www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Wpływ reklamy na dziecko

Dzieci.pl 2012-05-10 11:26 55 opinii

Nagi biust i erotyczne pozy, ale również zakrwawione kawałki ciała, obcięte głowy, wykrzywione w przerażeniu twarze. Takie obrazki bombardują codziennie umysł twojego dziecka. Nie musisz się nawet wysilać, aby fundować mu takie wizje. Wystarczy, że włączysz telewizję lub wyjdziesz z nim na spacer. Po drodze na pewno spotkacie co najmniej kilka plakatów lub billboardów epatujących seksem bądź agresją. Jeżeli sądzisz, że twoje dziecko przechodzi obok nich obojętnie – jesteś w błędzie.

Wpływ reklamy na dziecko

W obecnych czasach trudno znaleźć przestrzeń wolną od reklam. Otaczają nas te telewizyjne, prasowe, radiowe, internetowe, ale także zewnętrzne, takie jak billboardy, czy citylighty. Reklama, czyli informacja połączona z komunikatem perswazyjnym, zazwyczaj ma na celu nakłonienie nas do zakupu pewnych towarów lub skorzystania z konkretnych usług. Osoby dorosłe lepiej lub gorzej radzą sobie z tym, co widzą, ale problem pojawia się, gdy odbiorcą przekazu staje się dziecko.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych dla dzieci mediów jest telewizja. Na szczęście rodzice mają wpływ na to, co oglądają ich pociechy, ponieważ mogą zablokować niepożądane programy. Niemniej jednak, nawet kontrola rodzicielska nie jest w stanie ochronić dziecka przed reklamą. Dzieje się tak dlatego, że bloki reklamowe pojawiają się również na kanałach emitujących programy dla dzieci w wieku przedszkolnym, powodując iż malec ulega takiej perswazji.

Do 5 roku życia uwaga dziecka jest mimowolna. Maluch skupia się na cechach wyrazistych nowego bodźca oraz na bodźcach abstrakcyjnych lub o dużej intensywności. Dlatego reklamy z wykorzystaniem najnowszych technik komputerowych wydają się „krzyczeć” do dziecka: „zobacz mnie!”. Jest ruch, jest hałas i kaskada kolorów, lalki chodzą i tańczą, superbohaterowie latają, zwierzęta mówią ludzkim głosem, a wszystko to po to, aby zwabić nieświadomego małego konsumenta. Dzięki takim chwytom, reklama angażuje emocje, a maluchy łatwo zapamiętują zawarte w niej proste rymy, piosenki czy zwroty, które są w stanie później odtworzyć.

Problem polega na tym, że dzieci w wieku przedszkolnym nie są w stanie rozróżnić fikcji od rzeczywistości, dlatego wierzą w to, co widzą w reklamie, którą traktują bardzo dosłownie. Pod koniec lat 70. w USA przeprowadzono badania, których wyniki opublikowano w książce „How Chlidren Learn to Buy”. Wyniki pokazują, że zdecydowana większość dzieci w wieku przedszkolnym wierzy, że reklamy mówią prawdę. Badacze założyli, że mali konsumenci mają wbudowany „filtr poznawczy”, dzięki któremu potrafią rozpoznać zamiary twórców reklam. Posiadanie takiego filtra badacze potwierdzili u 90 proc. szóstoklasistów, 73 proc. trzecioklasistów i zaledwie18 proc. przedszkolaków.

Telewizja to jednak tylko jeden z problemów. Inny stanowią reklamy zamieszczane na billboardach, budynkach, bannerach itp. Tym nośnikom brakuje selektywności demograficznej, co oznacza powszechność docierania do odbiorców. Przekaz reklamowy wyróżnia się z tła, przyciągając uwagę zarówno dorosłych jak i dzieci. A wszystko po to, aby zaistnieć w świadomości. Przedszkolak może więc oglądać zarówno obrazy o podtekście erotycznym, jak i te przedstawiające przemoc. Twórców plakatów filmowych ukazujących np. trupie czaszki, obcięte dłonie, czy pokój ociekający krwią nie interesuje to, w jaki sposób zareagują na nie najmłodsi.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (55)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~cerber 2012-05-12 (10:28) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 48 minut temu

Jak wyłączyć telewizor? Oglądać z wyprzedzeniem na podglądzie - przed dzieckiem? Co za pierniczenie domorosłej Zawadzkiej :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Luba 2012-05-12 (10:50) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 26 minut temu

"..Padnijcie na kolana i błagajcie o Moje Miłosierdzie, bowiem wkrótce zginą miliony. Błagajcie o Moje Miłosierdzie, i szukajcie schronienia w Moim Najświętszym Sercu. Czas odgrywa istotną rolę. Wielu Mnie odrzuca. Wielu nigdy się nie modli. Logujecie się na stronach, które informują was o proroctwach, a jednak nadal nie chcecie się modlić.Nie chcecie być Mi posłuszni. Moje ostrzeżenia już wkrótce się skończą. Nadszedł już czas oczyszczenia, a wiele nieposłusznych serc doświadczy kary. Zachęcam, abyście rozświetlali Moją Jasność dla świata. Zapraszam was do modlitwy, módlcie się nieustannie,to pilne. Liczę na wasze modlitwy, o nawrócenie tych, którzy wybrali nieposłuszeństwo wobec Mnie. Wkrótce będą żałować swoich decyzji do postępowania w ten a nie w inny sposób. Módlcie się Moje Dzieci. Bardziej niż kiedykolwiek otwórzcie dla Mnie swoje serca. Poddajcie się. Poddaj się całkowicie. Dajcie Mi przyzwolenie, bym był waszym Królem, waszym Ojcem. Pragnę jedynie tego, co jest dla was wszystkich najlepsze. Rozważcie te słowa, i z całą pokorą powróćcie. Umieszczam na waszych sercach i ustach Pieczęć. Pozostawiam wam Mój Pocałunek Pokoju. Shalom Ontario 11 05 2012

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
4
~Lol 2012-05-12 (10:37) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 39 minut temu

"Nagi biust i erotyczne pozy, ale również zakrwawione kawałki ciała, obcięte głowy, wykrzywione w przerażeniu twarze. Takie obrazki bombardują codziennie umysł twojego dziecka". LOL. NIBY GDZIE?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
5
~ministrant 2012-05-12 (10:49) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 27 minut temu

Akurat z tego co wiem to nagi biust bardzo uspokaja dzieci. Działa relaksująco i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i ciepła. No tak ale kościół od dziecka wmawia nam że nagość jest brudna, zła,niegodna i licho wie co jeszcze. Najgorsze jest w tym to że większość ludzi świecie wierzy w te średniowieczne zabobony czarnych. (Chrześcijaństwo jest największym hamulcem postępu na Ziemi)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
2
~kolanko 2012-05-12 (11:01) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 15 minut temu

Dziecko nie ukleknie przed bildbordem ale przed trupem czlowieka tak!

odpowiedz

5
7
~matka 2012-05-12 (10:20) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 56 minut temu

Wychowanie dziecka...Jak mozna dobrze czy prawidlowo wychowac dziecko w obecnosci boskich urojen cudow czy objawien? Jak wytlumaczyc dziecku zbrodnie Boga Jehowy,ktory kazal zamordowac swojego umilowanego syna Jezusa i jako jakas "ofiare okupu" kazal zlozyc samemu sobie? Jehowa Bog Potopem dokonal najwiekszego ludobojstwa w dziejach ludzkosci. Odpowiedzialnosc zbiorowa? Kim jestescie wy,ktorzy macie taki zly plan i zly model na katolickie wychowywanie dzieci?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
27
~jasio 2012-05-12 (09:16) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 4 godziny i 1 minutę temu

Wysuszone na szprote zwloki Jezusa Chrystusa zwisajace na sw.Krzyzu to nie przeraza ?!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
8
~nikt 2012-05-12 (10:43) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 33 minuty temu

Wszyscy chorzy wyznawcy kościoła morda w kubeł !! Tak samo druga strona . Tutaj powinno się rozmawiać o tym jak nasza przyszłość, nasze dzieci które tak kochamy mogą skończyć. Zastanówcie się jaki dajecie im przykład. Nienawieść, przemoc, życie fanatyka religijnego czy cośÂ tam. Tego dla nich chcecie ? Czas powiedzieć DOŚĆ !! Uczmy dzieci, o naszym kraju, uczmy jak cenne jest życie innych a zarazem swoje, uczmy że nasi przodkowie potrafili ginąć za swoje poglądy i ojczyznę aby tylko lepiej nam się żyło. Nie zniszczmy tego na co pracowali. Pokażmy światu ,że Polska to dalej kraj silnych i mądrych ludzi !!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
17
~matka 2012-05-12 (09:40) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 3 godziny i 36 minut temu

Trup Jezusa na krzyzu gorszy dzieci ! Jest to okazywanie zbrodni przez Jehowe Boga Ojca na umilowanym synu Jezusie. Zabronic tego ! Jaki to ma wplyw na dzieci?!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~STOP 2012-05-12 (10:46) 5 lat 5 miesięcy 5 dni 2 godziny i 30 minut temu

Proponuję akcję pod tytułem : "Nie kupuję produktów reklamowanych przez dzieci" oraz " nie kupuję produktów w których są podteksty erotyczne lub przemocy". Sądzę że producenci szybciutko się rozeznają że ich dochody spadają a przecież o to im chodzi, by generować wyższe przychody.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź