www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Kiedy dziecko jest tak naprawdę gotowe na szkołę?

dzieci.pl 2013-09-01 11:42 2 opinii

Rodzice sześciolatków stoją obecnie przed poważną decyzją: czy ich dzieci powinny pójść do pierwszej klasy?

Kiedy dziecko jest tak naprawdę gotowe na szkołę?

Choć pozornie odpowiedź nie jest trudna, śledząc to, co się dzieje w mediach oraz zmiany zachodzące w systemie edukacji, dokonanie wyboru stanowi coraz większy kłopot.

Rozwój poznawczy

To, co rodzic bierze pod uwagę, dotyczy najczęściej sfery poznawczej dziecka. Czy jest na tyle rozwinięte, aby poradzić sobie w pierwszej klasie? Czy będzie nadążało za innymi dziećmi? Czy opanowało te podstawy, które powinno do tej pory? Czy musi nadrobić zaległości, które uniemożliwią dalszą edukację?

Na tego typu pytania powinni odpowiedzieć wychowawcy dziecka. Szczególnie ważnymi postaciami są nauczyciele z przedszkola, z którymi warto być w stałym kontakcie, by na bieżąco śledzić sukcesy i porażki dziecka. To prawda, że nauczyciele prowadzą obserwację i diagnozę całej grupy, stąd niemożliwe jest zauważenie wszystkiego, lecz z pewnością posiadają podstawową wiedzę na temat rozwoju poznawczego przedszkolaków. Zdolności dziecka wyostrzają się na tle całej grupy np. podczas wykonywania ćwiczeń. Widać wtedy, które dzieci sobie nie radzą. Zdarza się, że powody są błahe. Wówczas wymagamy od dziecka większej koncentracji lub przypomnienia i nadrobienia pewnych zaległości. Czasem jednak powód bywa poważniejszy. Trudności mogą wynikać z pewnych niedostatków rozwojowych lub dużo wolniejszego uczenia się przez młodego człowieka. Gdy rodzic spotka się z tego typu oceną, warto, by poważnie zastanowił się i przedyskutował z nauczycielem, czy dziecko powinno iść w wieku 6 lat do pierwszej klasy.

W wielu przypadkach, obserwowane trudności w uczeniu się są łatwe do nadrobienia i strach rodzica znika w momencie, gdy dziecko radzi sobie dużo lepiej i jest zadowolone z nowej szkoły.

Rozwój społeczny

Znacznie trudniejszym w ocenie i analizie jest rozwój społeczny dziecka. Wydaje nam się on mniej ważny. Rodzic często myśli: dziecko trafi do grupy to szybko się nauczy, co to znaczy być w grupie i zdobędzie odpowiednie umiejętności. Żeby tak się stało, potrzebne są pewne podstawy wychowawcze, które kształtują się w relacji z innymi (dziećmi, dorosłymi). W dużej mierze od rodzica zależy, jak młody człowiek rozwija się społecznie.

Różnice w stopniu rozwoju społecznego można dostrzec np. w szkolnej czy przedszkolnej zerówce, do której trafiają dzieci, które uczęszczały wcześniej do przedszkola oraz te, które wychowały się w pierwszych latach życia w domu, głównie z rodzicami i babcią. Trudności, jak sądzę, zauważalne są niemal natychmiast. Czasami bywają na tyle poważne, że mogą uniemożliwić dziecku uczenie się (w sensie poznawczym) i z uwagi na brak kompetencji społecznych również uniemożliwić odpowiednie kontakty z rówieśnikami. W przypadku funkcjonowania w grupie, braki w umiejętnościach społecznych rzutują na rozwój poznawczy.

Ocena takiego stanu rzeczy jest tym bardziej trudna, że z uwagi na dorastanie dziecka poza grupą, nie mamy możliwości (przed podjęciem decyzji) sprawdzić, czy te trudności rzeczywiście istnieją. Mogą w tym pomóc inicjowane spotkania z innymi dziećmi (na podwórku, u znajomych). Trzeba wtedy bacznie obserwować, jak wyglądają kontakty społeczne w grupie.

Drogi Rodzicu, kilka rad na koniec:
• nie ulegaj presji środowiska
• nie daj się zwieść statystykom
• obserwuj dziecko, słuchaj je
• pamiętaj, że umiejętności intelektualne to nie wszystko!

KKZ/ ASO


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~korianna 2013-09-07 (14:18) 4 lata 1 miesiąc 11 dni 4 godziny i 17 minut temu

Dziecko w wieku powyżej 4 lat powinno już posiadać umiejętność współpracy z rówieśnikami a przedszkole jest świetną okazją by się tego nauczyć, gdy wybierzemy placówkę która ma bogate zajęcia rozwijające to wtedy zapenwimy też dziecku dobry start mój syn chodzi do przedskzola prywtanego w Warszawie - Tequesta i widzę każdego dnia jak dużo daje mu przebywanie z innymi dzieciakami i zajęcia

odpowiedz

0
1
~jag 2011-06-10 (10:26) 6 lat 4 miesiące 8 dni 8 godzin i 9 minut temu

Wszystko zależy w jaki sposób dziecko będzie uczone tj. jak nauczyciele będą podchodzić do dzieci. Uczyć się warto i to od najmłodszych lat. W tym wieku najlepiej to robić oczywiście poprzez zabawę. Proponuję teraz zniżki nawet do 40% na naukę jęz. angielskiego właśnie poprzez zabawę. Jeżeli chcesz by Twoje dziecko miało lepszy start w przyszłość to wejdź na savings4you.com.pl i skorzystaj z kodów zniżkowych.

odpowiedz