www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Nowe potrawy w posiłkach dziecka

Dzieci.pl 2015-06-19 14:27 0 opinii

Masz wrażenie, że twoje dziecko ciągle je to samo? Martwisz się, że jego dieta nie dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników? Można to zmienić - poniżej znajdziesz kilka porad, jak to zrobić.

Nowe potrawy w posiłkach dziecka

Przede wszystkim nie porównuj dziecka do osoby dorosłej. Maluch lubi powtarzać utarte schematy. Ile razy słyszał tę samą bajkę? Ile razy chce oglądać tę samą śmieszną minę taty? Ile razy potrafi zjeżdżać tą samą zjeżdżalnią? No właśnie. Przyzwyczajasz dziecko do pewnych rytuałów i dlatego też wprowadzanie nowych rzeczy czy nowych smaków musi potrwać. Dziecko potrzebuje czasu, żeby się do nich przyzwyczaić i polubić.

Wspólne posiłki
Ważne jest, aby jeść wspólnie z dzieckiem. Przystaw krzesełko do wspólnego stołu. Pozwól na obserwację tego, co robi cała rodzina. Jest to również dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych rodziny. Jeśli do tej pory jedliście mało warzyw oraz żywność wysoko przetworzoną, to postaraj się z tego zrezygnować i do codziennych posiłków wprowadź kasze, świeże warzywa, pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe, a smażone mięsa zastąp duszonymi lub gotowanymi na parze.

Jeśli na stole będą królowały zdrowe produkty, to dziecko może samodzielnie po nie sięgać, sprawdzać konsystencję, gnieść, próbować, a z czasem jeść. Jedzenie połączone z zabawą pozwoli na zwiększenie zainteresowania nowymi produktami.

Pamiętaj jednak, że małe dziecko nie potrzebuje wyszukanych potraw, wystarczą pojedyncze produkty: ugotowane brokuły, ziemniak i kawałek mięsa, czy sypka kasza oraz gotowana marchewka.

Nie dziw się, że dziecko nie chce jeść np. buraczków, skoro tata ich nie lubi. Dziecko uczy się przez obserwację. Jeśli zobaczy, że dana potrawa smakuje rodzinie, że wszyscy ją jedzą, to na pewno się z czasem na nią także zdecyduje.

Estetyka potraw
Czy zastanawiałaś się dlaczego dziecko nie lubi np. kaszki czy pietruszki? Porozmawiaj z nim. Pozwól mu opisać nielubiane dania. Jeśli powtarzają się te same określenia np. papka czy pływające farfocle, to znak, że dziecku nie odpowiada konsystencja potraw. Spróbuj podać tę samą rzecz w innej formie. Zamiast tartych buraczków zaserwuj je w całości lub w plasterkach, które dziecko może wziąć do ręki i zjeść samodzielnie. Kaszkę zrób bardziej gęstą, uformuj kubeczkiem w babeczki i udekoruj owocami lub nie posypuj zupy pietruszką tylko dodaj ją do kotlecików.

W przypadku przedszkolaków, które uwielbiają we wszystkim pomagać możesz zachęcić dziecko do samodzielnego zdobienia posiłków. Wtedy nawet nowa potrawa będzie atrakcyjna i jest większa szansa, że ją dziecko spróbuje.

Cierpliwość
W oferowaniu i zachęcaniu dziecka do nowych smaków należy wykazać się dużą cierpliwością. Nowy produkt należy oferować kilka lub kilkanaście razy. Z badań wynika, że rodzice zniechęcają się najczęściej po 3-4 próbach, a dziecko może wymagać nawet 10-12 podejść z tym samym nowym smakiem. Okazuje się, że na preferencje smakowe dziecka ma wpływ dieta matki w ciąży. Jeśli już w okresie płodowym dziecko miało zróżnicowaną i wyrazistą dietę, to łatwiej będzie sięgało po nowe produkty, niż kiedy dieta w ciąży była eliminacyjna czy pozbawiona przypraw.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Weronika Weremko-Oszuścik
autor porady:

Weronika Weremko-Oszuścik

Dietetyka Poradnia dietetyczna Dieta4U

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!