www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Mój przedszkolak się masturbuje – co robić?

Dzieci.pl 2013-05-10 14:28 3 opinii

Dorośli mają kłopot, by o masturbacji swobodnie rozmawiać pomiędzy sobą, a co dopiero z dzieckiem. Tymczasem sytuacja jest i zareagować jakoś trzeba. Bezwzględnie należy pamiętać, że masturbacja jest naturalnym i zdrowym zachowaniem dla ludzi w każdym wieku. Również dla dzieci.

Mój przedszkolak się masturbuje – co robić?

Wyobraź sobie sytuację. Odbierasz dziecko z przedszkola i dostajesz informację: „Pani dziecko TO robi”. Najpierw szok i niedowierzanie. Potem zawstydzenie i lekki popłoch. Potem strach, że może z moim dzieckiem dzieje się coś złego. Niekiedy złość „ja ci pokażę!”.
Albo inna sytuacja. Wchodzisz do pokoju dziecka i natykasz się na jego spoconą twarz, przyspieszony oddech, czerwone wypieki i ruch całego ciała przypominający seks. Jak zareagować? Co zrobić? Uciec? Przerwać? Nakrzyczeć? Zakazać?

Dorośli mają kłopot, by o masturbacji swobodnie rozmawiać pomiędzy sobą, a co dopiero z dzieckiem. Tymczasem sytuacja jest i zareagować jakoś trzeba. Bezwzględnie należy pamiętać, że masturbacja jest naturalnym i zdrowym zachowaniem dla ludzi w każdym wieku. Również dla dzieci. Nie stanowi świadectwa żadnego zaburzenia. Rozmowa na ten temat nie powinna stanowić źródła wstydu czy zażenowania. Oczywiście każda dyskusja powinna być dostosowana do wieku odbiorcy i jego potrzeb.

Małe dzieci (do końca przedszkola) potrzebują wiedzieć jak mają się zachowywać kiedy odczuwają taką potrzebę. Rodzice w obliczu takiej sytuacji powinni pomyśleć o niej jak o lekcji dotyczącej manier i „grzecznego” zachowania się. Wszak rodzic uczy swoje dziecko tego, że nie powinno grzebać w nosie, dłubać w zębach, pokazywać języka, głośno bekać, powinno zasłaniać usta gdy kaszle itd. Dorosły przekazuje dziecku informacje, jak należy się zachować. Bez zbędnego wyjaśniania, tłumaczenia i wdawania się w dokładne i szczegółowe podawanie podłoża teoretycznego. Tak samo rzecz się ma z masturbacją. Małe dziecko potrzebuje wiedzieć, że to czynność, którą można robić tylko w domu i w miejscu, w którym nikt nie widzi dziecka. Należy mu wyjaśnić, że takie dotykanie swojego ciała jest rzeczą prywatną i intymną – nawet jeśli dorosły sądzi, że dziecko nie do końca rozumie o czym mówimy.

Wiadomo jednak, że nawet najbardziej otwarci i tolerancyjni dorośli w obliczu takiego wydarzenia najczęściej w pierwszym odruchu tracą grunt pod nogami i wpadają w popłoch.

Co robić?
1. Uspokój się. Nie panikuj!
Reakcja dorosłego w obliczu takiej sytuacji najczęściej prowadzi do wywołania u dziecka poczucia winy i wstydu. Zazwyczaj bowiem sam zażenowany, krzyczy, zakazuje, niekiedy wyśmiewa, a czasem oskarża. W konsekwencji dziecko może odczuwać niechęć do badania własnego ciała co w życiu dorosłym może utrudnić mu czerpanie przyjemności z seksualnych zbliżeń. Tego pewnie żaden rodzic nie życzy swojemu dziecku. Jeśli więc czujesz się zasmucony, zażenowany, rozzłoszczony czy zaniepokojony, opuść pomieszczenie. Wyjdź i wróć do dziecka dopiero wtedy, gdy emocje opadną. Wykorzystaj ten czas na zaplanowanie tego co chcesz powiedzieć dziecku i w jaki sposób. Rozwaga to bardzo dobry doradca.

2. Ignoruj.
Jedną z najlepszych reakcji dorosłego na masturbację jest ignorowanie dziecka. Można to zrobić na dwa sposoby. Patrz w innym kierunku niż jest dziecko, zajmij się działalnością, która skoncentruje twoją uwagę na czymś innym. Jeśli jednak masturbacja ma charakter nawykowy, zdarza się każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie, a przy tym twoje dziecko wykazuje inne cechy napięcia emocjonalnego – pomyśl o konsultacji ze specjalistą. Być może dziecko wymaga wsparcia kogoś z zewnątrz.

3. Przekieruj uwagę dziecka na inną czynność.
Jeśli zignorowanie zachowania dziecka jest za trudne dla rodzica, bo nadal czuje się on zakłopotany i nie chce pozostawić sytuacji samej sobie, może ją przerwać. Ale uwaga! Przerwanie nie może być przeprowadzone w sposób karzący, ośmieszający czy jakikolwiek inny, który wywoła negatywne emocje u dziecka. Ba! Przerwanie masturbacji powinno odbyć się w taki sposób, aby dziecko nie do końca zdawało sobie sprawę z tego, dlaczego to robisz. Wiadomo bowiem, że im większą wagę przykłada się do jakiegoś zachowania, tym większe pojawia się ryzyko częstszego pojawiania się go. W związku z tym, kiedy w twoim pobliżu maluch zaczyna się masturbować, a ty chcesz to zakończyć, zaproponuj dziecku cokolwiek, co odciągnie go od tej aktywności. Możesz więc zaproponować dziecku jakąkolwiek czynność angażującą rączki (jeśli robi to rękoma). Może to być wspólne rysowanie, granie w piłkę, zabawa lalką czy innym przedmiotem itd. Jeśli dziecko ociera się o jakiś przedmiot, własną piętę, robi to na leżąco – musisz sprawić, aby zechciało zmienić swoje położenie. Poproś, by podeszło do ciebie, coś ci przyniosło. Zaproponują zabawę w berka, chowanego itd.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
7
~mama Kasia 2013-05-24 (15:51) 4 lata 6 miesięcy 20 dni 15 godzin i 35 minut temu

dać mu po łapach i powiedziec ze to grzech i ze jak nie przestanie to pójdzie do piekła

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~679 2014-08-19 (02:36) 3 lata 3 miesiące 26 dni 4 godziny i 50 minut temu

pokazać dziecku jak to sie robi proste . dzieciak sie nauczy i bedzie sobieod rodziców nauki kurde zbierał. jak chłoak to se trzepnie a jak dziewczyna to se potrze proste

odpowiedz