www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Wychowanie bezstresowe

Dzieci.pl 2012-06-26 10:38 64 opinii

Jedną z najciekawszych a zarazem najbardziej kontrowersyjnych metod wychowawczych jest tzw. metoda wychowania bezstresowego. Mimo że książka, która ją opisywała biła rekordy popularności, sam autor ostatecznie wycofał się ze swoich poglądów. Skąd takie poruszenie wokół tego tematu?

Wychowanie bezstresowe

Za ojca tej metody uważa się Benjamina Spocka, autora bardzo popularnego podręcznika „Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie”. Choć swój bestsellerowy poradnik Spock wydał po raz pierwszy w roku 1946, szczyt popularności jego teorii w Europie przypadł na lata 80. i 90. XX wieku. Całkowity nakład podręcznika przekroczył 50 milionów egzemplarzy w ponad 40 tłumaczeniach i - do czasu serii książek o Harrym Potterze - była to druga po Biblii książka pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy. Sam autor w latach 90. - pod koniec życia - odstąpił od liberalnych poglądów na temat wychowania dzieci, czego wyrazem była książka "Lepszy świat dla naszych dzieci", prezentująca bardziej konserwatywne poglądy pedagogiczne.

Czym wyróżniały się założenia bezstresowego wychowania i dlaczego wzbudziły takie poruszenie wśród odbiorców? Spock przede wszystkim odrzucał dyscyplinę, jako podstawowe narzędzie wychowawcze. Uważał, że do prawidłowego rozwoju młodego człowieka w zupełności wystarczy relacja oparta na rodzicielskiej miłości i naturalnych, intuicyjnych odruchach. Pierwsze zdanie książki Spocka brzmiało: „Zaufaj sobie” i w zasadzie oddawało myśl przewodnią całej teorii.

Matka nie miała karcić, ale dawać maksimum miłości. Kochać swoje dziecko takie, jakim jest. Karmić je, gdy ono tego potrzebuje, bawić się z nim, gdy tego pragnie…
Musimy pamiętać, że podręcznik powstawał zaraz po II wojnie światowej w okresie, gdy w wychowaniu dzieci dominowały raczej wiktoriańskie zasady. Obowiązywał hierarchiczny model rodziny. Wcześniej – przed Spockiem – wychowanie dzieci było raczej treningiem posłuszeństwa. Wszystko było dzieciom narzucane. Niemowlęta karmiono regularnie co 4 godziny. Nikt nie naciskał na karmienie piersią. Tymczasem Spock zażądał od matek: karmcie dzieci na żądanie, jak długo się da – karmcie piersią. Kierujcie się tym, co czujecie do dziecka. Tłumaczcie – nie nakazujcie. Akceptujcie – nie naginajcie „na swoje podobieństwo”. Bądźcie przyjaciółmi i partnerami, a nie autorytarnymi władcami w domu. Spock zanegował karcenie dzieci jako metodę wychowawczą. Uważał, że klaps za karę nie tylko powoduje stres, ale także upokarza dziecko. Wierzył, że zbyt duże wymagania rodziców oraz znaczące ograniczanie dziecka poprzez rozmaite zakazy, powodują, że mały człowiek nie może rozwinąć skrzydeł.

Jeden z cytatów z podręcznika brzmi:
„Niektórzy ludzie uważają, że istnieją tylko dwie metody wychowania dzieci: nadmierna pobłażliwość, której produktem są jednostki niedojrzałe lub przestrzeganie surowej dyscypliny i stosowanie kar, co ma kształcić dobrych obywateli. Żadna z tych skrajności nie jest dobra”.
Spock wielokrotnie podkreślał, że nie jest orędownikiem pobłażliwości wobec dzieci. „W mojej książce nie zalecałem natychmiastowego spełniania życzeń. Zawsze doradzałem rodzicom, żeby szanując dziecko, żądali szacunku w zamian, żeby stanowczo i jasno kierowali jego zachowaniem i oczekiwali od niego współpracy i grzeczności” – pisał.


Opinie (64)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
4
~king 2012-06-30 (10:09) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 46 minut temu

kara fizyczna to podstawa dobrego wychowania twardego mężczyzny

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
7
~kascha2 2012-06-30 (07:04) 5 lat 4 miesiące 19 dni 20 godzin i 51 minut temu

Bzdura. Nie ma czegoś takiego jak wychowanie bezstresowe. Nawet pozwolenie dziecku na rozwalanie telewizora siekierą wywołuje stres. Poza tym już to przerabialiśmy jakies 30 lat temu. Psycholodzy popularyzowali tą metodę szczególnie w USA I co dała? Już po kilku latach nasiliła się fala przemocy i morderstw. Ci sami psycholodzy odwoływali to co wcześniej polecali. Aby wychować dziecko trzeba je karcić Nie katować, bo dziwi mnie mieszanie tych dwóch pojęć przez ludzi bądź co0 bądź wykształconych. Karcenie to jak mówi Biblia uczenie przez ciągłe powtarzanie czyli popularne trucie . Biblia dopuszcza skarcenie cielesne ale nie w formie wyładowywania na dziecku swoich złości i nie dozwolona jest przemoc słowna i fizyczna. Nawet ogrodnik gdy kształtuje koronę drzewa odgina gałęzie ale z odpowiednią siłą by nie złamać.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
3
~kolega 2012-06-30 (17:43) 5 lat 4 miesiące 19 dni 10 godzin i 12 minut temu

Nie mam dziecka i mam 18 lat. nie raz dostawałem lanie od taty za złe zachowanie jak byłem mały i szczerze mowiąc cieszę się z tego. Po drogie chciałbym się was zapytać jak można przygotować dzieci do życia które jest maksymalnie stresujące, wychowaniem bezstresowym??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~w 2012-06-30 (08:46) 5 lat 4 miesiące 19 dni 19 godzin i 9 minut temu

Jestem nauczycielką, do tego osobą spokojną z natury,ale były w moim życiu takie momenty, w których uznałam, że koniecznie muszę wyrżnąć klapsa mojemu narowistemu synkowi. Teraz chodzi do czwartej klasy i fajny z niego chłopak. O karach cielesnych już dawno zapomniałam, bo nie ma takiej potrzeby.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

5
2
~dona 2012-06-30 (10:18) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 37 minut temu

Jest tyle sposobow dyscyplinowania dziecka, ze nie rozumiem jak mozna uciekac sie do bicia.Pewnie najlatwiej wyladowac swoja zlosc i frustracje na kims kto jest 2 azy mniejszy i 10-5 razy lzejszy od nas. Poczujecie sie lepiej, bezpiecznie bo przeciez taki maluch nie odda, jakos to sobie usprawiedliwicie. Po co bawic sie w trudy wychowania latwiej bic.

odpowiedz

1
3
~bg 2012-06-30 (10:11) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Za komuny najlepiej sprzedawała się książka telefoniczna.

odpowiedz

4
2
~Zuza 2012-06-30 (10:07) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 48 minut temu

Małemu dziecku czasami ciężko coś wytłumaczyć i mały klaps czasem skutkuje, ale mały jeden klaps, nie bicie czy maltretowanie dziecka, ale uderzenie siedmiolatka, który doskonale rozumie co się do niego mówi to już poniżanie dziecka. Tu naprawdę lepsze są kary bez bicia. Bicie to już lenistwo ,albo niemoc rodzica.

odpowiedz

4
1
~Mojca 2012-06-30 (10:06) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 49 minut temu

Szkoda mi obecnej młodzieży, zostali wychowani w przekonaniu, że wszystko im wolno, że wszystko i każdemu (niezależnie od sytuacji i zawodu) mogą wygarnąć nie przebierając w słowach. Moim uczniom w szkole od lat staram się wytłumaczyć, że po zakończeniu szkoły, np. na studiach czy w pracy nie będą sobie mogli pozwolić na awantury, że to i owo im się należy BO TAK. Niestety do młodzieży to nie dociera. Życie jest pełne stresu i trudnych sytuacji, po co to ukrywać przed młodzieżą? Dzieci powinny być przygotowywane przez rodziców, że nie zawsze w życiu jest łatwo. Nie można dzieci uczyć, że jak tupnie nogą, to jego życzenie będzie spełnione.

odpowiedz

2
1
~Kasia 2012-06-30 (10:05) 5 lat 4 miesiące 19 dni 17 godzin i 50 minut temu

W pedagogice nie pojęcia -"wychowanie bezstresowe" ...:) dzieci które nie maja wyraźnie wyznaczonych granic nie znają swoich obowiązków i nie wiedza że zawsze ponosimy konsekwencje (nie piszę tu o karach cielesnych oczywiście )..nie radzą sobie z codziennością a ma to później opłakane skutki...

odpowiedz

6
0
~yomo 2012-06-30 (09:49) 5 lat 4 miesiące 19 dni 18 godzin i 6 minut temu

A to Biblia tak dobrze się sprzedaje ? Ja myślę że większośc chrześcijan jej nie czytało .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź