www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Gotowanie wspomaga rozwój dziecka

Dzieci.pl 2014-04-01 15:00 0 opinii

Jeśli chcesz u swojego dziecka rozwijać zdolności matematyczne, logiczne czy takie cechy jak cierpliwość, dokładność lub pewność siebie, pozwól, by pomagało ci w kuchni.

Gotowanie wspomaga rozwój dziecka

Takie wspólne gotowanie nie ma na celu przygotowywania malucha do pełnienia określonych ról w życiu, jednak zdobyte w trakcie podobnych eksperymentów umiejętności na pewno przydadzą mu się w niejednej dziedzinie. Przede wszystkim chodzi o dobrą zabawę, która – co potwierdzają specjaliści – jest jednocześnie dla dzieci bardzo rozwijająca.

Pamela Druckerman, autorka książki pt. „W Paryżu dzieci nie grymaszą”, przekonuje, że we Francji rodzicom pomagają w kuchni już 2-3-latki. Dla przedstawicieli tej nacji to bardzo naturalny proces, że stopniowo angażują swoje pociechy w domowe obowiązki. Oczywiście, stopień trudności zlecanych dziecku zadań dostosowują do jego wieku. 3 lata to już jednak moment, w którym śmiało może pomóc w pieczeniu ciasta, odmierzając na przykład poszczególne składniki.

Podczas wspólnego pieczenia czy gotowania należy przede wszystkim pamiętać o tym, by przeznaczyć na tę czynność dużo czasu. Mierzenie, odlewanie, mieszanie – wszystkie te procesy będą trwały znacznie dłużej, gdy pomaga nam dziecko. Warto jednak – w miarę możliwości – pozwolić mu na jak największą samodzielność, bo podczas zadań kulinarnych nabywa wiele umiejętności i doskonali swoje cechy charakteru. Oto kilka korzyści z zaangażowania malucha do pomocy w kuchni.

Zdolności matematyczne
Przepisy kulinarne w naturalny sposób uczą podstawowych umiejętności matematycznych. Praktycznie w każdym z nich można znaleźć ułamki i właśnie na tak rzeczywistych przykładach jak składniki spożywcze najłatwiej wytłumaczyć nieco starszemu dziecku różnicę pomiędzy 1/3 a 1/2. W wielu przypadkach to również świetna okazja do ćwiczenia tabliczki mnożenia. Jeśli na przykład zamierzamy zrobić większą porcję, wszystkie podane w przepisie składniki należy zwielokrotnić. Kiedy natomiast gotujemy z mniejszym dzieckiem, można zacząć od nauki pojęć dotyczących czasu. Tłumaczymy, że przygotowanie mikstury zajmuje 10 minut, a czas pieczenia wynosi 20. Następnie pytamy, o której powinniśmy zacząć pracę, by ciasto było gotowe na 17:00. Wszystkie te proste pojęcia i obliczenia w bardzo naturalny sposób rozwiną u kilkulatków zdolności matematyczne.

Podstawowe techniki gotowania
Dzieci, które mają do czynienia jedynie z zabawkową kuchnią, raczej nie znają różnicy pomiędzy mieszaniem, ubijaniem a rozsmarowywaniem. Tymczasem to najczęściej wykonywane w kuchni czynności i warto zaznajomić z nimi już najmłodsze pociechy. Ubijania najłatwiej nauczyć, pozwalając dziecku trzymać mikser. Mieszanie można przećwiczyć na suchych składnikach, np. na mące i cukrze. Dziecko nie tylko poznaje różne rodzaje technik kuchennych, ale także ćwiczy koordynację ruchową.

Odmierzanie
To coś, co uwielbia chyba każde dziecko. Aby nauczyć swoją pociechę poprawnego odmierzania składników, przygotuj zestaw czterech szklanek lub naczyń różnej wielkości. Jedna z nich po napełnieniu może np. odpowiadać ilości określonej w przepisie jako 1 i 1/4 szklanki, druga – 3/4 szklanki itp. Dla dziecka dopasowywanie wielkości przygotowanych naczyń do ilości podanych w przepisie i odmierzanie w ten sposób składników to doskonała lekcja i spore wyzwanie. Ważne, by zwracać uwagę nie tylko na poprawny wybór miarki przez malucha, ale też na dokładność. W przypadku wielu przepisów skrupulatne odmierzanie decyduje bowiem o tym, czy dany wyrób lub wypiek się udadzą.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!