www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Fatalne wyniki badań polskich gimnazjalistów. Są otyli i nie mają kondycji

Dzieci.pl 2016-06-21 12:04 0 opinii

Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, przekarmianie – to główne przyczyny otyłości wśród młodzieży. Z przeprowadzonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro badań wynika, że polscy gimnazjaliści znajdują się w fatalnej kondycji. Są otyli, nie mają siły, grożą im choroby cywilizacyjne, które dotychczas dotykały głównie dorosłych.

Fatalne wyniki badań polskich gimnazjalistów. Są otyli i nie mają kondycji

Mają problem z wejściem na czwarte piętro

W czterech polskich miastach – Gdyni, Warszawie, Lublinie i we Wrocławiu - przebadano łącznie 13 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjum.

- Badania były prowadzone na terenie szkoły. Wykonywaliśmy pomiar masy i składu ciała – wyjaśnia Katarzyna Kostuch, Koordynator Lokalnego Programu PoZdro. - Przeprowadziliśmy też prosty test wysiłkowy, odpowiadający wejściu na czwarte piętro. Dzieci miały schodek, wchodziły i schodziły. Mierzyliśmy im wtedy tętno i ciśnienie tętnicze.

Wyniki są alarmujące. Ponad 90 proc. nastolatków ma nieprawidłową postawę ciała, 60 proc. jest w bardzo złej kondycji fizycznej, a 30 proc. cierpi na podwyższone ciśnienie tętnicze. Aż 17 proc. jest otyłych lub ma nadwagę - grozi to zachorowaniem na cukrzycę typu 2. W przypadku 5 proc. badanych trzeba było przerwać testy fizyczne z uwagi na wycieńczenie.

Najważniejsza jest edukacja

Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to złe nawyki żywieniowe – słodycze, fast foody, słodzone, gazowane napoje, brak aktywności fizycznej, ciągłe siedzenie przed monitorem komputera. Niestety, w dzisiejszych czasach rodzice niemal zmuszają swoje dzieci do tego, by wreszcie oderwały się od komputerów i wyszły na dwór pobiegać za piłką albo pojeździć na rowerze czy rolkach.

Natomiast nieprawidłowy sposób odżywiania wynika często z braku wiedzy. Dlatego tak ważna jest edukacja i to nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów. Wielu z nich nie zdaje sobie bowiem sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą otyłość i zła kondycja fizyczna.

- 72 proc. rodziców, którzy wypełnili ankiety dotyczące nawyków żywieniowych współczesnej młodzieży, twierdzi, że ich dzieci odżywiają się prawidłowo. Jednocześnie 56 proc. rodziców w tym samym badaniu mówi, że ich dzieci raz lub trzy razy w tygodniu jedzą fast foody. Jedno z drugim się wyklucza. Edukacja, wsparcie rodziców i wsparcie środowiska szkolnego jest jak najbardziej potrzebne - dodaje Katarzyna Kostuch.

Katarzyna Gileta-Klępka / dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!