www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Logo dostawcy

Najmłodsi w klasie częściej popełniają samobójstwa

PAP 2015-10-18 20:12 2 opinii

Osoby najmłodsze w swojej klasie czy grupie studenckiej częściej popełniają samobójstwa. Do takich wniosków doszedł amerykańsko-japoński zespół naukowców. O wynikach ich badań informuje czasopismo „PLOS ONE”.

Najmłodsi w klasie częściej popełniają samobójstwa

Uczniowie, którzy urodzili się pod koniec roku kalendarzowego mogą być nawet o 11 miesięcy młodsi od kolegów z klasy. I to właśnie oni, zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Osace (Japonia) i Uniwersytetu w Syracuse (USA) są bardziej, niż rocznikowi rówieśnicy, skłonni do targnięcia się na własne życie.

Profesorowie Tetsuya Matsubayashi i Michiko Ueda badali, jak względny wiek wpływa na częstość samobójstw wśród nastolatków i młodych dorosłych (między 15. a 25. rokiem życia). Dane pochodziły z japońskich baz zgonów, a w badaniu wzięto pod uwagę lata 1989-2010.

Okazało się, że osoby, których wiek względny był najniższy, a więc będące najmłodsze w klasie, wyraźnie częściej popełniały samobójstwa niż najstarsi koledzy.

- Widzimy więc, że względny wiek ma dużo większe znaczenia niż przypuszczano - podkreślają autorzy pracy. - Wyniki naszego badania powinny zostać uwzględnione przez polityków, którzy opracowują zasady naboru dzieci do szkół, tak, aby złagodzić udowodniony przez nas efekt względnego wieku.

- Edukacja na wczesnym etapie życia ma duży wpływ na dalsze losy człowieka. Kierowanie się w przyjmowaniu do pierwszych klas wyłącznie rocznikiem dziecka może przysporzyć mu wielu problemów, nie tylko w czasie dalszych lat nauki, ale też w perspektywie całego życia - dodają badacze.(PAP)

kap/ krf/

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~werwre 2015-10-19 (08:41) 1 rok 11 miesięcy 15 godzin i 59 minut temu

Fajnie. Gdyby nauka trwała dostatecznie długo, samobójstwo popełniliby wszyscy w miarę spadania liczebności grupy stając się jeden po drugim najmłodszymi.

odpowiedz

2
0
~małgośka 2015-10-19 (08:40) 1 rok 11 miesięcy 16 godzin i 1 minutę temu

A między 7-latkiem ze stycznia i 6-latkiem z końca roku, jest prawie 2 lata różnicy. Dzieci w jednej klasie, szkoły w Polsce. Rodzice naprawdę chcą mieć wybór!

odpowiedz