www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Masturbacja dziecięca - zaburzenie czy norma?

Dzieci.pl 2013-03-26 09:58 10 opinii

Masturbacja, niekiedy nazywana też onanizowaniem się, jest absolutnie naturalną czynnością. Może występować już u bardzo małych dzieci. Co ciekawe badacze zajmujący się tematem udowodnili, że dotykanie występuje także w życiu płodowym, a więc odkrywanie ciała zaczyna się dość szybko.

Masturbacja dziecięca - zaburzenie czy norma?

Pracując z dziećmi, ich opiekunami i nauczycielami zauważyłam, że szczególnym tematem jest masturbacja. Dorośli chcąc o niej powiedzieć, zaniepokojeni zachowaniem dziecka najczęściej mają problem już z samym nazwaniem tej czynności. W ten oto sposób słyszę o „ściskaniu”, „pocieraniu”, „jeżdżeniu”, „no wie pani, TO”, itd. Wyobraźnia dorosłych w tym zakresie wydaje się nie mieć granic. A niekiedy przywołuje tak ogromne zażenowanie, że brak im w ogóle jakichkolwiek słów. Pojawiają się tylko pąsy na polikach. Tymczasem mowa o zwykłej masturbacji.

Masturbacja, niekiedy nazywana też onanizowaniem się, jest absolutnie naturalną czynnością. Może występować już u bardzo małych dzieci. Co ciekawe badacze zajmujący się tematem udowodnili, że dotykanie występuje także w życiu płodowym, a więc odkrywanie ciała zaczyna się dość szybko. Eksplorowanie ciała to naturalny etap rozwoju, którego nijak nie da się zatrzymać ani ominąć. Tak jak niemowlęta odkrywają, że mają paluszki u rąk, nóg, pępek, tak w którymś momencie (najczęściej po tym, gdy zostaną zdjęte pieluchy) odkrywają coś jeszcze - równie ciekawego i atrakcyjnego. Czasem przez zupełny przypadek (np. przez ocierające pasy od fotelika samochodowego), a czasem poprzez poznawanie swojego ciała dziecko odkrywa, że odpowiednie dotykanie określonego miejsca przynosi przyjemność. Oczywiście nie oznacza to, że każde małe dziecko będzie się masturbować w sposób prowadzący do jakiegoś punktu kulminacyjnego, ale prawie każde zaciekawi się swoim ciałem. Będzie chciało się dotykać, oglądać i podglądać innych. Niektóre maluchy nie będą się w ogóle autostymulować, a jeszcze inne będą to robiły dla otumanienia, a nie czerpania przyjemności. Masturbacja pojawia się zazwyczaj w wieku 3-5 lat i występuje z bardzo różną częstotliwością.

Małe dzieci sprawiają sobie przyjemność najczęściej z dwóch powodów. Pierwszy to efekt zwykłej ciekawość ciała. Wyrazu szacunku dla samego siebie oraz zdrowego, narcystycznego zaangażowania we własną osobę. Drugi to chęć rozładowania odczuwanego napięcia czy relaksacji.

Uwaga dla rodziców! Masturbacja u małych dzieci, choć daje to samo odczucie orgazmu co u dorosłych, nie ma tego samego seksualnego podtekstu! Maluchy nie wiedzą nic o istnieniu seksu ani nie mają żadnych wyobrażeń na ten temat. Nieprawdą też jest, że masturbacja u małych dzieci świadczyć może o wykorzystywaniu seksualnym. W przypadku molestowania najmłodsze dzieci prawdopodobnie prędzej wyciszą się, wycofają lub będą mieć kłopoty ze snem, niż zaczną nadmiernie eksplorować swoje ciało. Czym innym jest natomiast podejmowanie przez dziecko działań zapraszających do wspólnego dotykania się - te powinny już zwrócić uwagę dorosłych.

Bez względu na wszystko, to dwie zupełnie różne rzeczy – mieć świadomość tego, że dziecięca masturbacja to coś normalnego i naturalnego, a realne i rzeczywiste mierzenie się z nią u własnego dziecka.

W większości przypadków przyłapanie malucha na masturbowaniu, wiąże się z odczuwaniem przez rodzica silnego zawstydzenia, zażenowania, onieśmielenia, niekiedy z bezradnością, a czasem wręcz ze złością. Szczególnie gdy dziecko zaczyna się autostymulować w obecności gości. Wówczas nikomu nie jest do śmiechu. Niektórzy wręcz popadają w popłoch, bo trudno im sobie wyobrazić, że tak małe dzieci to robią.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Marta Żysko-Pałuba
autor porady:

Marta Żysko-Pałuba

Psychologia

Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
55
~csac 2013-03-30 (11:37) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 19 godzin i 50 minut temu

ja mam jeden sposób dać po łapach i po ryju skuteczność 100% dopoki jest w MOIM domu na MOIM garnuszku w glowie bedzie miec jedynie nauke i NORMALNA zabawe! Kto to słyszał....

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
39
~do psychologa!! 2013-05-24 (15:54) 4 lata 6 miesięcy 20 dni 15 godzin i 33 minuty temu

uwazam ze to nienormalne zjawisko przynajmniej jesli chodzi o małe dzieci,sama mam maluchy w wieku przedszkolnym i szkolnym i staram sie dawać im po prostu tyle milosci i czułosci zeby nie musiały rozładowywać napięcia w taki sposob.jeszcze nigdy nie zauwazylam zeby któres z nich bawiło sie genitaliami

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi