnej choroby psych,poza stanami depresyjnymi spowodowanymi alkoholiizmem męża i cięzkimi sytuacjami jakich byłam swiadkiem ...dla ludzi słabych,mniej inteligentnych jestem niezrozumiała i dziwna

odpowiedz