www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Dysleksja - naucz się rozpoznawać objawy

Dzieci.pl 2015-01-28 12:47 6 opinii

Problemy z czytaniem i zapamiętywaniem informacji, a może robienie błędów ortograficznych, pismo trudne do odczytania lub ogromny kłopot z opanowaniem tabliczki mnożenia? Zauważyliście, że dziecko zmaga się z tego typu trudnościami? Skorzystajcie z pomocy specjalisty, który oceni czy symptomy wskazują na dysleksję i podejmie odpowiednie kroki.

Dysleksja - naucz się rozpoznawać objawy

W odniesieniu do trudności w pisaniu i czytaniu specjaliści najczęściej używają określenia „dysleksja rozwojowa”. Wyróżnić możemy m.in. dysleksję (specyficzne trudności w czytaniu), dysgrafię (niski poziom graficzny pisma) i dysortografię (trudności z poprawną pisownią, błędy ortograficzne). Według fachowej literatury w Polsce 9-10 proc. dzieci jest dyslektykami.

Co ważne, dzieci borykające się z dysleksją rozwijają się prawidłowo. Nie mają one poważnych wad wzroku, słuchu czy schorzeń neurologicznych. Ich rozwój intelektualny przebiega w odpowiedni sposób, a warunki społeczno-kulturowe, w których się wychowują są sprzyjające.

Skąd w takim razie bierze się dysleksja rozwojowa? Problemy te spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych, językowych, pamięci i ich integracji, które z kolei wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Poszczególne odmiany dysleksji mogą występować w połączeniu lub odrębnie. Ponadto trudności, z którymi zmaga się dziecko mogą mieć różne nasilenie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Symptomy dysleksji zmieniają się wraz z rozwojem dziecka i z etapem edukacji, na którym się znajduje.
– Opóźniony rozwój mowy, problemy z wymową, mała sprawność ruchowa i manualna, słaba koordynacja, a także mylenie strony prawej i lewej – między innymi tego typu objawy występujące u przedszkolaka powinny zwrócić naszą uwagę – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożycielka portalu AchTeDzieciaki.pl. - Gdy dziecko jest w wieku szkolnym, zauważalne stają się trudności w pisaniu i czytaniu. Tempo czytania jest wolne, a technika zaburzona, pojawia się duża liczba błędów. Poza tym dziecko nie rozumie przeczytanego tekstu. Pojawia się również kłopot z odróżnianiem kształtów i dźwięków. Dziecko myli głoski podobne do siebie, przestawia i opuszcza litery, ma problem z wydzielaniem sylab i popełnianiem błędów ortograficznych – dodaje.

Jak radzić sobie z dysleksją? Zaburzenia tego typu nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednie działania znacznie poprawiają komfort życia, zmniejszają dolegliwości i ułatwiają codzienne funkcjonowanie.
– Bardzo ważne jest, by problem wychwycić i zdiagnozować jak najszybciej. Dzięki temu nie dopuścimy do pogłębienia się trudności, a walka z nimi będzie łatwiejsza i bardziej skuteczna – dodaje Katarzyna Szczodrzyńska.

By pomóc dziecku konieczne jest skorzystanie z terapii prowadzonej przez specjalistę w szkole, poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub w prywatnym gabinecie terapeutycznym. Dzięki niej za pomocą odpowiednich ćwiczeń poprawimy zaburzenia funkcji wzroku, słuchu czy też ruchu.

Co ważne, rodzice powinni również systematycznie pracować z dzieckiem w domu. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń przygotowanych przez terapeutę wpływa na polepszenie efektów. Terapia z dyslektykiem nie powinna być przerywana, należy prowadzić ją, aż do skutku.

– Rodzice muszą rozumieć, na czym polega problem dziecka. Poza tym muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest jego wczesne wykrycie i odpowiednia, systematyczna terapia, prowadzona zarówno pod okiem specjalisty, jak i w domu – komentuje Katarzyna Szczodrzyńska.
MaPr/kas/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Agaton 2015-02-05 (07:18) 2 lata 8 miesięcy 17 dni 8 godzin i 32 minuty temu

Mam pytanie dot. tego fragmentu o dziecku: "ma problem z wydzielaniem sylab i popełnianiem błędów ortograficznych". Rozumiem, że "ma problem z wydzielaniem sylab" oznacza, że nie wydziela sylab (w przybliżeniu). Czy zatem "ma problem z ... popełnianiem błędów ortograficznych" oznacza, że nie popełnia błędów?

odpowiedz

1
1
~maja 2015-02-03 (22:03) 2 lata 8 miesięcy 18 dni 17 godzin i 47 minut temu

Głupoty piszecie, mój mąż ma dysleksję i bardzo ciężko musiał pracować w szkole, do dziś ma traumę ze szkoły podstawowej i nie chce czytać na głos, choć umie normalnie. Skończył studia, ma dobrą pracę dzięki uporowi. Fakt,że obecnie lenistwo i zaleganie przed komputerem są plagą ale da się zdiagnozować lenia i dyslektyka bardzo łatwo. Dysleksję się często dziedziczy, więc teraz mój syn zmaga się z tym, lepiej zamilknijcie jak nie wiecie co to znaczy.

odpowiedz

2
2
~Kuiz 2015-02-03 (12:40) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 3 godziny i 10 minut temu

Kiedy byłem dzieciakiem, to również miałem ww. objawy. Także nie mogłem nauczyć się tabliczki mnożenia, aż pewnego razu od mamy dostałem paskiem po siedzeniu i tabliczki mnożenia nauczyłem się tego samego dnia. Inne objawy również ustąpiły także. Na moją chorobę wpływ miała piłka, a obecnie, zapewne, komputery .. :)

odpowiedz

6
0
~mee 2015-02-02 (16:33) 2 lata 8 miesięcy 19 dni 23 godziny i 17 minut temu

Dołączam do grona dyslektyków koło 40tki! Tylko, że ja byłam najlepszą uczennicą w klasie przez całą podstawówkę. Mama ze mną siedziała i uczyła czytać, trenowała pisanie i robiła dyktanda. Teraz miałabym papierek i taki full wolnego czasu, że zostałabym mistrzynią wszystkich gierek na kompy i konsole. Tylko że za mojego dzieciństwa nie było kompów, ani Internetu, a w szkole dostawało się stopnie, a nie uśmiechnięte buźki i papierki niedorozwoja.

odpowiedz

6
0
~mimu 2015-02-02 (13:01) 2 lata 8 miesięcy 20 dni 2 godziny i 49 minut temu

Tak jak mówi kolega ebueba ja też jestem dyslektykiem i tak naprawdę dowiedziałem się przeglądając internet,jestem też po 40, i za moich czasów mówiono mi zdolny ale leń,a ja naprawdę się starałem, no i do dziś robię byki.Rada dla rodziców,CIERPLIWIE ćwiczyć z dziećmi, bardzo ważne- cierpliwie .

odpowiedz

4
1
~e-bu-e-ba 2015-02-02 (10:33) 2 lata 8 miesięcy 20 dni 5 godzin i 17 minut temu

O jak cudownie - właśnie się dowiedziałam , że jestem dyslektykiem . W wieku 40 lat . Za moich czasów nazywało się to lenistwem :)

odpowiedz