dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Zapłacą za uznanie dziecka niedojrzałym

Dzieci.pl 2014-03-07 13:42 264 opinii

Data obowiązywania ustawy o obowiązku szkolnym 6-latków zbliża się nieubłaganie. Przeciwnicy nowego prawa nie ustają w staraniach, by uchronić dzieci przed zbyt wczesną edukacją. Czyżby wystarczyło do tego – 400 złotych?

Zapłacą za uznanie dziecka niedojrzałym

Od września br. sześciolatki, które urodziły się w okresie między styczniem a końcem czerwca 2008 r. zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w roku 2015. Wprowadzeniu nowego prawa od samego początku towarzyszyły kontrowersje, a rodzice podzielili się na zwolenników i oponentów nowego prawa.

Grupa posłów z klubu PO postanowiła wyjść naprzeciw bezradnym przedstawicielom tej ostatniej grupy. Przygotowała projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on umożliwienie opiekunom odroczenie obowiązku szkolnego dziecka, dzięki wizycie w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Co jednak budzi najwięcej kontrowersji – zaświadczenie o konieczności odroczenia szkolnego obowiązku, według projektu, mogą wydawać także placówki prywatne, posiadające wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego. Jak twierdzą pomysłodawcy, takie działanie ma w pierwszej kolejności rozładować kolejki do publicznych ośrodków, ale trudno nie ulec wrażeniu, że to pozorne wytłumaczenie. To oczywiste, że wizyta w placówce prywatnej wiąże się z opłatą (koszt wspomnianego badania w niepublicznych placówkach to około 400 zł), a to – jak łatwo się domyślić, daje pewne przywileje.

Odroczenie – kiedy możliwe?
Kryterium, na podstawie którego dziecko zaczyna uczęszczać na obowiązkowe zajęcia lekcyjne, jest nie tylko wiek, ale także dojrzałość szkolna. Tłumaczy się ją jako poziom rozwoju psychoruchowego dziecka, pozwalający na podjęcie nauki w szkole i sprostanie wymaganiom stawianym przez system edukacyjny. Jej potwierdzeniu służy badanie, obejmujące sprawdzenie czterech aspektów rozwoju: fizycznego, społecznego, emocjonalnego i poznawczego.

Zgodność stopnia zaawansowania wymienionych aspektów jest warunkiem rozpoczęcia nauki szkolnej. To, czy dziecko jest gotowe na szkołę, można zaobserwować podczas jego zabaw w przedszkolu, w trakcie wykonywania czynności samoobsługowych i tych, wymagających sprawności ruchowej. Interpretacja wniosków, płynących z takich obserwacji, może być bodźcem do wykonania badań testowych.

Niewystarczająca dojrzałość w przynajmniej jednym ze wspomnianych aspektów, to prawo do odroczenia obowiązku szkolnego na rok. Taką możliwość daje choroba, opóźnienia rozwojowe, zły stan psychiczny dziecka ze względu na przeżytą traumę itp. Wniosek w tej sprawie, wraz z opinią poradni, rodzice dostarczają do sekretariatu szkoły. Ostateczną decyzję podejmuje dyrektor placówki rejonowej na podstawie opinii poradni psychologicznej-pedagogicznej.

Ratuj maluchy!
O ile ze wspomnianego prawa dotychczas korzystano tylko w uzasadnionych przypadkach, istnieje spore ryzyko, że w najbliższej przyszłości będzie ono nadużywane. Do odroczenia obowiązku szkolnego sześciolatków zachęcają inicjatorzy akcji Ratuj Maluchy. Na swojej stronie internetowej zamieścili instruktaż, w jaki sposób odroczyć obowiązek szkolny 6-latków. Zwracają uwagę, że ze względu na fakt, iż wielu dyrektorów nie miało jeszcze okazji rozpatrywać podobnego wniosku, rodzice mogą przez nich zostać wprowadzeni w błąd. Niektórzy – przykładowo - informują rodziców, że wniosek o odroczenie może złożyć wyłącznie nauczyciel przedszkola bądź też, że liczą się tylko opinie poradni rejonowych.

Zachęcają, by do napisania stosownej opinii przekonać pediatrę, psychologa i nauczycielkę z przedszkola. Zwracają też uwagę, by o odroczenie starać się jak najwcześniej - taka decyzja będzie potrzebna już początkiem roku, przy rekrutacji do przedszkola.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (264)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~uff 2014-03-09 (21:57) 1 rok 2 miesiące 20 dni 18 godzin i 25 minut temu

najpierw zadbajmy o przyzwoite warunki do nauki naszych dzieci i a potem uczmy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

8
0
~tak 2014-03-09 (21:31) 1 rok 2 miesiące 20 dni 18 godzin i 51 minut temu

TO BYŁO DAĆ RODZICOM WYBÓR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BO TO ONI WIEDZĄ NAJLEPIEJ CZY ICH POCIECHA POWINNA WCZEŚNIEJ IŚĆ DO SZKOŁY !!!!!!!!!!

odpowiedz

25
3
~Agnieszka 2014-03-09 (19:46) 1 rok 2 miesiące 20 dni 20 godzin i 36 minut temu

Zastanówmy się co ma na celu ta ustawa...? Według mnie moje dziecko stanie się rok wcześniej bezrobotnym ewentualnie rok wcześniej wyjedzie za granicę aby tam zarabiać na swoje utrzymanie. Rozumiem gdyby w Polsce była praca, potrzebne ręce do roboty to OK niech te dzieciaki idą wcześniej do szkoły i niech pracują. Jaka tu ich przyszłość czeka. Wiek emerytalny wydłużają i produkują coraz to młodszych bezrobotnych. Porażka !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~jaz 2014-03-09 (20:18) 1 rok 2 miesiące 20 dni 20 godzin i 4 minuty temu

dalej głosujcie na PO albo zacznijcie myśleć bo wykształcenie nic nie daje jak się nie myśli

odpowiedz

9
2
~bub 2014-03-09 (20:13) 1 rok 2 miesiące 20 dni 20 godzin i 9 minut temu

Wiecie ile pierwszych klas będzie w szkole koło mnie? Jedenaście!! Czy to normalne? Dzieci będą chodzić na zmiany. To jest genialne.

odpowiedz

11
11
~SMK 2014-03-09 (19:27) 1 rok 2 miesiące 20 dni 20 godzin i 55 minut temu

A ja puszczam już drugiego 6 latka do pierwszej klasy i jestem na 100000% pewna ze dzieci sa chętne, otwarte i niesamowicie ciekawe świata i nauki. Dzieci sa gotowe na pójście do szkoły, w przeciwieństwie do rodziców i niestety większości nauczycieli.....niestety. Wszystkim rodzicom życzę mądrego wyboru i przygotowanych pedagogów.

odpowiedz

5
8
~Onea 2014-03-09 (19:09) 1 rok 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 13 minut temu

Niestety problem leży w osobach dorosłych, zarówno rodzicach jak i nauczycielach. Mam drugi rok dzieci, które zaczęły jako sześciolatki i to są naprawdę inteligentne, pracowite i ambitne osoby. Mają spore sukcesy. Przepis na sukces edukacyjny jest prosty. Uczeń o określonych predyspozycjach+uzdolniony nauczyciel=sukces. Samochwała? Niekoniecznie, raczej lata doświadczeń.

odpowiedz

16
2
~matka 2014-03-09 (18:53) 1 rok 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 29 minut temu

moje dziecko jest grzeczne, zdolne, zdyscyplinowane i na pewno poradzi sobie w klasie pierwszej, tylko mam pytanie DLACZEGO ma iść do szkoły rok wcześniej? Może skoro jest takie wspaniałe (jak większość dzieci), to posłać go od razu do klasy drugiej ku chwale ojczyzny?

odpowiedz

15
33
~Hodowca Czempionów 2014-03-09 (13:26) 1 rok 2 miesiące 21 dni 2 godziny i 56 minut temu

Dziecko 6 lat za małe do szkoły! O jejku, jejku. Straszne. No litości. Nie róbcie już z waszych dzieci aż takich miernot. Są kraje gdzie w tym wieku idą nie do szkoły a do wojska na front i jakoś k...a nikomu to nie przeszkadza. Co więcej są bardzo skuteczni w walce!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
7
~fghj 2014-03-09 (18:35) 1 rok 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 47 minut temu

Dawniej rodzice robili co w ich mocy, aby dzieci jak najszybciej były dojrzałe, dostosowane, samodzielne. Teraz panuje moda na "dzieciństwo". Bo w szkole przecież nauczyciele tylko czekają, aby drzeć się i maltretować psychicznie sześciolatki, a uczniowie od siedmiolatków wzwyż czekają żeby bić, rabować i gwałcić. A prawdziwe "dzieciństwo" w wizji obecnego rodzica, to wysłanie dziecka do przedszkola na 6 rano, odebrać po 18, posadzić przed telewizorem lub komputerem, izolować od rówieśników na podwórku, zapewnić zabawę ze starannie wyselekcjonowanymi dziećmi znajomych. Nic dziwnego, że dla takich rodziców szkoła to powód do histerii. Bo dzieci sobie poradzą.

odpowiedz

47
60
~bezniku 2014-03-07 (22:19) 1 rok 2 miesiące 22 dni 18 godzin i 3 minuty temu

Mam dość całej tej dyskusji. Nie chcę robić dziecku wody z mózgu. Raz mówić że musi iść do szkoły i starać się mu ukazać tą placówkę z jak najlepszej strony, a za chwilę proponować jednak pozostanie w przedszkolu. Moje dziecko kończy 6 lat w kwietniu, więc pójdzie do szkoły skoro takie są wymogi. Nie będę robiła z niego osoby nieprzystosowanej na życzenie, bo nie wiem jak to się odbije na jego późniejszym życiu. I tyle.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

28
2
~matka 2014-03-09 (16:16) 1 rok 2 miesiące 21 dni i 6 minut temu

A ja mam inne spostrzeżenie. Pani minister zapewniała i dalej zapewnia, że szkoły są przygotowane do przyjęcia sześciolatków: miejsce do zabawy w klasie, brak dzwonków, przerwy robione na życzenie dzieci. Żadna szkoła w mojej okolicy nie spełnia tych warunków, czyli z tego wynika, że ja nie muszę posyłać swojego sześciolatka do szkoły. Czy mam rację?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

7
1
~magda 2014-03-09 (17:59) 1 rok 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 23 minuty temu

moja córka ma 5 od września musi iść do 5 latków i nie ma miejsc w przedszkolach gdyż blokują je smyki 6 letnie w grupach przedszkolnych i szkolnych dzieci 5 i 6 letnie są łączone w jedne grupy co to ma być jak to ma w ogóle funkcjonować dla mnie jedna wielka paranoja żal mi tych wszystkich naszych smyków .

odpowiedz

2
3
~masza 2014-03-09 (17:58) 1 rok 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 24 minuty temu

Mnie najbardziej w całej tej ustawie denerwuje to, że to wszytko trwa już od 6 lat. Wtedy rozpoczęła się cała batalia o 6 latki w szkole i ciągnie się to dalej i dalej...... Nauczyciele w przedszkolach nie wiedza jak dalej beda pracować, nauczyciele w szkole też. Bo różnica jest kiedy uczy się dzieci w podobnym wieku a dzieci, które dzieli rok Uważam, że decyzję o podjęciu nauki w szkole powinni podejmować rodzice. Bo co y tu dużo mówić nasze szkoły są różne - jedne gotowe by przyjąć młodsze dzieci, inne nie. Nasz system nauczania również nie jest do końca gotowy. Nauczyciele pracują starymi metodami i trudno będzie im się przestawić na nowe..... U nas po raz kolejny pokazuje się, że zmiany zaczyna się od końca...

odpowiedz

16
40
~W Holandii 2014-03-09 (10:58) 1 rok 2 miesiące 21 dni 5 godzin i 24 minuty temu

W Holandii posyla sie czterolotnie dzieci do szkoly. Na dana klase (ok. 30 dzieci) jest jedna Pani, wiec jesli jakies dziecko motorycznie nie jest jeszcze na tyle rozwiniete, zeby sobie samo wytarlo tylek, to chodzi w brudnych majtkach. Nie ma nikogo, kto by mu pomogl. To jest jedyny mankament. Na korytarzu przerwy sa z dziecmi do 12 lat i jakos nikt sie nie zabija. A w Polsce tyle zamieszania o to, czy szesciolatek moze isc do szkoly.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
5
~bon 2014-03-09 (15:59) 1 rok 2 miesiące 21 dni i 23 minuty temu

Stosowanie przymusu - najlepsze świadectwo braku predyspozycji intelektualnych.

odpowiedz

33
3
~Glaurung 2014-03-09 (09:23) 1 rok 2 miesiące 21 dni 6 godzin i 59 minut temu

Nie byłoby żadnego problemu, gdyby to rodzice mogli o tym decydować.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
1
~Konserwatywny liberał 2014-03-09 (09:28) 1 rok 2 miesiące 21 dni 6 godzin i 54 minuty temu

W kraju o ustroju socjalistycznym - niewolniczym, jakim jest Polska to zupełnie normalne. Władza jest właścicielem obywateli, co oznacza, że może nimi dowolnie rozporządzać. Czy pójdą do szkoły, kiedy pójdą do szkoły, jaka będzie tak zwana prawda podawana im do wierzenia etc., etc. Świętej pamięci Stefan Kisielewski powiedział, że "Socjalizm to taki ustrój gdzie bohatersko walczy się z problemami, które nie występują w normalnym ustroju". Przykład załatwiania fikcyjnych zaświadczeń o niedojrzałych emocjonalnie dzieciach jest przykładem takiej właśnie walki!

odpowiedz

2
8
~Ja 2014-03-09 (12:56) 1 rok 2 miesiące 21 dni 3 godziny i 26 minut temu

Tak robią jedynie ludzie o spaczonym mózgu przez krk!!!

odpowiedz

16
8
~Anna 2014-03-09 (12:45) 1 rok 2 miesiące 21 dni 3 godziny i 37 minut temu

A potem takie zaświadczenie do ukończenia szkoły ciągnie się za takim uczniem w dokumentach szkolnych i jest postrzegany do końca kariery szkolnej jako niedorozwój.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź