www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Problemy przedszkolaka

Dzieci.pl 2013-04-26 14:56 0 opinii

Dziecko zaczyna chodzić do przedszkola. Czasem trudne bywają początki, a innym razem po niezłym starcie pojawiają się problemy. Pomóżmy dziecku je pokonać.

Problemy przedszkolaka

Gdy dokucza samotność
Jeśli dotąd dziecko przebywało prawie wyłącznie z mamą, teraz trudno mu się z nią rozstać. Pierwsze smutki pojawiają się już przy pożegnaniu. Spróbujmy zrozumieć malca, pocieszmy go i nie przyspieszajmy tych pożegnań. Najtrudniej jest tym najmłodszym. Trzylatek wciąż najchętniej przebywa z mamą i rozstaje się z nią niechętnie. Nie jest prawdą, że dziecko wyrwane z jej objęć, szybciej o niej zapomina i chętniej rozpoczyna zabawę z kolegami. Czasem właśnie wtedy ma do niej więcej żalu i pretensji. Jest mu jeszcze bardziej przykro. Zarezerwujmy sobie więcej czasu na te pożegnania i pozwólmy malcowi bez pośpiechu pożegnać się. Nie zakazujmy łez, a wręcz przeciwnie – powiedzmy mu, że nam też jest przykro rozstawać się z nim. Ustalmy, o której godzinie przyjdziemy po niego i dbajmy o to, by się nie spóźnić. Niektóre dzieci obawiają się, że nikt nie odbierze ich z przedszkola, że mama zapomni, tata zostanie dłużej w pracy...

Gdy jest niesamodzielne
Niektóre przedszkolaki potrafią bez pomocy dorosłych wiązać buty, zapinać guziki, jeść obiad i korzystać z toalety. Tym dzieciom w przedszkolu jest łatwiej. Są jednak wśród maluchów i takie, które mają problemy z samodzielnością. Ubierajmy je wtedy w rzeczy, z którymi będą miały mniej kłopotów – buty na rzepy, jeśli maluch nie potrafi jeszcze wiązać sznurowadeł, sweterek wkładany przez głowę, gdy ma problemy z guzikami. Nie zawstydzajmy malca, a w domu ćwiczmy to, co przychodzi mu z największą trudnością. Zapewniajmy, że wkrótce i on wszystkiego się nauczy. Chwalmy za sukcesy i nie dostrzegajmy porażek. Szybciej pokona trudności.

Nie potrafi bawić się z innymi
Trzylatek niechętnie bawi się z rówieśnikami. Zaszywa się gdzieś w kąciku i najchętniej bawi się sam. Nie przeszkadzajmy mu wtedy i nie zmuszajmy do niczego. Czterolatek częściej już dostrzega zalety płynące z interakcji z kolegami. Nie zawsze jednak potrafi się z nimi bawić. Niechętnie dzieli się zabawką, którą wypatrzył na przedszkolnej półce, nie wchodzić w role, których wymaga od niego scenariusz. Czasem większa grupa onieśmiela i wtedy najchętniej zostałby sam. Postarajmy się, by nasz maluch, jak najczęściej przebywał z rówieśnikami. Dbajmy o to, by poznawał nie tylko równolatków, ale i dzieci od niego młodsze oraz starsze. Zapraszajmy kolegów do domu i pozwalajmy, by odwiedzał innych. Organizujmy dziecięce spotkania w większym gronie, jeśli tylko mamy takie możliwości. Pozwólmy, by czasem dzieci bawiły się według własnego scenariusza, a innym razem proponujmy nasze reguły. Dzieci uczą się wtedy nie tylko wspólnej zabawy, ale i podporządkowania określonym rolom czy wymaganiom konkretnej zabawy.

Inni mu dokuczają
Dzieci bywają bardzo bezpośrednie i wręcz bezwzględne w traktowaniu innych. Każdą inność mogą wykorzystać, by dokuczyć koledze. Jeśli nosi okulary, może zostać okularnikiem, jeśli nieco więcej waży od innych – grubasem, a gdy jest szczuplejszy od pozostałych, to nawet kościotrupem. Większość rodziców tłumaczy swoim pociechom, że takim zachowaniem sprawiają innym przykrość, ale dzieci nie zawsze rezygnują z dokuczania kolegom. Jeśli to twój maluch jest tym, któremu dokuczają, rozmawiaj z nim na ten temat. Nie zachęcaj do podobnych zachowań w odwecie. Jeśli nosi okulary, to pokaż, jak wiele dzieci i dorosłych je nosi, jeśli jest grubsze, chudsze czy niższe od innych, uświadom, że każdy jest inny i nie ma norm mówiących o tym, kto jest ładniejszy, a kto brzydszy. Pokazuj dziecku jego mocne strony, rozmawiaj z nim o tym, w czym jest dobre (szybko biega, doskonale jeździ na rowerze i ma niesamowite pomysły, kiedy buduje z klocków). Zachęcaj do tego, by rozmawiało z tobą na temat problemów w przedszkolu.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Krystyna Zielińska
autor porady:

Krystyna Zielińska

psychologia

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!