dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Jak rozpoznać u dziecka zespół Aspergera?

dzieci.pl 2011-03-16 08:15 31 opinii

Zespół Aspergera jest chorobą mało znaną, jednak coraz częściej diagnozowaną. Jej rozpoznanie jest trudne i długotrwałe ze względu na specyfikę objawów.

Jak rozpoznać u dziecka zespół Aspergera?

Zdarza się, że symptomy zespołu Aspergera pozostają nie zakwalifikowane do tego typu jednostki chorobowej i bywają nieodkryte do osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego. Zdarza się też, że nastolatka uznaje się za ekscentryka, nie podejrzewając wystąpienia choroby.

Cechy tej choroby widoczne są dość wcześnie, nie łatwo jednak uznać, że wymagają specjalistycznych konsultacji. Dlaczego? Z obserwacji wynika, iż dziecko rozwija się prawidłowo, zaś jego trudności w społecznym funkcjonowaniu przypisuje się skutkom wychowania, zakładając poprawę zachowania, gdy kilkulatek trafi do grupy przedszkolnej lub szkolnej. Większość rodziców i nauczycieli stwierdza wtedy występowanie trudności wychowawczych i bywa, że problem zostaje w dalszym ciągu niezdiagnozowany.

Zespół Aspergera u najmłodszych

Rosalyn Lord umieszcza zespół Aspergera w spektrum chorób autystycznych, zwracając uwagę na pewne charakterystyczne cechy związane z zaburzeniami komunikacji. Dziecko może sprawiać wrażenie zupełnie prawidłowo rozwijającego się, gdy jest obserwowane w domu. Zdaniem rodziców, nic nie budzi podejrzeń. Bywa, że niektóre dzieci początkowo wykazują pewne opóźnienia w rozwoju mowy, które zazwyczaj udaje się „nadrobić”. Czasami maluchy są mniej ruchliwe. Jednak to, co powinno budzić niepokój, dotyczy funkcjonowania społecznego dziecka. Problemy stają się wyraźne, gdy chłopiec lub dziewczynka spędzają czas w grupie (w przedszkolu, szkole). Występują trudności z zabawą i spontanicznymi zachowaniami oraz charakterystyczne dla zespołu Aspergera działania schematyczne.

Trudności w komunikacji są zauważalne niemal od razu. Nie jest możliwa swobodna rozmowa, a maluch podejmuje dość „nietypowe” tematy. Już w wieku przedszkolnym zaczynają pojawiać się specyficzne zainteresowania, znacznie różniące się od pasji innych dzieci w tym wieku np. obsesyjne zainteresowania militariami, samochodami, zwierzętami. Można też dostrzec trudności z wyrażaniem emocji. W sytuacjach nietypowych, nowych dziecko czuje się zagrożone, co wiąże się z dużym stresem i chęcią ucieczki. Dobrze czuje się we własnym świecie. W przypadku rozwoju umiejętności poznawczych, na uwagę zasługuje fakt, iż maluch ma łatwość w zapamiętywaniu wybranych faktów i informacji.

Można zadać pytanie: czy to nie autyzm? Zespół Aspergera różni od autyzmu chęć nawiązywania kontaktu. Dzieci z zespołem Aspergera, jak wskazuje R. Lord, wykazują zainteresowanie nawiązywaniem relacji z innymi dziećmi oraz dorosłymi.

Zespół Aspergera w szkole

Wiele dzieci trafia do szkoły bez diagnozy tej jednostki chorobowej. Już na pierwszy rzut oka młody człowiek ma trudności w komunikacją i kontaktami z innymi. Dzieci bywają określane jako mało dojrzałe. Wyjaskrawiają się emocje, takie jak agresja czy wybuchowość, trudne do akceptacji przez grupę. W rozwoju poznawczym postęp bywa porównywalny do rozwoju innych dzieci, jednak dziwi niejednokrotnie skupianie się dziecka na jednym temacie.

Pogłębiają się jednak kłopoty w kontaktach z rówieśnikami. Pojawiają się nieliczne związki z wybranymi osobami, jednak trudno je nazwać np. przyjaźnią. U dziecka z zespołem Aspergera nie rozwijają się umiejętności interpersonalne, które ułatwiają się nawiązywanie kontaktów. Najczęściej te trudności pogłębiają się, gdyż z powodu nieakceptacji dziecko, a potem młody człowiek coraz bardziej uciekają do swojego wewnętrznego świata.

W toku dorastania, dojrzewania coraz boleśniejszy staje się brak akceptacji w środowisku. Młody człowiek nie potrafi być spontaniczny, nie ma ukształtowanego myślenia symbolicznego, co jeszcze bardziej utrudnia jego społeczne funkcjonowanie. Nie rozumie przysłów i znanych porównań, trudno jest mu myśleć abstrakcyjnie. Rozwój dziecka zależy w dużej mierze od warunków, w jakich się wychowuje. Akceptacja i zrozumienie ze strony rodziców i nauczycieli, ich duża czujność pozwolą nie tylko zdiagnozować ZA, ale również zadbać o właściwe traktowanie i wspomaganie dziecka z zespołem Aspergera.

KKZ/ ASO

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZDROWIU I WYCHOWANIU DZIECKA:

Zespół Aspergera?

Czy Twoje dziecko ma depresję?


Opinie (31)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
7
~ulu 2011-03-17 (15:55) 4 lata 13 dni 12 godzin i 7 minut temu

ci psycholodzy to we wszystkim widzą chorobę
to że ktoś jest inny niż wszyscy i ma inny sposób myślenia i nie chce się z innymi kontaktować to nieoznacza że jest chory jeszcze tak dalej a ci psycholodzy wszystko uznają za chorobę

odpowiedz

8
0
~ela 2013-09-17 (20:23) 1 rok 6 miesięcy 13 dni 7 godzin i 39 minut temu

przede wszystkim, to diagnozę musi postawić psychiatra albo neurolog ( i to nie byle jacy!!!!!!) , bo psycholog nie posiada takiej "możliwości" i wiedzy...psycholog jest od prowadzenia terapii.Ja z synem chodziłam do psychologa od 2-go roku życia, teraz ma 7 i pół, i pani cały czas stwierdziła, że szukam dziury w całym, a że neurolog po 10 min. stwierdziła ZA, to psycholog powiedziała, że to jest nie poważne!!!!! teraz, po tylu latach doszła do wniosku, że syn ma pewne cechy autystyczne............... a przez ten czas można było dziecku pomoc...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~xyz 2011-03-17 (15:45) 4 lata 13 dni 12 godzin i 17 minut temu

?
jeżeli na lekcjach rysuje samochody, felgi samochodowe a w gimnazjum na religii czytałem czasopisma motoryzacyjne to czy to jest normalne?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
3
~lilika 2011-03-17 (16:27) 4 lata 13 dni 11 godzin i 35 minut temu

zespół aspergera MUSZĄ orzec SPECJALIŚCI a nie domorośli psycholodzy
miałam problem ponieważ paniom w przedszkolu wydawało się, że coś jest nie tak z dzieckiem-w porządku-od tego są żeby zwrócić uwagę, obejrzała córkę przedszkolna psycholog i wręczyła mi dosłownie do ręki słuchawkę do swojej znajomej psycholog w jednej z poradni, która po szeregu testów przeprowadzanych u niej w gabinecie a nie w grupie rówieśniczej orzekła, że będziemy się spotykać co dwa tygodnie, ponieważ będzie córkę testować w kierunku zespołu Aspergera. W opinii, którą mi wydała wyliczyła same ułomności, opóźnienia itd. Na moje stwierdzenie na wizycie, kiedy 4-letnia córka nie umiała rozróżnić prostokąta od kwadratu,że nie zawsze rodzic wie co dziecko powinno umieć zanim go poślemy do przedszkola (córka od września poszła do przedszkola a badanie było przeprowadzane na początku grudnia), napisała, ze matka sama przyznała, że nie interesowała się rozwojem dziecka.... TAk więc, po otrzymaniu opinii a potem telefonie bezpośrednio do domu, gdzie pani z poradni zaoferowała mi swe usługi w celu dalszego testowania dziecka, lekko mówiąc załamałam się, ale zaczęłam rozpytywać się o dobrego, profesjonalnego psychologa. Polecono mi zespół specjalistów przyjmujących w jednym z naszych miast wojewódzkich, gdzie się wybrałyśmy, oczywiśćie diagnoza była zupełnie przeciwstawna, orzeczono, że córka ma jedynie późniejszy rozwój mowy, który może zniwelować logopeda i tyle. POwiem jedno-Rodzice-jeśli macie jakiekolwiek podejrzenia albo szkoła bądź przedszkole podejrzewa cokolwiek u Waszego dziecka- korzystajcie z pomocy SPECJALISTY!!!!!! Ja miałam przez tzw psychologa z poradni szkolnej-2 miesiące wyjęte dosłownie z życia.... mieszkam w niewielkiej wsi, córka chodzi tam do przedszkola, dzięki pseudo psychologowi przedszkolno-szkolnemu i jej znajomej- mojemu dziecku-DOSŁOWNIE została przypięta etykietka dziecka opóźnionego, kłopotliwego itd. Odkręcanie tej durnej sytuacji kosztowało mnie mnóstwo nerwów i siwych włosów!!!! Nie życzę nikomu!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~EQUILIBRIUM 2014-07-11 (18:21) 8 miesięcy 19 dni 9 godzin i 41 minut temu

Ja mam Zespol Aspergera i to wszystko co tu piszecie juz od lat co do joty do mnie pasuje, lubie astronomie, fizyke, nanotechnologie, cybernetyke, kody i algorytmy, itp. i nawet probuje… zbudowac wehikul czasu, poza tym fascynuje mnie film pt: Equilibrium i ksiazka Rok 1984 Orwella, tez mialem nauczanie indywidualne i wrogow mam do dzis i 8 razy rzucala mnie dziewczyna, teraz chodze z Iwoną, ktora akceptuje moje „naukowe teorie” i inne „dziwactwa”, bo sama taka jest, jestem z Chojnic 89-604 pomorskie. Poza tym zapraszam na moje profile: NK – Henryk 8 Tudor DVD, Twitter - Henryk3D oraz Facebook – Pixel Elektro Abchazyjski, z gory thanks i pozdr…

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~Julia 2012-03-15 (09:52) 3 lata 15 dni 18 godzin i 10 minut temu

moje dziecko ma zdiagnozowany ZA ,ale żadnej pozytywnej pomocy,poza poradą :"z tym można żyć.",a wszelkiego rodzaju pseudopublikacje (patrz wyżej:zespół Aspergera?) dowodzą ,że polski psycholog (p.Aleksandra Zazulak) nie ma pojęcia o czym pisze.I po co? W Krakowie jest poradnia dobrze przygotowanych psychologów . Pani Zazulak, dzieci z zespołem A najczęściej mają bardzo wysoki iloraz inteligencj,co doskonale fałszuje i utrudnia diagnozę...i świetnie sobie radzą z wszelkimi rodzajami testów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
2
~Aspeger 2013-03-23 (12:20) 2 lata 7 dni 15 godzin i 42 minuty temu

Janusz Korwin-Mikke jest osobą z wyraźnymi cechami zespołu Aspergera. Jest ekscentrykiem, widoczne są u niego echolalie - szczególnie na wizji, gdy jest zestresowany przed kamerami. Jest on człowiekiem silnie zrytualizowanym, przytaczającym różne przykłady i używającym takich samych sformułowań - pomimo upływu lat. Widoczny jest u niego brak empatii, skłonność do walenia prosto z mostu, obsesyjne zainteresowanie cybernetyką, ekonomią, teorią ewolucji. Przejawia także sztywność ruchów powiązaną z brakiem dobrej koordynacji.

odpowiedz

7
0
~elf 2012-03-16 (16:18) 3 lata 14 dni 11 godzin i 44 minuty temu

Jestem mama Aspi - córeczka 9 lat. ten artyków jest bardzo ogólny, brak artykułów jak maja radzic sobie rodzice w terenie! gdzie szukać pomocy poza Wrszaweą i innymi dużymi miastami, pedioatrzy maja czesto zerowe pojecie o zaburzeniu.

odpowiedz

13
2
~sabi 2011-03-17 (17:57) 4 lata 13 dni 10 godzin i 5 minut temu

ASPI
Mój 11letni syn ma ZA-zdiagnozowany od 4 lat.Początki były trudne,gdyż nauczyciele jak większość tu "SPECÓW" twierdzili , że to jedynak. Początek podst-to był horror, aspołeczność mojego syna była wszędzie widoczna w szkole u znajomych dopiero po specjalnych szkoleniach nauczycieli w szkole zaświeciło światełko w tunelu. Syn nigdy nie miał problemów z nauką w wieku 4 lat biegle czytał, interesuje go chemia i architektura. Można z tym żyć i to bez leków, potrzeba jednak czasu by wypracować sobie schemat dnia.Radzę poszukać fachowej literatury i powodzenia:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~ola 2012-03-13 (17:48) 3 lata 17 dni 10 godzin i 14 minut temu

To wszystko nie jest takie proste,jestem mama As 12 lat ...bywa naprawde ciezko... najgorzej bylo jak mieszkalam w polsce za granica jest wieksza tolerancja ...i pomoc,to smutne zeby nasz kraj nie pomagal i tzrebabylo z tego powodu emigrowac ...podziwiam mamy ,ktore musza w tych warunkach sie zmagac z chorym dzieckiem...

odpowiedz

8
2
~masakra 2012-03-13 (17:23) 3 lata 17 dni 10 godzin i 39 minut temu

mój szef ma autyzm i co mam zrobic?

odpowiedz

6
5
~ZA 2011-03-17 (15:44) 4 lata 13 dni 12 godzin i 18 minut temu

Panie redaktorze
jestem osobą "dotkniętą" (w cudzysłowie bo nie czyję żeby to była dla mnie jakaś szkoda) ZA i jedno co mogę stwierdzić to to że jak się robi "kopiuj + wklej" to wypadało by użyć trochę świerzszych źródeł bo to co tu jest to stan wiedzy o ZA z przed ok 30 lat z USA...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~mer 2011-03-17 (15:46) 4 lata 13 dni 12 godzin i 16 minut temu

jak to się leczy
znam takie dziecko

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~adi 2011-07-19 (09:37) 3 lata 8 miesięcy 11 dni 18 godzin i 25 minut temu

Polecam przeczytac ksiazke Jodie Picoult " W naszym domu".

odpowiedz

6
1
~kora 2011-04-27 (22:11) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 5 godzin i 51 minut temu

mam w domu dwóch takich
Mam dwóch synów z ZA, czasami jest trudno a czasami wspaniale, najtrudniejszą sprawą jest to że nasze państwo nie udziela żadnej sensownej pomocy finansowej oraz terapeutycznej, mając dwóch synów z ZA muszę stawać na głowie żeby i zarobić i znaleźć czas na ich wychowanie, a nie jest to łatwe, gdy jest się samotną matką

odpowiedz

6
3
~stefan 2011-03-17 (16:03) 4 lata 13 dni 11 godzin i 59 minut temu

Spotakałem na swojej drodzę osbę z AS
trudno było......trzeba być dobrze przygotowanym do drogi z taką osobą.....często konkretne słowa w kontekście wypowiedzi mają inne znaczenie dla nas, a inne dla AS.

odpowiedz

6
3
~Hubert 2011-03-17 (15:47) 4 lata 13 dni 12 godzin i 15 minut temu

ZA
Chyba mój kolega z klasy ma Zespół Aspergera

odpowiedz

3
7
~mama 2011-03-17 (15:33) 4 lata 13 dni 12 godzin i 29 minut temu

to ciekawe
dziekuje za te informacje, uspokoily mnei troche...

odpowiedz