www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Odrzucone dzieci to agresywni dorośli

Dzieci.pl 2012-06-14 10:21 55 opinii

Naukowcy odkryli, co stoi za wrogim i agresywnym zachowaniem w stosunku do innych ludzi, a także dlaczego niektóre osoby nie potrafią stworzyć udanego związku. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać we wczesnym dzieciństwie. Punktem zapalnym nie jest jednak, jak dotychczas sądzono, zła relacja z matką, ale brak miłości i odrzucenie ze strony ojca.

Odrzucone dzieci to agresywni dorośli

Badacze dokonali wnikliwej analizy wielu międzynarodowych badań, dotyczących wpływu akceptacji bądź odrzucenia przez najbliższych na rozwój psychiczny dziecka i jego funkcjonowanie w życiu dorosłym. Okazało się, że akceptacja ze strony opiekunów w dzieciństwie, szczególnie pochodząca od ojca, ma istotne znaczenie w formowaniu się osobowości dziecka.

- W międzynarodowych badaniach, prowadzonych od pół wieku, nie znaleźliśmy silniej oddziałującego doświadczenia na rozwój i kształtowanie osobowości, jak doświadczenie odrzucenia w dzieciństwie przez rodziców - podkreśla Ronald Rohner z University of Connecticut, współautor badania opublikowanego w "Personality and Social Psychology Review".

Eksperci doszli do wniosku, że poczucie odrzucenia sprawia, że dzieci stają się niepewne i lękliwe, a także mają większą skłonność do wrogiej i agresywnej reakcji w kontaktach z innymi. W dodatku trauma z dzieciństwa trwa nadal w życiu dorosłym i często utrudnia lub wręcz uniemożliwia stworzenie ufnej i intymnej więzi z partnerem.

Rohner i współpracownicy zauważyli ponadto, że w momencie odrzucenia zostają aktywowane te same obszary mózgu, co w przypadku odczuwania fizycznego bólu.

- Jednak w przeciwieństwie do zwykłego fizycznego bólu, po bolesnym doświadczeniu odrzucenia ludzie mogą dochodzić do siebie przez wiele, wiele lat - mówi Rohner.

Analiza pokazała również, że chociaż zazwyczaj odrzucenie pochodzi w równym stopniu od obojga rodziców, to brak miłości ze strony ojca może mieć największy wpływ na osobowość młodego człowieka. Dzieje się tak przypuszczalnie dlatego, że zazwyczaj ojcowie mają wyższy interpersonalny status i prestiż w rodzinie.

Badacze stwierdzają, że dowód na ogromne znaczenie miłości ojca do dziecka, może pomóc w przekonaniu mężczyzn, aby bardziej angażowali się w opiekę nad swoimi pociechami, jak również ograniczyć tendencję do obwiniania matek za problemy psychiczne dzieci.

- Duży nacisk na znaczenie postaci matki i macierzyństwa w Ameryce doprowadził do niewłaściwej skłonności do obwiniania matek za problemy behawioralne i adaptacyjne dzieci, podczas gdy ojcowie mają często większy niż matki wpływ na powstanie takich problemów - podsumowuje Rohner.

ooo/ tot (PAP)/kgmJUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (55)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
1
~bozka53 2012-06-15 (16:19) 5 lat 1 miesiąc 9 dni 8 godzin i 19 minut temu

I wcale sie nie zgodzę,bo ja akurat byłam pupilem ojca a z matką miałam niepoprawne relacje ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~smutna ktosia 2013-05-24 (02:09) 4 lata 2 miesiące 22 godziny i 29 minut temu

to nieprawda,najbardziej bolesne i dramatyczne dla dziecka jest odrzucenie ze strony matki

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
4
~R 2013-09-19 (22:37) 3 lata 10 miesięcy 5 dni 2 godziny i 1 minutę temu

moja matka jest beznadziejna kiedy mialam 15 lat urodziła moją siostre i dosłownie rozpłynęłam się tzn nie bylo mnie już dla Niej. Nigdy potem mi nie pomagała a wrecz utrudniała życie, na studiach zawsze przed najgorszymi egzaminami sie awanturowała, kiedy po wielu godzinach pracy wracałam mokra i zziębnięta (40h) z pracy nawet po mnie nie podjechała tzn może 3 razy w ciągu 4 lat. Często awanturowała się tak że z nerwów nie mogłam jeść. Moją dziś 12 letnią siostrę (nie wychowaną totalnie a wiem co mówię bo jestem pedagogiem) faworyzowała zawsze, tak jakoś 4 lata temu ,,młoda,, potrafiła minąć mnie i opluć a matka nie reagowała a kiedy Ja to robiłam to krzyczała na mnie i wyzywała. Dzisiaj mam 26 lat i jestem zmuszona kiedy ich odwiedzam odrabiac zadania z ich dzieckiem a matka do dziaj nastawia siostre przeciw mnie. Pomine milczeniem ciagle wyzwiska pod moim adresem, agresje do dzisiaj by mnie bu=ila gdyby mogla. Paradoksalnie dla obsych jest bardzo mila, wszystkim pomaga a mi zawsze chce zaszkodzic

odpowiedz

2
2
~ola 2012-06-16 (09:03) 5 lat 1 miesiąc 8 dni 15 godzin i 35 minut temu

Nareszcie odczepili się od matek które były za wszystko odpowiedzialne,nadopiekuńcze żle,nie kochały żle,za bardzo kochały żle,nie interesowały się też żle.No i były wyłącznie swoją postawą odpowiedzialne i za bandytę i nieudacznika.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~czuła matka 2013-05-24 (02:13) 4 lata 2 miesiące 22 godziny i 25 minut temu

na szczescie miałam dobrego ojca ktory mnie kochal i doceniał,tylko dzięki Niemu dzisiaj potrafie obdarzać swoje dzieci miłoscią i czułoscią

odpowiedz

2
0
~dojrzała osobowosc 2013-05-24 (02:11) 4 lata 2 miesiące 22 godziny i 27 minut temu

mam w bliskim otoczeniu kobiete której wyrzekł sie ojciec w dziecinstwie i jest ona bardziej spokojna i zrównowazona niz jej narzeczony psycholog i pedagog którego matka jest toksyczna kobietą i DDA

odpowiedz

3
7
~mac 2012-06-15 (07:36) 5 lat 1 miesiąc 9 dni 17 godzin i 2 minuty temu

tylko tyle o tym napisze bzdura!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~www 2012-07-26 (19:13) 4 lata 11 miesięcy 28 dni 5 godzin i 25 minut temu

Agresja bierze się z kilku rzeczy 1)o wiele niższa inteligencja logiczna i/lub emocjonalna niż najczęściej występująca 2)o wiele wyższa inteligencja logiczna i/lub emocjonalna niż najczęściej występująca 3) subiektywna niesprawiedliwość odczuwana przez agresywną osobę 4) bieda ,niedocenianie w pracy i obawa przed konkurencją 5) myślenie rasistowskie

odpowiedz

2
0
~Pa 2012-06-26 (10:56) 5 lat 28 dni 13 godzin i 42 minuty temu

matka jej nie kochala,ojciec lekcewazyl,brat nie szanowal,zylo to sobie 30 lat i wyroslo na zimna bezwzgledna osobe nie potrafila okazac ani milosci ani szacunku drugiej osobie,szla przez zycie obrazajac,ponizajac

odpowiedz

31
0
~J23. 2012-06-15 (05:59) 5 lat 1 miesiąc 9 dni 18 godzin i 39 minut temu

Coś w tymjest prrawdy, ale akurat w moim przypadku najagrysywniejszym osobnikiem była matka i nie przekonają mnie żadne badania.Dodam, ze agresywny jestem gdzieś od 11-tego roku życia diś mam 64 lata,ale nie moge sobie z tym poradzic wybucham nawet w stosunku do moich najukochańszych wnuków.Jest mi bardzo ciężko i trudno w życiu niemal we wszystkim.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi