www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Seplenienie

Dzieci.pl 2012-12-27 13:37 1 opinii

Dla współczesnych rodziców słowo „seplenienie” niesie ze sobą negatywne skojarzenia. I słusznie. Jest to wada wymowy, która wiąże się ze zniekształcaniem dźwięków, a także trudnościami w odzwierciedlaniu mowy w piśmie. Dlatego też wskazane jest usunięcie jej w pierwszych latach nauki szkolnej.

Seplenienie

To, co u dziecka czteroletniego jest rozkosznym „spieszczaniem” głosek „sz”, ”ż”, „cz”, ”dż” i wymawianiem „zaba”, „sibko”, u dzieci pięcioletnich, a już na pewno starszych, powinno być powodem do niepokoju i skłonić rodziców do wizyty u logopedy.

Pod nazwą seplenienie kryje się cała gama wad związanych z nieprawidłową wymową głosek:
- s, z, c, dz,
- sz, ż, cz, dż,
- ś, ź, ć, dź.

Ze względu na sposób nieprawidłowej wymowy tych głosek istnieje podział na kilka rodzajów seplenienia. Należy pamiętać, że zarówno nazwa, jak i cechy charakterystyczne danej wady związane są z miejscem nieprawidłowego zetknięcia języka z innymi narządami mowy w celu wytworzenia pożądanej głoski.

Prawidłowa artykulacja w języku polskim wymaga, aby język ułożony był zawsze symetrycznie w jamie ustnej i nie pokazywał się pomiędzy zębami. Szczegóły układu narządów mowy podczas wypowiadania tych głosek zostawmy na razie logopedom.

- Seplenienie międzyzębowe polega na wsuwaniu języka pomiędzy zęby podczas wymowy wyżej wymienionych głosek, charakteryzuje się niestety brzydkim wyglądem buzi i nieprawidłowym brzmieniem głosek. Może iść w parze ze zniekształconym zgryzem i niewłaściwym sposobem przełykania. Nawet jeżeli nauczyciele nie zwracają nam uwagi na tego typu wymowę u dziecka, powinniśmy sami poprosić o skierowanie do logopedy.

- Seplenienie boczne, jak sama nazwa wskazuje, polega na niesymetrycznym ułożeniu języka podczas wymawiania wyżej wymienionych głosek. Wargi również układają się niesymetrycznie i powietrze wydostaje się przez nie w tym miejscu, gdzie znajduje się język. Tę wadę wymowy i słychać i niestety widać.

- Seplenienie wargowo-zębowe, przyzębowe, nosowe, krtaniowe i świszczące to odmiany seplenienia, które możemy sobie wyobrazić na podstawie ich nazwy. Występują one rzadziej, co nie znaczy, że są mniej dotkliwe dla osoby sepleniącej i jej otoczenia.

Zapobieganie seplenieniu zaczyna się już od urodzenia dziecka. Nie tylko logopedzi, ale również ortodonci zwracają szczególną uwagę na prawidłowy sposób karmienia niemowlęcia. Najlepiej piersią, a w przypadku, gdy jest to niemożliwe, butelką z odpowiednim smoczkiem. Należy unikać pozostawiania dziecka z butelką dłużej, niż jest to konieczne do nakarmienia go, a także unikać smoczka. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko posiada już zęby. Smoczek zakłóca prawidłowe przełykanie, a co za tym idzie poprawne ułożenie języka – docelowo powinien on pionizować się, a więc w spoczynku i podczas przełykania dotykać podniebienia twardego. Usta powinny być zamknięte, a stałe oddychanie przez nos nie tylko zapobiega częstym infekcjom górnych dróg oddechowych, ale też pozwala normalnie rozwijać się wszystkim organom w obrębie twarzoczaszki.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Anna Łajkowska
autor porady:

Anna Łajkowska

Logopedia

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Logopeda 2013-02-19 (05:33) 4 lata 7 miesięcy 19 godzin i 7 minut temu

Jeszcze zapomniane- nie należy karmić piersią czy butelką dziecka za długo(bo niektóre baby kilka lat by to robiły) bo ma fizjologiczny tyłozgryz. Jak już może gryźć- niech przyjmuje stały pokarm i pije z kubeczków, najlepiej na początek plastikowych (uwaga na szklanki, żeby nie pogryzły).

odpowiedz