www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

przedszkolak

Znaczenie dziecięcych snów

Dzieci.pl 2013-11-19 15:25 17 opinii

Od niepamiętnych czasów ludzkość postrzegała sny jako coś ważnego, w czym warto szukać odpowiedzi na rozmaite pytania. Nasze na wskroś nowoczesne społeczeństwo do snów podchodzi raczej sceptycznie - wielu rodziców bagatelizuje własne marzenia senne, nie wspominając o tych dziecięcych.

Znaczenie dziecięcych snów

Nie przywiązują wagi nawet do tych zawierających niepokojące treści tłumacząc, że „przecież to tylko sny”. Często nie uznają ich za pretekst do refleksji, nie dostrzegają szansy na poznanie intymnego świata dziecka…

Po co nam sny?
Wszyscy śnimy w czasie snu (w fazie REM), ale niektórzy z nas nieco intensywniej. Choć zwykle bagatelizujemy treść i metaforyczny przekaz płynący z naszych snów, te pełne są istotnych symboli, pasji i uczuć: smutku, strachu, radości. Niektóre bywają tak naładowane emocjami, że prowadzą do przebudzenia. Zdarza się też, że „fabuła” powtarza się albo jest wyjątkowo intrygująca i jakiś sen na długo zapada nam w pamięć. Wielu dorosłych potrafi przywołać szczegóły ze swoich snów, nawet tych pochodzących sprzed dziesiątków lat. Traktując marzenia senne jak „królewską drogę do podświadomości”, odkrywamy uśpione (nomen omen) w nas treści. Co więcej, w snach zapamiętane fragmenty przeżyć, emocji i wspomnień splatają się z naszymi marzeniami i nadziejami. Dzięki tej pracy „tkana” jest niezwykła opowieść… Sen to historia, którą tworzymy sami, aby wyrazić nieuświadomione aspekty naszego „Ja”. Jako racjonalne istoty mamy skłonność do celowego, wybiórczego filtrowania docierających do świadomości informacji i kontakt z nieuświadomioną częścią naszego umysłu możliwy jest zwykle w trakcie snu.

Według części psychoterapeutów śnimy, aby pamiętać, kim tak naprawdę jesteśmy i zrozumieć, kim stać się możemy. Śnimy, by połączyć się z posiadanymi zdolnościami i ideami - na co dzień zaniedbywanymi lub ignorowanymi. Choć często odrzucamy sny jako dziwaczny, bezużyteczny szum, często pomagają nam w dokonaniu artystycznych lub naukowych przełomów. Zdaniem niektórych, sen jest najlepszym i najbardziej naturalnym przekazem, w którym rzeczywisty cel jednostki łączy się z jej nieodkrytym potencjałem. Dzięki zagłębieniu się w przekaz płynący ze snu, zyskujemy więc szansę na poznanie tkwiących w nas, a nieuświadomionych dotąd możliwości. Być może to okazja, by urzeczywistnić nasze najskrytsze marzenia i wyrazić je na własny, wyjątkowy sposób?

Po co dziecku sen?
Śnienie jest niezbędną aktywnością umysłu, konieczną do zdrowego rozwoju każdego człowieka. Marzenia senne to ważna część dorastania. Przed ukończeniem czwartego roku życia, dzieci nie potrafią odróżniać snu od rzeczywistości – stanie się to możliwe ok. 4-6 roku życia. Wtedy też zaczną rozumieć, że sny są zjawiskiem powszechnym, ale doświadczanym indywidualnie. Sny pomagają dziecku uporządkować i scalić rozmaite psychiczne treści, np. dziecięca wyobraźnia wzbogaca się pod wpływem bodźców „zbieranych” za dnia, a „przepracowanych” w nocy.

Maluchy dopiero uczą się przetwarzać napływające ze świata zewnętrznego informacje, komunikaty i… oczekiwania. Nieustannie budują swoją tożsamość i przyswajają sobie zasady – to dlatego ich sny są pełne symboli. Dziecięce sny często wypełniają też lęki, zwykle ukazane pod postacią groźnych zwierząt czy potworów. Specjaliści twierdzą, że sny, w których zwierzęta odgrywają znaczącą rolę, odzwierciedlają presję pogodzenia instynktownego, spontanicznego zachowania z normami społecznymi i kulturowymi.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Beata Banasiak-Parzych
autor porady:

Beata Banasiak-Parzych

Psychologia

Opinie (17)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
8
~m 2013-11-23 (09:26) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 17 godzin i 9 minut temu

snił mi ksiądz czy to znaczy że mnie zgwałci

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~Vera 2013-11-23 (07:30) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 5 minut temu

Mnie się zawsze śni, że walczę, albo jestem wojowniczką. Często śnią mi się sny nierealne gdzie czasem przechodzi to w koszmar.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Bat-chat 2013-11-23 (09:55) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 40 minut temu

Pamiętam jak byłem w jaskini ale dosyć duża przestrzeń i z czerwoną poświatą. Uciekałem przed jakąś strzygą czy czymś podobnym bo wiedziałem że chciała odebrać mi sygnet ( nie wiem skąd to, bo nie noszę sygnetów) ale nic, zwiewam do wyjścia z tym sygnetem i tylko słyszę jej wycie za sobą! Już ostatni zakręt i powietrze, i pomyślałem a na co mi ten sygnet, oddam jej i tyle, zaczynam go ściągać hmm nie schodzi, szarpie, szarpie nic, próbuję nadal i naglę słyszę ! Ty ku....o ! I rzuciła mi się z zębami do szyji! Aż się obudziłem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

44
0
~Robol 2013-11-23 (06:43) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 52 minuty temu

Śniło mi się kiedyś,że mam dość pieniędzy na opłaty.Piękny sen...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~rydzio 2013-11-23 (09:43) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 52 minuty temu

Mózg to pamięć, procesor i chronometr. Zmysły dostarczają wrażeń, które są zapisywane na stosie w pamięci. Procesor rozpoznaje je przez porównanie z wcześniejszą zawartością i tworzy "historię". W trakcie czuwania więcej czasu poświęca się na kontrolę aktualnej sytuacji a pozostałe mniej ważne obiekty się pamięta ale nie rozpoznaje. W czasie snu w mózgu robi się porządek. Potrzebne informacje do przetrwania umieszcza się w łatwo dostępnym miejscu a nierozpoznane do nieużywanej. W trakcie tego do świadomości docierają niektóre obrazy, a ta z kolei uzupełnia je czymkolwiek i tak tworzy się rzeczywistość równoległa. Jak do niej dotrzeć to już inna sprawa.

odpowiedz

3
25
~złe_garczki 2013-11-23 (08:18) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 17 minut temu

Wszystko, co miało być napisane jest już napisane, ja dodam tylko, że będąc dziś rano w toalecie wydaliłem z siebie olbrzymią ilość brązowego błota!

odpowiedz

17
4
~asza 2013-11-23 (08:17) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 18 minut temu

Bezużyteczny artykuł nie nawiązujący do tematu

odpowiedz

7
0
~ewa32 2013-11-23 (08:16) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 19 minut temu

a ja często śnie o swojej zmarłej siostrze( zmarła 15 lat temu), czasami sni mi się jej pogrzeb, a czasami że leży w trumnie i okazuje się że ona śpi i- albo nagle sie budzi albo zwyczaje się kręci- jak śpiący człowiek, ze 2 lub 3 sny miałam że wyglądała strasznie- czerwone oczy, okropna cera, chrypiący głos, jednak w większości snach wygląda normalnie, sniło mi się również, że wynaleźli sposób na ożywianie i dzięki temu wracała do nas zywa, nawet nie umie opisać jaką odczuwałam radość ...

odpowiedz

0
0
~saca 2013-11-23 (07:37) 3 lata 10 miesięcy 1 dzień 18 godzin i 58 minut temu

Proponujecie w snach dzieci

odpowiedz

6
1
~gb 2013-11-20 (19:40) 3 lata 10 miesięcy 4 dni 6 godzin i 55 minut temu

Ja snilam kiedy bralam zle leki to bylo na tle alergi teraz spie spokojnie kiedy mam zmienione tabletki,

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź